logo

trugen jacn
15 Ağustos 2016

İŞGALCI ÇİN VE ZALİM İSRAİL’DEN MAZLUM FİLİSTİN’E KARŞI İŞGAL VE ZULÜMDE İŞBİRLİĞİ

1023682371

İşgalcı Çin ile Zalim İsrail’in mazlum Filistin Halkına karşı  işgal ve zulmetme noktasında  işbirliği ortaklığı katlanarak sürüyor.Her ikisi de Faşist Nazi yöntemlerini kullanmaktan çekinmeyen Müslüman Masum kadın,çocuk yaşlı ve genç demeden öldürmeyi mübah sayan bu  İşgalcı ve Zalim ülkeler vahşette sınır tanımadıkları gibi  işgalde de işbirliğinde de  zirvelerde bulunuyor.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Başbakan yardımcısının sunduğu projede kapsamında, kıyıya 4.5 kilometre mesafede yapılması planlanan adada liman, havalimanı, deniz suyu arıtma tesisi, elektrik santrali ve oteller olması öngörülüyor. Adada konut inşaa edilmesi ise planlanmıyor. Adayı Gazze’ye bir bağlayacak köprünün ortasında sınır kapısı yer alacak. Ada kontrolünün 100 yıllığına uluslararası yapılması teklif edilirken deniz kontrolü İsrail’in elinde kalacak.

Yisrael Katz’ın değerlendirmelerine göre, esasen ekonomik olan bu proje stratejik ve siyasi önem taşıyor. Katz’ın ifadelerine göre, proje önemli ölçüde Gazze sakinlerinin hayatını kolaylaştıracak ve Gazellilerin İsrail karşısında ‘sivil bağımsızlıklarını’ ilan etmeleri açısından önemli bir adım olacak.
Sputnik’e konuşan Çin Kitle İletişim Araçları Enstitüsü Uluslararası İlişkileri Araştırma Merkezi Profesörü Yan Mian, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Eğer bu proje, Gazze etrafındaki durumu iyileştirmeye veya Gazze’ye yardım sağlamaya yol açacaksa, örneğin tatlı su sağlama veya liman inşaatı açısında, Gazze’deki sivil halkın sorunlarını hafifletecekse bu durumda Çin bu projeye katılmayı değerlendirebilir.”

‘ÇİN’İN DAVET EDİLMESİ ŞAŞIRTMADI’

The Washington Post gazetesi, “Yahudi devleti, 5 milyar dolarlık projeye aktif olarak mali partner arıyor” diye yazdı. Çin’in bu projeye katılımının, ekonomik diplomasisinin jeopolitik emellerini yansıtacağı görüşünü dile getiren İsrail’in Doğu Ortaklığı Enstitüsü Başkanı Haham Abraham Şmuleviç, şunu söyledi:

“Aslında yapay ada fikri çok eski. Oldukça uzun zaman önce, yaklaşık 10 yıl önce, dönemin başbakanı Şimon Peres tarafından öne sürülmüştü. Teknik açıdan hayata geçirilebilir bir fikir. Siyasi ve ekonomik açıdan da beklentiler oldukça anlaşılır türden.

Neden Çin davet edildi? Beni hiç şaşırtmadı. Bu ülke, İsrail etrafındaki bölgede çok dikkatli, çok akıllıca ve çok tutarlı bir biçimde varlığını artırıyor. Çin’in Afrika’nın birçok ülkesinde önde gelen konumlarda bulunduğu biliniyor. Arap dünyasında da Körfez’deki petrol ülkelerinde, büyük yatırımları var.

‘ÇİN İSRAİL’DE LİMANLARLA İLGİLENİYOR’

Çin İsrail’de gerçekten de var. Özellikle limanlar ve altyapıyla ilgileniyorlar. Çin tutarlı olarak küresel ulaşım altyapısına para yatırıyor. Stratejik ve ekonomik hedefleri açık. Ticaret akışlarını kontrol etmek ve tamamen Batı teknolojileri ile yatırımlara bağımlı ülke olmaktan çıkmak için gerçek küresel güç olmak istiyorlar.

‘ÇİN’İN JEOPOLİTİK HEDEFLERİ DE VAR’

Çin öncelikle, küresel ekonomik güce dönüşmek için çalışıyor ve Gazze adası projesi bu bağlamdaki projelerden biri. Onlar, İsrail’de ulaşım projelerini hayata geçiriyorlar. Çinliler her zaman çok iyi yatırım koşullarını teklif ediyor. Çünkü sadece ekonomik yararı hedeflemiyorlar, jeopolitik hedefleri de var, yani ülkenin etkisini güçlendirmek. Çin tutarlı olarak küresel ulaşım altyapısını kontrol altına alıyor. İsrail’in projesine katılmaları, bunun örneklerinden biri olur.”

Kaynak : http://tr.sputniknews.com/dogu_akdeniz/20160701/1023682571/cin-israil-.html

Etiketler: » » » »
Share
3969 Kez Görüntülendi.