logo

trugen jacn

ÇİN’DEN DÜNYAYA YAYILAN CASUSLUK AĞININ DERİNLİĞİNE BİR BAKIŞ

Mehmet Emin HAZRET

Çin’in en  önde gelen zengin ve ÇKP,yönetim kadroları ile  iç, içe yakın ilişkileri olan medyatik iş adamı Goven’guy(郭文贵)  2014 yılında Çin’den  ABD.’e kaçtı  ve  bu ülkeye iltica etti. ABD’ye  iltica ettikten sonra  2 yıl suskun kaldı ve Çin komünist Partisi Merkez  Komitesi’nin karanlık yüzünü açığa çıkaracak çok sayıda gizli belgeleri medya’da yayınlamaya başladı. Ona bu belgeleri temin eden eski Çin devlet başkanı (şimdiki muhalif) Jiang Zemin ve ekibinin  olduğu tahmin ediliyor. Goven’guy’un  You tube’den canlı  olarak kendi ağzından yayınladığı her konuşma  Çin’i ve dünya’yı sarsmaya devam ediyor. [1] Go, 11 Temmuz 2017 tarihinde “The Washington Free Beacon” Gazetesi muhabiri Bill Gertz’e yaptığı bir açıklamasında, ABD’de 25 bin Çin casususun  faaliyette bulunduğu, bunların içinde 8 bininin ise, ABD vatandaşları  arasından  Çin’e casusluk yapması için  satın alınmış olduğunu açıkladı.Ayrıca, bu   Çin Casuslarının ABD  içerisinde    en kritik noktalarda  çalışan insanlardan oluştuğunu de belirtti. Govenguy’un  açıkladığı  belgelere göre  ABD’de  2012 den önce 10 bin ile 20 bin arasında Çin casusu çalışıyor iken, bu sayının bu tarihten   sonra  hızlı arttırıldığını de bildirdi.  Çin yönetimi sadece, 2012 yılı içerisinde   ABD’ye 5 bin  Çinli ajan gönderdi.  Bu iddialara karşı CIA sessizliğini koruyorsa da, CIA eski yöneticilerinden biri, ABD’deki Çin ajanlarının Goven Guy’un  ortaya koyduğu rakamdan daha fazla olabileceğini söylüyor. Goven Guy şöyle diyor;  [2]“ 1980′ lerde Çin’in ABD’ye yerleştirdiği  ajanları   için ev, araç ve diğer harcamaları için ayırdığı bütçe 30 milyon dolar idi. Bu rakam 2000’lı yıllarda   2 milyar dolara, 2010 dan sonra ise  3 milyar dolara çıkmıştır.”

Son 2 yıl içinde 44 Çin ajanı ABD’de tutuklanmış ve  yargılamalar sonucunda 15 yıldan başlayıp muhabbet hapse kadar  çeşitli ağır  cezalara çarptırmıştır.

Son 10 yılda Avusturalya’da  bin , Kanada’da  ise bin 500’e yakın Çin ajanı yakalanarak cezaevine konulmuştur.

Japonya’nın ünlü [3]“Haftalık Posta” (Shukan Post) dergisi 2010 da, Japonya’da 30 bin gizli Çin ajanı olduğunu, Japonya’nin ise  dünyada en  çok Çin casusunun faaliyet gösterdiği bir büyük “Çin ajanları cenneti” olduğunu yazmıştı.  17 Nisan 2017. Tarihinde Japonya’nın[4]”週刊公衆”(Halka Açık Haftalık Dergi) dergisi, Japonya’nın  Casus  ve  casusluk eylemlerine karşı etkili yasaları olmadığı için Japonya’daki Çin ajanlarının sayısının  50 bine ulaştığını yazmıştır.   Çin casuslarının Japon Ordusu üst düzey komutan ve  Generalleri ile  yüksek düzeyli bürokratları  ile çeşitli şekillerde  ilişkiye girerek askeri ve devlet güvenliğine ait gizli belgileri elde ettikleri, bu işte  başarılı ve etkili rol oynayan ajanlar ise Çin’de özel yetiştirilmiş “Vaz geçilemez güzel Çinli   Kadın  casusları”  olmuştur. Japonların tespitine göre, Çin ajanlarının en çok barındığı yerler şöyle sıralanmaktadır; Tokyo’daki Çin  büyükelçilik ve  Temsilcilikleri, Sapporo Niigata, Nagoya, Osaka, Fukuoka, Nagasaki….Çinli bu  Komünist casus ağı ile onların faaliyetlerine  katkı ve  yardım  sağlayan kadrolar ise,  Chinatown (Çin Mahallesi)’de oturan  Çinli öğrenciler, çalışanlar, akademisyenler, aydınlar, Çin menşeli masaj salonları çalışanları, Lokanta,Restoran ve Barlarda çalışan Çinlilerden oluşmaktadır.

Tayvan istihbarat Teşkilatı’na dayandırılan  bilgelere göre, Tayvan polis ve istihbaratı bütün gücü ile Çin ajanlarının peşinde olmalarına  rağmen  [5]Tayvan’da hala kendini gizleyebilen  en tehlikeli  5 bin Çin ajanı bulunmaktadır.

Hong Kong’un  Çin’e devredildiği  01 Temmuz 1997 tarihinden önceki 47  yıl  içerisinde  bu  kente  gizlice  sokulan Çin komünist [6] ajan sayısı 100 binden fazla idi. Bunların çoğu yeraltı Komünist Partisi  üyelerinden oluşuyordu. Hong Kong Çin’e iade edildikten   sonra ise,  bu   Çin  casusları iş adamı, banker, akademisyen, devlet memurları ve diğer bir çok meslek erbabı olarak ortaya çıktı ve Hong Kong’un idari,sosyal  ağları ile bu kent  ekonomisinin büyük  bölümünü hemen hemen  ele geçirdiler. Bugün özel statüye sahip  Hong Kong’ta Pekin’in  ajan sayısı 500 binden fazla olduğu belirtilmektedir. Şu anda  Komünist Çin yönetimi,  özel statüye sahip  Hong  Kong’un  idari özerkliği  ile bu kent halkının  anlaşma ile garanti altına alınan demokratik haklarını   günden güne artan bir oranda  ihlal ve gasp ederken  bu Çinli Ajan-Casusları   kullanmaktadır. Hong Kong’un Çine iade edilmesinin 20. yılı dolayisiyle  Çin Dış işler bakanlığı sözcüsü (陆慷) [7]Lukang, 30 haziran 2017 günkü  olağan basın toplantısında yabancı gazetecilere cevaben; “ Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu tarihsel bir belge olarak kalmıştır. Artık hiçbir pratik önemi yoktur.”  deme cesaretini gösterebilmiştir.

Çin’in en çok casusluk ağının bulunduğu ülkeler  Hongkong, Tayvan, Singapur, Japonya, Filipinler, Malezya, Endonezya, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Orta Asya Türk  Cumhuriyetleridir. Çin bu işi sadece  kendisine istihbarat toplamak için değil, ileride yapacağı istila,işgal ve yayılma  emellerini gerçekleştirmede  ve  muhtemel  silahlı hesaplaşmalarda bu  ülkelere Ajan-Casus  olarak gizlediği  bu gizli güçlerini  yeri geldiğinde  kullanacak  ve bunları de harekete geçirecektir. Çin Komünist Partisi  Lideri Mao  Zedong’un şöyle bir ünlü sözü vardır [8]  “Rejim, namlunun ucundan doğar.”( 枪杆子里面出政权 – Çang genzi limiyen çu cingçuvan).

Çin devlet başkanı Şijenpeng (习近平)  30 Temmuz 2017’de  iç Moğolistan’da 12 bin askerin katıldığı askeri  manevralarda  Askerlere şöyle hitap etmiştir;[9] “  Ordumuzun tüm  askerleri! Siz  yolunuzdan sapmadan sadece Çin Komünist Partisinin mutlak liderliği  temel ilkesine bağlı kalmalısınız. Ebediyen partinin sözünü dinlemelisiniz. Partiyi takip etmelisiniz. Parti(ÇKP)  nereyi işaret ederse oraya koşmalısınız.” demiştir.

Devletin  Ordusunun  komutasını   Nazi Partisinin emrine veren Almanya, Hitler’in eli ile  dünyaya neler yaşatmıştır ? Bunu bir hatırlayalım !

Günümüzde  nükleer silahlara sahip olan 2,4 milyonluk  Çin ordusu, Çin Komünist Partisinin tek hakimi ÇKP.genel Sekreteri ve devlet başkanı Xi Jingping’in  emrinde   bir oyuncak  ordu haline gelmiştir. Bunun gerisini  ise hür dünya  çok iyi düşünmelidir.

Bütün bunlardan sonra şu soru ciddi olarak aklımıza gelmektedir ;

 • Çin, Türkiye’ye ne kadar ajan-casus  yerleştirdi?
 • Bunların ne kadarını Türk vatandaşlarının arasından   satın aldı?

Şimdiye kadar ulaştığımız  bir belge olmadığı için bizim de  bu konu hakkında bir şey  dememiz ve yazmamız mümkün değildir. Ancak, Türk devleti ve Anadolu insanı, yukarıda  ulaştığımız ve temin ettiğimiz belgeler ışığında verdiğimiz örneklerden sonra   hiç olmazsa bir ön bilgi sahibi olduğuna inanıyorum, Bu nedenle Türk halkının ve yetkililerimizin   Çin’in Türkiye’ye yönelik casusluk faaliyetlerine karşı daha dikkatli  olmasını  istiyoruz. Uzun süre  Çin’de yaşayan ve  Çin yönetiminin bu konudaki uygulamaları hakkında  bilgi sahibi olduğuma inandığım bir Türk Vatandaşı olarak   bildiklerimi siz değerli okuyucularım  ve kamu oyu  ile  paylaşmak istedim.

Çünkü Çin, tüm  dünyaya, bilhassa çok yakın  dost, stratejik müttefik ,Ticari ortak ve diğer parlak cümlelerle kendisine inandırdığı  ülkelere en çok ajan – casus  ihraç eden ülkedir. 

Kaynaklar:

 1. 中国在美国的情报网络包括25,000名间谍
 2. 据郭文贵透露,王岐山自20世纪80年代后期以来一直秘密投资加州房地产,其持有的111套物业的价格,已经从购买时的3000万美元涨到了约20亿至30亿美元。
 3. 设〝桃色陷阱〞中共女谍最拿手
 1. 传5万共谍潜伏日本 〝嫁〞自卫队员套取情报
 2. 陈破空:五千共谍撒台湾?不止!
 3. 香港回归前,属于中共的第五纵队,已经有10万人之众
 4. 外交部:香港成功与否不是外人可以妄加评议的
 5. 毛泽东有句名言,枪杆子里面出政权
 1. 习近平阅兵展示军权,要求绝对忠诚

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1846 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ