logo

trugen jacn

ÇİN, YARKENT KATLİAMINDA YARALIYI TEDAVİ EDEN VETERİNERİ 8 YIL HAPSE ÇARPTIRDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin  28 Temmuz 2014’de Doğu Türkistan’ın Yarkent’e bağlı   ilişku  ilçesinde gerçekleştirdiği katlıamda Çin işgal askerlerinin yayılım ateşinde yaralanan bir Uygur’un ayağına saplanan bir mermiyi çıkararak tedavi eden Veteriner’i 8 yıl hapis cezasına çarptırdığı bildirildi.

ÇKP.Yerel Sekreteri 8 Yıl Hapis Olayını Doğruladı
Özgür Asya radyosuna konuşan  Yarkent’in İlişku İlçesine bağlı   Tomösteng kenti 9. No.lu  Birimin ÇKP. Genel Sekreteri Yasincan Halil Tomosteng’ beldesinde oturan ve bir süre önce emekli olan 65 yaşındaki Halik Mahmut ismindeki bir kişinin olayın meydana geldiği İlişku bölgesindeki çatışmalarda ayağından vurulan bir Uygur’un ayağındaki kuruşunu çıkararak tedavi ettiği için tutuklandığı ve yargılarak 8 yıl hapse mahkum edildiği haberini doğruladı.

Radyo’ya konuşan Tomosteng ÇKP yerel sekreteri Halil şunları de ifade etti ; “ Emekli Veteriner 65 yaşındaki Halik Mahmut yaralıyı bilerek veya olay mahalline giderek müdahele etmemiş ve doğrudan ilgilenmemişitir. Askerlerin yayılım ateşinde ayağına kurşun saplanan bir Uygur gence olay gecesi emekli Veterier Halik Mahmut’un evine getirilerek kendisini tedavi etmesini talep etmiştir.Bunun üzerine emekli Veteriner kendisine evini almış ve yaralının ayağına saplanan mermi çekirdeğini çıkararak yarasını  pansuman ederek  sarmıştır.
Radyonun 8 yıl hapse çarptırılan Veteriner Hekim’in tedavi ettiği şahsı tanıyıp tanımadığı yolundaki sorusunu  şöyle cevaplandırdı; “ Yaralanan şahıs,Veteriner ile ayna kent’te oturmaktadır ve komşu olarak tanışıyorlardı.Ancak.Veteriner isteyerek onu tedavi etmemiştir. Yaralı kendisine müracaat etmiştir.  Bir sağlıkçı ve bir Hekim olarak  yaralıyı bilinçlı  ve isteyerek  tedavi etmemiş ve evine tedavi etmesi için gelen bu şahsı  kendi insiyatifı ile müdahale etmiştir.Daha sonra tutuklanmış ve yargılama sonucunda 8 yıl hapse mahkum edilmiştir.” Sözleri ile Veteriner’in mahkumiyetini   doğrulamıştır.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

Güvenlik  Yetkilisi : Veteriner Mahmut Urumçı 6 No.lu Hapishanede

Radyo’nun telefon ile ulaştığı Yarkent  Kamu Güvenliği  Bölümü’nden bir yetkili, Mahmut’un şu anda  başkenti Urumçi’deki No. 6 Hapishanede sekiz yıllık  hapis cezasını çekmekte olduğunu bildirdi.Ancak, Veteriner’in tedavi ettiği kişinin kimliği hakkında  daha sonraki durumu hakkında bilgi vermekten kaçındığı bildirildi.

Veterinerin Komşuları : Veteriner  Yardımsever Bir İnsandı.Cezasına Şoke Olduk

Radyo muhabirlerine  8 yıl hapse mahkum edilen Veteriner Mahmut’un bir komşusu şunları anlattı ; ^Kendisi emekli olduktan sonra Tomosteng kentin’de bir Hayvan Muayehanesi açmıştı.Sevresine karşı duyarlı ve yardımsever bir kişi idi.Şimdiye kadar kendisinin hiç bir olumsuz hal ve hareketine rastlamamıştı. 8 yıl hapis cezasına mahkum ediilmesi bizleri şoke etmiştir.” şeklinde konştuğu bildirildi.

Uzmanlar,Veteriner Hekim’in kendisine tedavi için müracaat eden yaralıyı bir insan ve Hekim olarak tedavi etmesinin normal bir davranış olduğunu ancak,Çin işgal yönetiminin bu insanı yaklaşımı “ Teröriste  Yardım etmekle suçlamasının  Çin işgal yönetiminin insani duygu ve değerlerden ne kadar uzak olduğu gerçeğini  gözler önüne sermiştir.Ayrıca bu cezalandırmanın  insani duygu ve teamülleri   hiçe sayan insanlık dışı bir davranış olduğunu”nun açık bir kanıtı olduğunu belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ