logo

trugen jacn
03 May 2019

ÇİN NAZİ KAMPLARINDAN ÇIKAN UYGUR KADINLAR AĞIR PSİKOLOJİK SORUNLAR YAŞIYORLAR

ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ TOPLAMA (NAZİ )KAMPLARINDAN ÇIKAN UYGUR TÜRKÜ KADINLARIN YAŞADIKLARI PSİKOLOJİK BUNALIMI ATLATAMADIKLARI İÇİN AĞIR DEPRASYON VE PSiKOLOJİK SORUNLAR YAŞADIKLARI AÇIKLANDI

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

DOĞU TÜRKİSTANLI KADINLARIN DİNİ ÖZGÜRLÜĞÜ BASKILARLA ELLERİNDEN ALINMIŞ


Uygur Türklerinin ana vatanı Doğu Türkistan’da 2017 yılında kaybolan ve Çin’in toplama kamplarına alındığı ortaya çıkan 40’ın üzerindeki kadına ulaşan Fransız haber ajansı AFP, bu Müslüman kadınların serbest bırakılmalarının ardından Uygur kadınlarının yaşadığı değişim sürecine dair bilgilere yer verdi. Haber göre, Çin yönetimi, kamplarda kadınlara zorla domuz eti yedirdi ve içki içirdi. Hayata tarzları tamamen değişen bu kadınların eşleri, “İslami yaşamdan tamamıyla uzaklaşmaları” halinde serbest bırakıldıklarını vurguluyorlar. Serbest bırakılan kadınlardan bazılarının eşleri, toplama kampındaki yetkililerin zorlaması nedeniyle kadınların istemedikleri halde restoranlara girip içki içtiklerini, namaz kılmayı bıraktıklarını ifade ediyor.

ÇİN’İN ÇAĞ DIŞI BASKI POLİTİKALARINA MARUZ KALANLAR PSİKOLOJİK ANLAMDA DEĞİŞİME UĞRUYOR

Adının gizli kalması şartıyla konuşan ve eşi Doğu Türkistanlı Uygur Türkü olan Pakistan vatandaşı tüccarlardan biri de eşinin domuz eti yemek ve içki içmek zorunda bırakıldığını söyleyerek bu şekilde Çinli yetkililere radikal fikirlere sahip olmadığını ispatlamak zorunda kaldığını belirtiyor. Yine aynı tanığa göre kadınlara yönetimden verilen bir rehber kitapta cami kırmızı çarpı işaretiyle gösterilirken Çince kitaplar yeşil tik işaretiyle gösteriliyor.

Çin’in sistematik baskılarına maruz kalan Uygur Türklerinden çok azının toplama kamplarından çıkabilmesi, üstelik çıkanların da psikolojik bunalımlar ve değişimlere maruz kalması endişe uyandırıyor. Söz konusu haberden aktarılan diğer bir Uygur Türkü kadının eşi, yetkililerin müdahalesinden sonra eşinin sessizliğe gömüldüğünü normal konuşmadığını ve etrafındaki herkesten şüphe etmeye başladığını, en yakınlarından bile şüphelendiğini aktarıyor. Adını açıklamayan Uygur Türkünün eşini artık tanımayarak bambaşka biri olduğunu söylemesi durumun vahametini ortaya koyuyor.

TOPLAMA KAMPLARINDAN ÇIKAN UYGUR KADINLARI

2017 yılında ortadan kaybolan yaklaşık 40 Uygur Türkü kadın geçtiğimiz haftalarda evlerine(Pakistan’a) geri döndü. Ancak bu kadınların kocalarına ulaşan haber sitesi, eşlerinin artık eskisi gibi olmadığını, toplama kamplarında dayatılan uygulamaların hayat arkadaşlarını değiştirdiğini söylüyor.

Etiketler: » » » » » »
Share
1030 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ