logo

trugen jacn
26 September 2016

ÇİN, NÜKLEER SİLAH TEKNOLOJİSİNİ HANGİ ÜLKELERE VE NASIL DAĞITTI?

plain-blue-background-wallpaper-3

Mehmet Emin HAZRET

Kuzey Kore 10 Eylül 2016 tarihinde 5. kez Atom bombası denemesini başarı ile gerçekleştirdiklerini   açıkladı. Dünya bu haberden dolayı şoke oldu. Bunun üzerine,ABD, Japonya ve Güney Kore hemen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini  acil  olarak  toplantı’ya çağırdı.  Diğer yandan,Pasifik’te  sular  yeniden ısınmaya başladı.  Kuzey Kore yönetimi ise, bir kez daha  Nükleer başlıklı silahlarını ABD ye doğrultan 3. Ülke oldu.

Buna karşılık, ABD  bir yandan  atom bombası yüklü  ağır bombardıman uçaklarını  Kuzey Kore semalarında uçururken, diğer yandan Kuzey Kore’yi nükleer ham madde ile temin etmeyi bir türlü durdurmayan Çin’i sıkıştırmaya başladı.  ABD Başkanı Obama 19 Eylül 2016 günü öğleden sonra    Birleşmiş Milletlerin  71.  Olağan genel Kurul Toplantısında Çin Başbakanı Likeçiang(李克强) ile özel bir görüşme  gerçekleştirdi ve bu özel görüşme’de Başkan Obama Çin yönetiminden Kuzey Kore’nin nükleer silahları geliştirmesi için teknolojik katkı sağlayan ve  yardım eden  Çin Şirketi Hongşing(鸿祥集团)  ve onun sahibi ve aynı zamanda CEO’su olan Ma Şaohong (马晓红)’in bizzat  ismini verdi. Bu Çin  Şirketi ve diğerlerinin  Kuzey Kore’nın  nükleer silah  yapmasına katkı ve  yardım yapmaması konusunda ciddi uyarılarda  bulunduğu açıklandı.

Bu görüşmeden iki gün sonra, yanı 20 Eylül 2016.’de    Çin Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kangzhing(陆慷证)  Pekin’de bir basın toplantısı yaparak, Hong Şiang şirketine  devletçe  el konulduğunu  ve bu  Şirket patronu ve aynı zamarda CEO’su  Ma Şiaohong’ın  tutuklanarak yargıya teslim edildiğini açıkladı.

259931236-467x400

Hongşing(鸿祥集团)  şirketinin  Sahibi ve CEO’su  Eski Balerin Ma Şaohong (马晓红)

Hongşiang şirketinin ana  Merkezi, Çin’in Pohay denizi’nin  Kore yarım adasına çok yakın olan Dendung şehrinde bulunuyor. Bu Şerketin Patronu  Maşaohong  güzelliği ile dikkat çekiyor.  Çinli Ma, Balerin  olarak bir Sanat merkezi’nde çalışmakta eken,   4 Ocak 2001’de  500 ( Beş yüz) Yuan ( yaklaşık 80 $) bir sermaye ile  kendi şirketini kurmuştu. Bayan Ma,  bir kaç yıl   içerisinde  çok güçlenerek büyümüş ve Çin’deki   Milyarderler listesine girmeyi başarmıştır.  Ma, 2011-2015  yılları arasında  Kuzey Kore ile 532 milyon dolar  hacminde bir ticarete imza atmıştır. Şirketin Kuzey Kore’den ithal ettiği çeşitli malların tutarı ise,  36 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.  Maşiaohong’a ait 6 şirkette  toplam 680 eleman çalışmaktadır. Şirketin Kuzey Kore’ye  sattığı mallar arasında  % 99,7  saflıkta külçe  alüminyum ve  alüminyum oksit  başta gelmektedir. Bu  Alüminyum ve mamullerinin Kuzey Kore’nin  uranyum zenginleştirme işleminde kullanıldığı ve  bu ülkenin nükleer bomba yapım çalışmalarında çok de belirleyici rol oynadığı biliniyor.

ninja145209462085798

Fotoğrafta Çin’in Kuzey Kore sınırındaki Nükleer  Enerji üretim santralları  ile Kuzey Kore’nin  Nükleer  Araştırma Üssü’nün bir birlerine  çok yakın olduğu görülmektedir.

Ma Şaohong 2012 yılında  Çin’deki en zengin ve  ünlü  iş kadınları listesinde yer almıştır. Bayan Ma, 2013’te Liaoning Eyaleti Halk Kurultuyı’na (Eyalet Parlamentosuna)  Halk Vekili olarak atanmış ve Çin Komünist partisi’ne örnek parti  üyesi olarak medya’ya sonulmuştur.

Çin yönetimi, Maşaohong’un tutuklanmasının  nedenlerini sıralarken,onun suçunun “Rüşvet ve Yolsuzluk ”   olduğu iddiasına  yer vermiştir.

Çin yönetimi karşıtı   muhaliflere göre ise,  genç ve güzel eski Balerin ve Şirket Patroniçesi  Maşaohong  Çin istihbaratı tarafından özel yetiştirilmiş   Çin istihbarat Örgütü (Goenbu) gizli bir ajandır. O, göstermelik olarak  tutuklanabilir ve yargı önüne  de çıkarılabilir. Ancak,  o, perde arkasından çok iyi şartlarda  bakılmakta ve korunmaktadır.

Çin, İlk  Olarak, Nükleer Teknolojisi’ni  Hangi Ülke veya Ülkelere vermiştir ?

Çin  kendi geliştirdiği İlk Nükleer Teknolojisini 1982 yılında en yakın müttefiki olan  Pakistan’a vermiştir. Daha sonra  ise, bu teknolojini Pakistan aracılığı ile  Kuzey Kore’ye, daha sonra ise, Kuzey Kore kanalı ile  “İslam Cumhuriyeti” İran’a  aktarmıştır.

Çin Nükleer Teknolojisi Pakıistan’a Ne Zaman ve Nasıl Verildi?

Çin’in Pakistan’a nükleer teknolojiyi verdiği konusunda    o tarihlerde çok sayıda  haber ve  analizler yayınlanmış ise de,   ortada bu iddiayı ispatlayacak bir  kanıt yoktu.  Ta ki, Pakistanlı Nükleer bilimci Abdulkadir Han’ın  kaleme aldığı  “  Ben 1982  yılında   sıra dışı bir   çok önemli bir yükün  yüklendiği   Pakistan Hava Kuvvetleri’ne  ait   C- 130  uçağı ile Çin’in batısında yer alan  ve  Müslüman Uygurların yaşadığı bölgenin başkenti Urumçi şehrinden ayrıldım.” cümlelerinin yer  bir yazısının  yayınlanmasına kadar. (The Ekonomic Times 14 Nov 2009)

Hindistan ilk  Nükleer bomba    denemesini başarı ile gerçekleştirdikten sonra , Çin,  ezeli rakibi Hindistan’ı bölge’de denge’de tutmak için  Pakitan’a nükleer teknoloji transferini yapma kararı almıştır. “Nükleer  Teknoloji ticareti ile ilgili  gizli Antlaşması” 1976’de   ölümünden bir kaç ay önce Çin devlet başkanı Mao Zedong ile Pakistan başbakanı Zufikar Ali  Butto arasında imzalanmıştır. Ancak, Çin’in  uranyum  zenginleştirme ve nükleer teknoloji şemasını Pakistan’a vermesi daha sonraki yıllarda gerçekleşmiştir. Başbakan Zülfikar Ali  Butto’yu bir askeri darbe ile yönetimden uzaklaştıran ve daha sonra mahkeme edilerek idam cezasına çarptırılan Butto’nın  asılmak suretiyle idamından sonra,Pakistan’ın yeni Devlet Başkanı General Ziya Ul-Hak  döneminde yanı 1980’lı yıllarda Çin’in bu teknolojiyi Pakistan’a teslimi ettiği bilinmektedir.

Pakistan’da  darbe ile iktidara gelen Askeri yönetim,Pakistanlı Nükleer Bilim insanı Prof.Dr. Kadir Han’ı  ve Bir Pakistanlı  General ile birlikte  Pekine gönderilmiştir.  Çin yönetimi, zamanın   Çin Lideri Deng şiaopeng’in onayı ile  birkaç  adet nükleer bomba yapımına yetecek kadar miktarda  zenginleştirilmiş  uranyum ile diğer toknolojik malzemeleri   Pakistan’a teslim etmiştir. Doğu Türkistan’nın başkenti Urumçi hava alanında  bekletilen Pakistan’a ait C- 130 kargo uçağına yüklediği bu Nükleer malzemeler  Pakistanlı Nükleer bilimci Kadir Han’a teslim edilmiştir. Kadir Han hatıralarında,  zenginleştirilmiş uranyumu’un Çin ordusunun teknik elemanları tarafından  emniyetli  kutulara doldurulup, uçağa yüklenirken, kendisinin Uygurların çok lezzetli şiş kebaplarını  büyük bir iştah ve  afiyetle yemekle meşgul olduğunu yazmaktadır.

Kadir Han ocak 2004 tarihinde  Pakistan yönetimi tarafından tutuklanıp ceza evine  konmuştur. Kadir han’ın Hapishane’de  iken yazdığı 11 sayfalık hatıralarını kendisini ziyarete gelen eşi kanalı ile dışarıya çıkarmayı başarmıştır.  Pakistanlı Ünlü Nükleer bilimci Prof.Dr. Kadir Han hatıralarında, “ Ben Çinli yetkililerden   2 adet  nükleer  bombası yapımına yetebilecek 50 Kg.  zenginleştirilmiş uranyum vermesini istedim. Bunun üzerine Çinliler yapacağımız Nükleer bomba  yapım şeması ve  haritalar ile  ve 50 kilo zenginleştirilmiş uranyumu bize teslim etti.” cümleleri ile açık ve net olarak ifade etmektedir.

Ondan önce  de Çin,  Pakistan’a 15 ton uranyum heksaflorid vermişti. Ayrıca Çin yönetimi, 1980’lı  yıllarda Avrupa’nın en  iyi  uranyum zenginleştirici santrifüj teknolojisini müttefiki  Pakistan’a vermiştir. Pakistan’ın  nükleer  bomba üretimini hızlandırmak için bir kısım Çinli nükleer uzmanlarını  Pakistan’da çalıştırmıştır. Bunun yanında  bir kısım Pakistanlı  Nükleer Uzmanlar da Çin’de eğitime tabı tutulmuştur. Çin’in  nükleer uzmanlarının  yardım ve katkısı  ile Pakistan 28 Mayıs 1998 tarihinde ilk nükleer  bomba denemesini  başarı ile  gerçekleştirebilmiştir.

Kuzey Kore’ye Nükleer Teknolojisi Nereden Geldi?

1999- 2008  yılları arasında  Pakistan’da  önce başbakan,daha sonra ise,  Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Pervez Müşerref hatıratlarında  şunları yazmaktadır ; “ 1999 yılında Nükleer bilgin Dr. Abdül Kadir Han’dan bir gizli rapor teslim aldım. Raporda  kendilerini füze mühendisleri olarak takdim eden bir grup  Kuzey Koreli’yi  kendi özel  laboratuvarında kabul ettiğini, Korelilerin gizli nükleer üssü ziyaret ettiğini, hatta  urunyum zenginleştirici santrifüjların  gizlilikleri hakkında kendilerine bilgi verdiğini anlatmıştı. Bulgular Pakistan’ın ünlü Nükleer Fizikçisi Prof.Dr. Kadir Han’ın  Kuzey Kore’den başka,  İran ile de  1987 yılından başlayarak yasa dışı  yolları kullanarak gizli temaslarda bulunduğu  anlaşılmaktadır.”(Memoirs of Musharraf .2006,P. 281-292)

Pakistanlı Nükleer Bilgini Dr. Kadir Han Dubai’daki üssünden  Kuzey Kore’ye P-1  ve p-2 tipi Santrifüj, ölçme aleti  ile uranyum zenginleştirme  santrifüjları  için kullanılacak yağı de   temin etmiştir. Uluslararası Atom Enerjisi  Kurumu Başkanı Dr.  Muhammed El Baradı bir konuşmasında;  “ Pakistanlı Nükleer Fizikçi Dr.Kadir  Han, Kuzey Kore’nın yasadışı yollardan nükleer teknoloji elde edebilmesi için  ülkeler arası   platformda kullandığı bir piyondur.”  ifadesini kullanmıştır.  Kuzey Koreli ajanlar ile Dr. Kadir Han’ın buluşmasını sağlayan aracılar ise,hep Çin istihbarat Örgütü ( Go enbu)’in  ajanları  olmuştur.

Kuzey Kore,  yasa dışı yollardan elde ettiği nükleer malzemeler ve bilgilerle 9 Ekim 2006’da ilk nükleer denemesini yer altında gerçekleştirdiğini açıklamıştır.

İsveçli Fizikçi  Dr. Geer, Kuzey Kore’nin Pakistan’ın yardımıyla zenginleştirilmiş uranyum elde ettiğini kanıtları ile ortaya koymuştur.

Sovyetler Birliği 1960 -1980  yılları arasında  Kuzey Koreli   300 den fazla nükleer  Fizikçi ve bilim insanını eğitmiştir. Ancak   Sovyetler Birliği nükleer teknoloji konusunda Kuzey Kore’ye çok cimri davranmıştır. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra  Sovyet döneminde nükleer teknoloji dallarında çalışan yaklaşık bir milyona kadar  nükleer çalışanı işsiz kalmıştır.  Bunların içerisinde 2 bin  civarında  nükleer bilimci vardı. “Sunday Times” gazetesi 8 aralık 1992 günkü sayısında “36 Rus Nükleer bilim  adamı  Kuzey Kore’ye geçti” haberini vermişti. Ancak, Rusya’nın Kuzey Kore’ye her hangi bir malzeme verdiği konusunda bilgi bulunmamaktadır. Yurt dışında yaşamakta olan Çinli nükleer fizik  Bilginleri  yaptıkları açıklamalarda  Kuzey Kore’nın ilk 2 atom bombasını Çin’de yapılıp Piyongyang’a teslim edildiğini iddia etmişlerdir.

Uluslararası Değerlendirme ve Strateji Merkezi (International Assessment and Strategy Center) Çin askeri teknoloji uzmanı Richard Fisher, Mart 2016 de Pakistan ordusu geçit töreninde geçen Çin yapımı nükleer roket  fırlatma aracının, Kuzey Kore Nükleer roket fırlatma aracı ile aynı olduğunu,  bu durumunu ise, her iki ülkeye nükleer teknoloji veren ülkenin Çin olduğundan kuşku duyulmamasını  gerektirdiğini ifade etmiştir.

Bu kez  Çin’in Kuzey Kore’ye nükleer ham madde temin eden  Çinli Hongşing şirketinin ABD istihbaratı tarafından deşifre edilmesi ve Çin’in, şirket patroniçesi ve CEO’su  eski Balerin, Ma şaohong’u yakalayarak tutuklamak  zorunda kalması Pekin’in  Kuzey Kore’nın nükleer çalışmaları konusunda köşeye sıkışmasına sebep olmaktadır.

Uranyum Maden üssü Doğu Türkistan Ve  Önemi

“1947’de CIA,  çok iyi bir kripto çözme  uzmanı olan Ajanı  ve askeri casusu Douglas S. Mackiernan’ı Doğu Türkistan’a gönderdi… Mackiernan’ın Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için mücadele veren Osman Batur’la ilk görüşmesi 1947 yılının Haziran ayı ortalarında gerçekleşiyor… Batur, Mackiernan’la bir sohbetinde Altay Vilayeti’nin Köktogay bölgesindeki bir maden ocağıyla Rus’ların neden bu kadar çok ilgilendiğini anlayamadığını, buradan götürdükleri taşları ne yaptıklarını merak ettiğini söyledi. Mackiernan, “O taşlardan hiç var mı?” diye sordu. Batur, “Var, geçen gün taş dolu bir kamyonlarını vurduk, derede yatıyor” dedi. Osman Batur buradan birkaç taş parçası getirtti ve Mackiernan’a verdi.  Mackiernan, Urumçi’deki ABD konsolosluğunda görevli konsolos yardımcısı olarak tanınıyordu. Mackiernan taş parçalarını aldı ve Urumçi’ye döndü, yanındaki özel cihazlarla bunları incelemeye başladı. Taşların radyasyon özellikleri vardı. Bu durum, 1943’te Urumçi’deki ABD Başkonsolosu’nun, Rusların Altay dağlarında uranyum aradıklarına dair raporunu kuvvetlendiriyordu. Mackiernan birkaç parça taşı da Washington’a gönderdi. Bunlar evet, uranyum parçalarıydı. Demek ki Sovyetler atom bombası yapımına girişmişlerdi.” ( Bir CİA Ajanının Doğu Türkistan’daki ”  Görev Aşkı” –  Güneş Gazetesi- Ömer Özkaya 18.09.2016)

Sovyetler Birliği  ilk atom denemesini  29 Ağustos 1949’da, Kazakistan’ın bugünkü adı Şemey olan Semipalatinsk şehrinde gerçekleştirdi. 22 kiloton TNT gücündeki patlama, ülkeyi dünyanın ikinci nükleer gücü yaptı. Sovyetler Birliği topraklarında henüz uranyum’un keşfedilmediği bir zamanda , Ruslar Doğu Türkistan’ın köktokay dağlık bölgesinden  elde ettiği  uranyum ile atom bombasını yaptı ve ilk Nükleer bombaya sahip olabildi.  1947 de Rus destekli Doğu Türkistan Milli Ordusu tarafından Osman Batur’un bölgeden  uzaklaştırılması ile Ruslar Doğu Türkistan’da uranyum madenini rahat kazma ve taşıma  imkanına kavuşmuştur.

Çin, 16 Ekim 1964’te ilk Füsyon, 17 Haziran 1967’de ise ilk füzyon denemesini başarıyla gerçekleştirdi. 1964 – 1996 yılları arasında  Doğu Türkistan’in Lob Nor bölgesi’ndeki Nükleer  Araştırma ve Deneme Merkezi’nde  13’u yer altında olmak üzere  toplam  46 nükleer  deneme  yapmıştır. Yapılan bu denemelerin tamamında Doğu Türkistan’dan çıkarılan Uranyum maddesini kullanmıştır. Günümüzde   dünya barışını ve insanlığı tehdit eden ve Çin’in elinde  mevcut olan tüm  Nükleer  bomba stokları Doğu Türkistan’dan elde edilen Uranyum kullanılarak üretilmiştir.

Pakistan’ın atom bombasına sahip olmasında Doğu Türkistan uranyumunun kullanıldığını zaten Pakistanlı atom bomba yapımında kilit rol oynayan alim Dr.Kadir Han tarafından deşifre edilmiştir.

Kuzey Kore’de uranyum madeni bulunmuş olsa da,  bunun işlenmesindeki teknolojik yetersizlikler nedeniyle başarılı olunamamıştır. Bir kaç kez  yaptığı denemeler ve bunun sonucunda ürettiği nükleer bombaların    yapımında  kullanılan  Çin menşe’ili  zenginleştirilmiş uranyum  de yine  Doğu Türkistan’dan çıkarılan Uranyum’dur.

Rusya, Çin, Pakistan, Kuzey Kore gibi 4 ülkenin  sahip olduğu nükleer bombaların yapımında  Doğu Türkistan’dan çıkarılan  uranyumu  kullanılmıştır.

Çin Neden  Nükleer Teknolojisini  Çevre Ülkelere Dağıtmak ve Vermek  İstiyor?

Çin, nükleer güç olan  ve Doğu Türkistan üzerinden batıdan komşusu   müttefiki Pakistan ile Diğer ezeli rakip komşusu ve  nükleer güç sahibi  Hindistan’ı  sürekli didişme ve üstünlük sağlama yarışına zorla sokarak  bunları bölgede kendi aralarında meşgul etmek istemektedir. Öte yandan ise,  diğer  Nükleer güç Kuzey Kore’yı kışkırtarak ve bu ülkeyi kullanarak  Japonya, Güney Kore ve ABD’nın karşısına tehdit olarak çıkarıp bu ülkeleri  kendinden uzak tutmak istiyor. Çin’in  eskiden beri, zaten dünyada iki sadik dostu  ve müttefiki vardır. Bunlardan biri  Pakistan, diğeri ise, Komünist Kuzey Koredir. NATO bu iki tehlikeli nükleer  güç  ile meşgul olurken, Çin zaman kazanmak, askeri yönden daha güçlenmek istiyor. Bu yüzden hiçbir zaman bu ülkelerin nükleer teknolojilerinin gelişmesi için teknik  desteğini asla  kesmeyecektir. Diğer yandan ise,bu ülkelere destek olduğunu ise  sürekli inkar  ederek ve bu ülkelere Nükleer katkısını kesinlikle kabul etmeyecektir. Çin, Kuzey Kore  üzerinden  “İslam Cumuhuriyeti” İran’a olan  nükleer teknoloji transfer girişiminden de  asla vaaz geçmeyecektir.

Libya’da isyancılar, devrik Lider Kaddafi’yi öldürerek ofisini bastığında, Kaddafi’nin ofisinde bulunan kasasından   Pakistan tarafından daha önce kendisine  verilen nükleer  bomba yapım şeması ile  teknik bilgiler  ihtiva eden bir çok döküman çıkmıştır. Bu da dikkat çekici başka bir noktadır.

Dünya’nın gün geçtikçe nükleer savaş tehlikesi altına girmekte olduğunu üzülerek  belirtmek zorundayız. Çin komünist Partisi yönetimi, iktidar süresini  daha da uzatmak için, nükleer teknolojiyi  ihtiyaç duyduğu ülkelere dolaylı  yolları kullanarak  dağıtmaktan  asla vaaz geçmeyecektir.

Kaynaklar:

  1. 个中国女人为何帮朝鲜搞核武?
  2. 巴基斯坦和朝鲜的核武器是不是中国帮助下才有的?
  3. 巴基斯坦核专家披露中国援核细节
  4. Chinese N-shopping mall helped Pak
  5. Memoirs of Musharraf .2006,Page : 281-292
  6. 朝鲜伊朗抱团取暖共享导弹和核技术
  7. 美国会众议员指中国帮巴基斯坦发展核项目 朝鲜的核武技术,来自哪里?
  8. Görev Aşkı –Ömer Özkaya  Güneş gazetesi (Uyghurnet.org’ta  yayınlandı. 1-3.bölümler)
Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ