logo

trugen jacn

ÇİN’DEN BİR SKANDAL DAHA : CCTV’DE DOĞU TÜRKİSTAN SORULUNCA YAYINI KESTİ

Çin televizyonunda Doğu Türkistan skandalı!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin televizyonu, ABD’de 2020’de yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokrat aday adaylarının karşı karşıya geldiği canlı yayını, Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinin gündeme getirilmesi üzerine sonlandırdı.

Çin televizyonunda canlı yayınlanan oturumda 6 Demokrat aday adayı tartışırken, adaylara Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlalleriyle ilgili soru yöneltildi.

CNN muhabiri Will Ripley, Twitter’dan yaptığı paylaşımda kanalın Pekin’deki canlı yayın akışının kesildiğini belirtti. Ripley, “Demokrat adaylara Çin’in insan hakları ihlalleriyle ilgili kayıtlar ve Sincan’daki Müslüman azınlıkların kamplarda tutulmasıyla ilgili sorular soruldu. CNN’nin aday adaylarının canlı yayın tartışması Pekin’de kesildi.” dedi.

Programda Çin ile ilgili sorular sorulması üzerine, adayların Pekin yönetiminin insan hakları ihlalleriyle ilgili ülkeyi kınadığı belirtiliyor.

“KUSURSUZ DİKTATÖRLÜK İÇİN TEKNOLOJİNİN KULLANILDIĞINI KABUL ETMELİYİZ”

Adaylardan Indiana South Bend Belediye Başkanı Pete Buttigieg, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’deki insan hakları ihlalleriyle ilgili daha fazla şeyler yapmakta başarısız olduğunu söyledi.

Trump’ın sessizliğinin Amerikan değerlerinin hiçe sayılmasını anlamına geleceği yorumunu yapan Buttigieg, “Orada neler olup bittiğini ve kusursuz diktatörlük için teknolojinin kullanıldığını kabul etmeliyiz.” ifadesini kullandı.

JOE BİDEN: BİR MİLYON UYGUR KAMPLARDA

ABD’nin eski Başkan Yardımcısı ve Demokrat başkan aday adaylarından Joe Biden ise ülkesinin Çin’deki Müslüman azınlıklara karşı işlenen insan hakları ihlallerine boyun eğmemesi gerektiğini kaydetti.

Çin’de son yıllarda Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’da, ‘mesleki eğitim merkezi’ adı altında faaliyet gösteren kamplara dikkat çeken Biden, “Yapmamız gereken, yaptıklarına boyun eğmeyeceğimizi açıkça belli etmektir. Bir milyon Uygur kamplarda.” diye konuştu.

Biden, ABD Deniz Kuvvetlerinin bir kısmının bölgeye gönderilmesinin gerekliliğini vurgulayarak, “Çinlilerin, daha fazla alamayacaklarını ve diğer insanları korumak için orada olacağımızı anlamaları için deniz gücümüzün yüzde 60’ını dünyanın o bölgesine götürmeliyiz.” yorumunu yaptı.

Kaynak https://www.yenicaggazetesi.com.tr/cin-televizyonunda-dogu-turkistan-skandali-261250h.htm

Etiketler: » » » » » »
Share
938 Kez Görüntülendi.