logo

trugen jacn

ÇİN ZİNDANLARINDAKİ UYGURLARIN VİCDANİ TOHTI’NİN KIZI CEVHER BABASININ İZİNDE !

ÇİN ZİNDANLARINDAKİ UYGURLARIN VİCDANİ TOHTI’NİN KIZI CEVHER BABASININ İZİNDE !

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Türklere yönelit etnik ayırımcılık politikalarını yasal ve barışçıl yollarla eleştiren,bölgede yaşayan Türklerin temel insani haklarının de Çin anayasası ve Özerk bölge yasaları gereğince pratikte de uygulanmasını talep ettiği için 23 Eylül 2014 tarihinde ÇKP’in güdümlü yargısında ömür boyu hapis cezasaı çarptırılan Uygurların vicdani Dr.İlham Tohti’nin ABD’de yaşayan kızı Cevher İlham bir Uygur insan hakları aktivisti olarak babasının izinde ve onun mücadelesini azimle devam ettiriyor.

Özgür Asya Radyosunun haberine göre,geçtiğimiz yıllarda Yale Üniversitesindeki öğrenimini tamamlayan Cevher İlham geçtiğimiz günlerde ÇKP yönetiminin Çin’deki insan hakları ihlallerini araştıran Washington merkezli “Komünizm Kurbanlarını Anma Fonu” araştırmacı olarak katıldığı bildirildi.

Anılan Vakfın internet sitesinde yer alan 31 Ağustos tarihli bir haberde Batı dünyasında Uygurların sesini dile getiren önemli bir aktivist olan Cevher İlham’in anılan vakfa araştırmacı olarak işe alındığı bilgisini paylaştı. Cevher İlham babasının izinden giderek ve kendi eğitimi ve iş tecrübesine dayanarak 2013 yılından bu yana Uygurların ihlal edilen insan haklarının elde edilmesi ile ilgili bir çok etkinlere katıldığı bilgisi de yer alıyor.  Cevher İlham, Babası ile ilgili düzenlenen bir çok etkinliklere katıldı ve Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki çoğu ülkenin liderleriyle bir araya geldi Ayrıca, birçok küresel medya kuruluşuyla yaptığı röportajda, babası ve Uygurların mevcut durumu ve Uygurların karşı karşıya olduğu insari krizler hakkında konuştu.

Komünizm Kurbanlarını Anma Vakfı’nin başkanı Marion Smith Cevher İlham’in işe başlaması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Vakfımız Cevher ilhamın işe başlamasını memnuniyetle karşılıyor. Dünya Çin’in Uygurlara yönelik baskı,zulüm ve soykırım politikası ile etnik katliamlarına henüz yeterince tepki vermiyor.Ancak,Cevher yeni işi dolayisiyle Çin’de hükümlü babasının durumu ile Uygurların ve komünizm kurbanlarının gerçek vaziyetinin daha fazla kişiye duyurulması noktasında önemli katkılar yapacağını umuyorum.”dedi

Share
274 Kez Görüntülendi.