logo

trugen jacn
03 Mart 2017

ÇİN’İN İŞİD’İ KULLANARAK UYGUR TÜRKLERİNE KURDUĞU KOMPLOYA DİKKAT !..

Mehmet Emin HAZRET

 

2013-2015 yılları arasında Doğu Türkistan’da  Çin’in dini ve etnik baskı ve zulümlerine dayanma gücü kalmayan dindar ve yoksul Uygur  Türkü gençler Komünist  Çin’in  sözde ” imamlarının”  “Suriye’de cihat farzdır” fetvası ile kandırılırken,  aynı anda  Çinli insan kaçakçıları devreye sokulmuştur. Evlerini,barklarını ve elinde ve avucunda ne varsa  yok pahasına satan Uygur Türklerin   çoğunluğu gençlerden oluşuyordu. Bu gençler sattıkları bu müklerin parasanı Çinli insan kaçakçıları (aslında Çin istihbarat elemanları) nın  teslim ediyor ve organizesi ile Çin’in güney deniz sahillerine götürülüyordu. Oradan ise,  yük konteynirlerine doldurulup Vietnam, Malezya ve Tayland  gibi ülkelirinin deniz sahillerindeki  ormanlarına bırakıldılar. Buralardan da yine  Çin’in kiraladığı Müslüman kılıklı yabancı ajanlar devriye girdilir. Çin’e karşı patlamaya hazır bombaya dönüşen bu gençlerin silah eğitimi alma arzularını sui istimal eden ajanlar, bu insanları kalabalık aileleri ve  çoluk, çocukları ile birlikte  çeşitli yollarla Suriye’ye götürdüler.

ABD merkezli Güvenlik Danışmanlığı şirketi Soufan Group’un 2015  yılındaki  verilerine göre, Irak ve Suriye’de 86 farklı ülkeden 27 – 31 bin  arasında yabancı savaşçı  bulunuyor. Bunlardan  Suriye’deki  savaşa katılan Uygur Türklerinin  sayısı 300 civarında olduğu söyleniyor. Ancak, İŞİD saflarına geçen Uygurların  toplamının  100  kişiyi geçmediği ifade ediliyor. Onların içinde 70 civarında  kişinin kadın ve çocuklardan oluuştuğu ve bunların   savaşlara katılamadıkları belirtiliyor.  Burada savaşlara katılıp  hayatta  kalanlar Uygur Savaşçıların  İŞİD saflarından kaçarak  Türkmenler ve ılımlı muhaliflere katıldıkları bildiriliyor.   Son dönemlerde ise,  İŞİD saflarındaki  Uygur savaşçıların  yok denecek kadar azaldığı söyleniyor.   Ancak, Çin’de, İŞİD’de “İŞİD’lı Uygur”ları kendi emelleri doğrultusunda kullanmaya devam ediyorlar.

Çin ve İŞİD’in  Aynı Gün Harekete Geçmesi Tesadüfi midir?

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi yenilginin kaçınılmaz olduğu sonucuna vardıklarını açıklamasından sonra , yabancı savaşçıların ülkelerine dönmeleri  konusunda çağrı yapmıştır. IŞİD liderinin  açıklamasından hemen sonra  ise,  dünya haber ajansları, İŞİD  saflarında bulundukları  öne sürülen  Doğu Türkistanlı Uygur savaşçılara ait olduğu iddia edilen bir video’yu servis ederek  yayınlamış ve  ve haber yapmıştır. İŞİD tarafından yayınlanan  bu 30 dakikalık  videoda,  Uygur Türkü Savaşçılar, Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yaptığı katliamın intikamını alacaklarını, Çin’i kan denizine boğacaklarını söylüyorlar. Bu  Video 27 şubat 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Aynı gün yanı 27 şubat 2017 tarihinde Çin  İşgal  ordusu Doğu Türkistan’ın Urumçi, Aksu, Kaşgar ve  Hoten gibi büyük şehirlerinde  Çin İşgal Ordusunun Kara Birlikleri, Jandarma Özel Birlikleri ile  savaş Uçak ve helikopterlerinin de katıldığı onbinlerce  askerin katıldığı büyük silahlı güçleri ile  halka göz dağı vererek korkutmak ve şantaj yapmak için gövde gösterisi yapmıştır.

Çin’in resmi Xinhua haber ajansı sadece Urumçi Halk meydanında gövde gösteri yapan Çinli asker saysının 10 bin olduğunu açıklamıştır.

Silahlı Çin ordusu, Silahsız Uygur  Türklerine korkutmak ve  göz dağı vermek için bu denli büyük çapta gösteri yaptığı  sırada , İŞİD’in  Çin’e karşı tehditler savuran  videonu yayınlaması  aynı  saatlere denk geliyordu. Bu  durum ve aynı anda Çin ve İŞİD’ın yaptığı  ortak ve  paralel hareket acaba tesadüfi  midir  ?

İŞİD Gerçekten Doğu Türkistan Müslümanlarını Düşünüyor mu?

İŞİD Avrupa ve Amerika’da, Güney Asya ve Güney Doğu Asya’da ve dünyanın diğer bir çok  bölgelerinde  sayısız  kanlı eylemler gerçekleştirmiştir.  Siz, İŞİD’in Çin’de bir tek eylem yaptığını duydunuz mu hiç ? şimdiye kadar yapmadı ve bundan sonra da Çin’de asla eylem  yapmaz. Çünkü İŞİD’in elindeki silahların ezici çoğunluğu Çin men’şelidir. Çin’de  bulunan ve bu ülkede ikamet etmekte olan Orta Doğu, kuzey Afrika kökenli milyonlarca insan vardır. Sadece Nijerya ve Sudanlı 120 binden fazla  Müslüman  şu anda  Çin’de yaşamaktadırlar. Bunların içinde İŞİD’in uyayan hücreleri yok mudur ?  İŞİD yapmak isteseydi Çin’i çoktan kan gölüne çevirebilirdi.   Yıllardır  Afganistan’da  Taliban’ı bazen  gizli ve bazen de  açıkça  destekleyen Çin’in İŞİD ile gizli teması olmadığını kim iddia edebilir ? İnsan hayatını,  kendisinden olmayanların hayatlarını, şeref ve haysiyetlerini  ayaklar altına almada kendi çıkarı söz konusu olduğunda hiç kaale almayan ve  kendilerine benzemeyeni yer yüzünden yok etmede İŞİD ile Çin Komünist Partisi arasında  hiçbir fark bulunmamaktadır.

Çin Komünist Partisi   ve İŞİD, Müslüman Uygurları uluslar arası terörle ilişkilendirmek  ve  onlara terörist damgası vurabilmek için  birlikte harekete etmiş ve  ortak  çalışmıştır. Doğu Türkistan halkı, Mazlum ve mağdur Müslüman Uygur  Türkleri ,  kendisine  tuzak kurmuş ve  ihanet etmiş eli kanlı bu iki katiller  sürüsünü asla af etmeyecektir.

Uygurların Özgürlük Mücadelesi  Uygar Dünya ile Birlikte  Hareket etmekten Geçer

Uygur Türkleri  günümüzde  bir terörist hakimiyetin  işgalinde ve onun kurbanlarıdır. Özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için mücadele etmek,  bizim vaaz geçilmez  ve temel hakkımızdır. Ancak, bütün dünya tarafından lanetlenmiş bir katiller  sürüsü ve uluslar arası terör örgütlerine biz Uygurları bulaştırmak isteyen Pekin’in   kurduğu ve yönlendirdiği tuzağa düşmek, Doğu Türkistan’ın düşmanları ile aynı safta yer almak anlamına gelir. Uygurların Özgürlük Yolu Uygar Dünya ile Beraber Hareket etmekten Geçer. Bosna- Hersek, Kosova hangi yol ile  ve nasıl özgürlüğüne ve ardından bağımsızlığına kavuştu ?  Bizim durumumuzda olan  Müslüman ve Türk kardeşlerimiz ve diğer mazlum Uluslar  hangi yöntemle, nasıl özgürleşiyor?

Biz Doğu Türkistan Türkleri olarak günümüzde denenmiş  ve başarı şansı daha yüksek  olan bu yolu takıp etmeliyiz. Bu günler  çok  uzak  değildir.

Bu yüzden  ben diyorum ki, Çin ve İŞİD’in Doğu Türkistan Türklerine  Kurduğu Komploya Dikkat!

 

Kaynaklar :

  1. Suriye ve Irak’ta 86  ülkeden 31 bin yabancı savaşçı savaşıyor.中国新疆举行反恐誓师大会
  2. 英媒:IS威胁中国要让新疆”血流成河” 伊斯兰国威胁血洗中国 威胁究竟有多大

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
1512 Kez Görüntülendi.