logo

trugen jacn
17 Mart 2014

ÇİN, ORTA ASYA ‘DA UZUN VADELİ PLANLAR YAPIYOR.

Çin, Türkmenistan gazının taşınması için oluşturulacak yeni hattın Tacikistan’dan geçmesi için bu ülkeyle bir anlaşma imzaladı
İbrahim Ali/ Dünya Bülteni
Sürekli doğalgaz sorunu yaşayan Tacikistan, Çin’e taşınacak olan Türkmen gazının kendi topraklarından geçmesi için çaba sarfediyor.
Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’da yer alan habere göre Сhina National Petroleum Corporation (CNPC) enerji şirketi ile Taciktransgaz şirketleri arasında ortak şirketin kurulması ve yeni boru hattının inşasına dair sözleşme imzalandı. Sözleşmenin gerçekleşmesi için Türkmenistan – Çin boru hattına dördüncü bir hattın ilave edilmesi gerekecek.
Türkmenistan Çin boru hattı projesine daha önce Özbekistan ve Kırgızistan katılmıştı. Tacikistan üzerinden geçecek boru hattının inşasının bu yıl içerisinde başlayacağı tahmin ediliyor. Yeni hattın inşasından sonra taşınan doğalgaz miktarı 25 milyar metreküpe çıkmış olacak.
Pekin yönetimi enerji projelerinin gerçekleşmesi için 10 milyar dolar harcama yaptı. Bu rakamın 8 milyar doları Türkmenistan’a kredi desteği olarak sunuldu. 2 milyar doların ise Kırgızistan’ın Oş eyaleti üzerinden geçecek olan 225 kilometrelik hattın inşaatına harcanması bekleniyor. 2020 yılına kadar dört boru hattının tamamının inşaatının tamamlanmasıyla toplam doğalgaz ithalatının yüzde 40’ı (80 milyar metreküp) Türkmenistan’dan temin edilecek.
Rusya Bilimler Akademisi, eski SSCB ülkeleri ekonomik geliştirme Enstitüsü başkanı Yelena Kuzmina, Çin’in Orta Asya’ya uzun bir dönem yerleşmeyi ve stratejik hedeflerini gerçekleştirmeği düşündüğünü ifade etti.

İlgili Konular Çin tacikistan

Etiketler:
Share
905 Kez Görüntülendi.