logo

trugen jacn

ÇİN’DEN BİR NAZİ ZULMÜ DAHA : CENAZELERİN DEFNİNE EN ÇOK 15 KİŞİ KATILABİLECEK !

Uygur Türklerinde Cenaze Defin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi yeni bir Çin  Nazi usulü  zulüm  uygulamasına daha imza attı. Türklerin  dirilerine yaptığı baskı,zulüm ve işkenceleri  bu kez onların  ölülerine de yöneltti. Çin işgal yönetiminin Kazak Türklerin çoğunlukta yaşadığı Altay Vilayetinin  Kaba İlçesi  ÇKP,yerel Komitesinin çıkardığı bir genelge ile ölen  Kazak Türklerinin  defin merasimine katılacakların sayısını en çok 15 kişi ile  sınırlandırdığı bildirildi.

Özgür Asya radyosunda yer alan haberlere göre ,  kendilerine Altay Vilayetinin Kaba İlçesinden  bilgi veren bu ilçe sakini bir Kazak Türkü’nün geçtiğimiz haftalarda Pekin’de açılacak ÇKP.19.Kurultayından önce İlçe ÇKP.yönetiminin yayınladığı bir genelge ile  Cenazelerin defnedilmesi merasimine  katılacak insan sayısın en fazla 15 kişi  olabileceğini bu sayıdan fazla kişinin defin merasimine  katılamayacağı bilgisini paylaştı.

Uygur Türklerinde Cenaze Defin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Defin Esnasında  Kur’ani Kerim Okunmayacak ve Defin İşlemi suratle Tamamlanacak

Doğu Türkistan’ın  Kuzeybatısındaki Cungarya  bölgesinde yer alan   ve   Kazakistan ve Rusya Federasyonunun Altay  Özerk Cumhuriyeti  ile sınırı olan Altay Vilayetinin Kaba İlçesi sakinin ÇKP.İlçe Teşkilatının çakırdığı bu Defin Genelgesi ile ilgili olarak radyoya şunları söylediği belirtildi  ;  “ İlçemizde dilimiz ve dinimiz ile ilgili yasaklama ve engellemeler günden güne artmaktadır. Eskiden Cenaze evine ve  Mezarlıktaki  defin merasimine  en az 150-200 kişi katılabiliyor idik. Şimdi ise, bu sayı   en fazla  15 kişi ile sınırlandırılmıştır.  Ayrıca,  bu yeni genelge ile cenaze evinde ve definden sonra mezarlıkta Kur’ani kerimi okunması de yasaklanmış bulunuyor.

Kazak Türklerinde Cenaze Defin resimleri ile ilgili görsel sonucu

Bu Genelgenin Geçici Mi Yoksa Devamlı Mi olacağı Belli Değil

Uzmanlara göre , Bu genelge ÇKP.19.Kurultayı öncesi yayınlandı.Bunun sürekli mi yoksa geçici mi olduğu konusunda her hangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak.Çin işgal yönetimi Kurultay öncesi  Doğu Türkistan genelinde  Çin devlet terörü temelli çok aşırı ve sert güvenlik tedbirleri aldıkları   ve Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurları   çok sıkı takip ettikleri  ve hal ve hareketlerini dikkatli bir şekilde  gözetim altında  tuttukları biliniyor.

Çin Merkezi Çin’deki Otellerde Uygurların Barındırılmasını Yasakladı

Cin işgal yönetimi  ÇKP.19.Kurultayını bahane ederek Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere uyguladığı bu insanlık dışı baskı ve zulümler ile Çin devlet terörüne ek olarak Merkezi Çin’e çeşitli sebepler ile gelen Uygur Türklerinin Otellerde barındırılmasını de yasaklamıştı.Geçtiğimiz hafta Çin’in güneyinde endüstri ,ticaret ve Liman kenti Guandong’a bağlı bir bölge’de Uygur Türklerine otelinde yer veren bir Otele  ağır para cezası kestiği  medya’ya yansımıştı.

Çin İşgal yönetiminin  Cenazeler  ve defin için aldığı bu  yeni yasaklama, Çin’in Türklerinin  hayatta olanlardan sonra onların ölülerine de işkence yaptığı şeklinde değerlendiriliyor.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
2324 Kez Görüntülendi.