logo

trugen jacn
26 Mart 2015

ÇİN’DE YİNE BIÇAKLI SALDIRI : 2 ÖLÜ,4 YARALI

201503250807china1

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)
Çin’in Hong Hong sınırındaki Liman kenti Guanju’da yine bir bıçaklı saldırı olayı gerçekleştirildiği,tren istasyonunu yakınlarındaki 10 katlı bir AVM.de meydana geldiği belirtildi. Ellerinde kesici aletlerle çevrede bulunanlara saldıran 3 kişinin 4 kişiyi bıçaklı yaraladıkları bildiriliyor.
Rfa.İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre ; Hong Kong’ta yayınlanan Mingbao(Halk) gazetesinin bildirdiğine göre,olay 24 Mart Salı günü gündüz saatlerinde meydana geldiği açıklandı.Saldırıyı yapanların mühtemelen Doğu Türkistan’dan gelen Uygurlar olabileciği de ifade edildi.
Çevrede devriye görevi yapan Çin Polislerinin olaya mudahale ederek olayın faili olduğu iddia edilen bir kişiyi vurarak öldürdüğü,bir diğerini ise, yaralı olarak ele geçirdiği belirtildi. 3.kişinin ise,AVM.nin 10.katından kendini aşağıya atarak intihar ettiği bildirildi.
Çin sosyal medyasında olayla ilgili ateşli tartışmalar yaşandığı ancak,Çin yönetiminin bu konuda her hangi bir resmi açıklama yapmadığı ifade ediliyor.
Hatırlanacağı üzere, sözde Çin Halk Kurultayı’nın yıllık olağan toplantılarının yapılmakta olduğu bir sırada 6 Mart’ta de aynı şehir’de bir saldırı olayı meydana gelmişti.Bu eyaletin merkezi Guangcu şehri tren istasyonunda 2 kişi olduğu bildirilen eylemciler 10 kişiyi bıçakla yaralamıştı.Eylemcilerden birisi ölü ve diğeri ise yaralı olarak ele geçirilmişti.Sosyal medya’da yer alan bu haber de şimdiye kadar resmen doğrulanmış değil.

Kaynak  :  Mingbao Gazetesi (Hong Kong) 又有新疆人广州火车站砍人 刀手堕毙

Etiketler: » » »
Share
1177 Kez Görüntülendi.