logo

trugen jacn
08 Nisan 2015

ÇİN,2014 YILINDA, DOĞU TÜRKİSTAN’DA BİN 800 İŞGAL MEMURUNU CEZALANDIRDI.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Çin işgal yönetimi 2014 yılı içerisinde Doğu Türkistan’da kendi işgallerine,baskı,zulüm ve soykırımılarına çomak ve alet  olan, işbirliği yapan toplam 1,791 işgal memurunu çeşitili cezalara çarptırdığını açıklandı.
06 Nisan Salı günü sözde Özerk Bölge Sözcüsü tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklama’da haklarında dava açılan toplam 2 bin 217 dava dosyasından yargılanmaları tamamlanan bin 791 memurun çeşitli cezalara çarptırıldıkları diğerlerinin ise,yargılanmalarının sürdüğü belirtildi.
Özgür Asya Radyosu İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre ; 2014 yılında çeşitli cezalara çarptırılan Memurların büyük bölümünün “Yönetimin yasakladığı Hatim,Mevlüt, düğün,derneklere iştirak etmek,Turistik geziler yapmak,Hediye almak,Düğünleri aşırı şekilde(Masraf) yapmak,”Dört Yasağa Uymamak”vebenzeri suçlardan cezalandırıldıkları bildirildi.Ancak.bunların içinde kaç kişinin siyasi sebeplerle ceza aldıkları açıklanmadı.
Çin’in resmi internet siteleri ile sosyal medya hesapalarında yer alan haber ve açıklamalarda geçen yıl Doğu Türkistan çapında bir biri ardı sıra meydana gelen protestolar ile ölüm ve yaralanmalar ile sonuçlanan karşı koyma eylemlerinden sonra İl,İlçe başta çeşitli seviyelerde görevli bir çok devlet memurları hakkında idari ve adli soruşturmalar açılmıştı. Bunların bir bölümü “Yasadışı Dini Faaliyetlere Katılmak” ve “Yurt dışından yayınlanan haber ve bilgileri paylaşmak ve dağıtmak” suçlamaları ile görevlerine son verildiği açıklanmıştı.

Etiketler: » » »

Share
1116 Kez Görüntülendi.