logo

trugen jacn

ÇİN’DEN FAŞİST BİR UYGULAMA DAHA : UYGURLARI OTELİNE KABUL EDENE AĞIR PARA CEZASI

çİN'İN uyGURLARA aYIRIMCI uYGUMALA VE ZULÜM RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin yönetimini, işgalı altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine karşı etnik kimliğinden dolayı  Çin genelinde ayırımıcı,dışlayıcı ve faşist  içerikili uygulamalarının  şiddetini arttırarak sürdürüyor.
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre Çin’in güney bölgesindeki Guangdong kenti’ne bağlı Şinjin kentinde Uygurlara otelinde yatak veren bir otel Müdürü “ Çin yönetiminin Uygurlara yatak verilmemesi yolundaki genelgesine aykırı davrandığı “ için cezalandırıldığı ve bu yasalara aykırı uygulamasından dolayı kendisine  ağır para cezası kesildiği açıklandı

Otel Çalışanı : Uygurlara Otellerde Yer Verilmemesi Yönünde Genelge Var
Radyoya konuşan  bu otelin bir Otel Çalışanı Emniyet Makamlarının genelgesine aykırı olarak Uygur bölgesinden gelen Uygurları otelimizde barındırdığımız için yönetim otele 15 bin Yuan ( 2 bin 200 $) para cezası kesmiş bulunuyor. Çin Komünist Partisi 19.Kurultayı arafesinde şehrimizde ve tüm Çin genelinde güvenlik tedbirleri  en üst seviyeye çıkarılmış  durumda.  Bu nedenle Uygurların otellerde barındırılmaması de bu güvenlik tedbirlerin bir parçası olarak görülüyor.Uygurlara otelimizde barınması için oda tahsis etmemiz yasak. Otel çalışana ayrıca şunları de sözlerine ekledi ; “ Her Milletin fertleri arasında iyisi de ve kötüsü de olur.Bu olağan bir durumdur.Bir etnik toplumu toptan suçlamanın doğru olmadığını düşünüyorum. Ancak,Polisin ,Uygur bölgesinden gelen Uygurlara yer verilemeyeceği yönünde çıkardığı özel bir genelge var.”

çİN'İN uyGURLARA aYIRIMCI uYGUMALA VE ZULÜM RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Sauna Çalışanı : Hizmet İçin Gelen Uygurları Kabul Etmiyoruz
Xijin şehrinin Futiyen bölgesinde faaliyet gösteren ve Sauna İşletmecisi olan bir Çinlinın ifadesi daha dikka çekici ıkıcı ve çarpıcı. Sauna Çalışanının ifadesi şöyle ; “ Biz Saunamıza müracaat edenleri kimlik kontrölüne tabi tutuyoruz. Uygur Bölgesinden gelenlerin etnik kimliği Uygur ise,onları kabul edemiyoruz.Etinik Çinlileri ise sorunsuzca kabul ediyor ve hizmet veriyoruz. “ Sauna’ya müracaat edenlerin kimlik bilgileri derhal bölge Polis Merkezine iletiyoruz.Bize verilen talimat böyle ve biz bu talimata göre hareket ediyoruz.” DediçİN'İN uyGURLARA aYIRIMCI uYGUMALA VE ZULÜM RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu
Uygurlara Etnik  Ayırıştırıcı ve Ayırımcılık Çin Genelinde Yaygınlaştırılıyor
Radyo’nun haberinde ayrıca, kimliklerinde doğum yeri  Xinjiang yazılı ve Çin vatandaşı  Müslüman Uygurlara Otellerde yatak verilmemesi ve barındırılmaması yönündeki uygulamaların  bütün Çin genelinde yaygınlaştırılmakta olduğu bildirildi. Bu uygulamanın  sonucu olarak Çin’in ticaret,Turizm ve endüstri bölgeleri olan Guangdong Ve Jingcou gibi sahil  şeridinde yer alan kentlerde  da Uygurlara otellerde yatak verilmediği ve  otellerin onları  kabul etmediği ifade ediliyor.

çİN'İN uyGURLARA aYIRIMCI uYGUMALA VE ZULÜM RESİMLERİ ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar Ve Kuruluşlar : Çin’in Bu Uygulamaları Uluslar arası Yasalara Tamamen Aykırı
Küresel düzeyde faaliyet gösteren insan hakları ve hukuk Teşkilatları ile bölge uzmanları Çin yönetiminin vatandaşlarının etnik kimliklerine göre ayırımcı ve dışlayıcı temelli  uygulamalarının Çin anayasası ile insan hakları ile ilgili uluslar arası anlaşma ve sözleşmelere tamamen aykırı bir durum olduğunu  belirtiyorlar. Çin’in bu yasalara aykırı uygulamalarının  Çin’in işgalindeki Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Müslüman Uygur Türkleri ile bölgeye demografik asimilasyon amacı ile getirilip yerleştirilen ve Doğu Türkistan’da ayrıcalıklı bur konuma sahip olan etnik Çinliler arasında zaten var olan  gerginlikleri daha da arttıracağı  tehlikesine  dikkat çekiyorlar.
Ayrıca bölge uzmanları Çin işgal yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine karşı bu insanlık dışı icraatlarının  Çin’deki Han Şövenizimi ile Çin faşizminin ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından çok önemli olduğunu belirterek “Komünist ve Faşist Çin’in Müslüman Uygur Türklerine karşı bu ayırımcı ve dışlayıcı  bu tutumunun  Hitler Almanyası’nın Faşist uygulamalarından daha  kötü ve daha da beter olduğunu “ ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1209 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ