logo

trugen jacn

ÇİN’İN KAMPLARDA TUTTUĞU UYGURLAR VİRÜS BULAŞMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYA !

Uygur kadınları, COVID-19, Guangzhou, Çin, 12 Şubat 2020'nin korunması için koruyucu maskeler giyen ana tren istasyonunda bekliyor. EPA Photo
Uygur kadınları, COVID-19, Guangzhou, Çin, 12 Şubat 2020’nin korunması için koruyucu maskeler giyen ana tren istasyonunda bekliyor. (EPA Photo)

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin’in kuzeybatı sınırındaki Uygur bölgesi Xinjiang’da koronavirüs enfeksiyonları Ocak ayı sonlarında doğrulandığından, Çinli yetkililer tarafından toplama kamplarında hapsedilen en az 1 milyon Uygur Müslümanı virüse yakalanma riski taşıyor ve bu kamplardaki koşullar hakkında çok az şey biliniyor.

Şimdiye kadar, Çin devlet medyası tarafından yayınlanan resmi rakamlar, Çarşamba günü 70 teyit edilmiş vakanın ve bir teyit edilmiş ölümün olduğu Sincan’daki COVID-19 salgınıyla ilgili endişe için önemli bir neden vermiyor. Bununla birlikte, Uygur diasporası temsilcileri, tartışmalı gözaltı kamplarında hızlı bir şekilde koronavirüs yayılmasından korkmak için gerçek bir neden olduğu konusunda uyarıyorlar.

BM uzmanları ve kampanyacıları, uzak batı Sincan bölgesinde bir baskıda 1 milyon Uygur ve diğerlerinin, çoğunlukla Müslümanların kafese alındığını söylüyorlar. Çin hükümeti, kamplarının defalarca aşırılığı aşmaya yardımcı olmak için gönüllü eğitim ve öğretim sunduğunu söyledi.

Change.org’da yayınlanan ve 3.000’den fazla kişi tarafından imzalanan bir dilekçe, kampların kapatılmasını tehdidi azaltmak için çağırıyor. Ayrıca #VirusThreatInThecamps ve # WHO2Urumqi gibi sosyal medya hashtag kampanyaları, Dünya Sağlık Örgütü’nü (WHO) Sincan’a bir heyet göndermeye çağırmaya da başladı. Dilekçe, “Tepki vermeden önce kamplarda yüzlerce koronavirüsle ilgili ölüm haberini beklememeliyiz” diyor. “Çin, Wuhan’da virüsü tutmak için mücadele etmeye devam ettikçe, virüsün hızla kamplara yayıldığını ve alarmı yükseltmezsek milyonları etkileyeceğini kolayca varsayabiliriz.”

Çin dışındaki Uygurları temsil eden birkaç gruptan biri olan Dünya Uygur Kongresi (WUC), “bu virüsün yayılmasını daha da sınırlandırmak için önlemler alınmazsa, çok sayıda insana hızla bulaşabileceğinden” çok endişe duyduğunu söyledi.

Kaynak : https://www.dailysabah.com/asia/2020/02/20/uighur-muslims-held-in-china-camps-at-risk-of-virus-contagion?fbclid

Etiketler: » » » » » » » »
Share
544 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ