logo

trugen jacn

ÇİN KAMPINDA KALAN UYGUR : 85 KİŞİ BİR TEK ODA’DA VE BESLENME VE ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ

توققۇزاقتىكى تەربىيىلەش مەركىزىگە ئۆزگەرتىلگەن بۇرۇنقى مەكتەپ. 2017-يىلى ياز.Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin  Doğu Türkistan’da bir yıl önce kurmaya başladığı ve günden güne ülke genelinde yaygınlaştırdığı ve “sözde ” Kapalı Eğitim Merkezleri ”  adını verdikleri Çin Nazi Kampları ; “Mesleki,Siyasi ve İdeolojik Eğitim Merkezlerinde Hitler  Almanyasında  Faşistlerin uygulamalarını hatırlatan   acımasız ve vahşı  baskı,zulüm ve soykırımları şiddetini arttırarak sürüyor. Bu Çin Nazi Kamplarının barınma,beslenme,temizlik başta günlük yaşam şartlarının çok kötü olduğu belirtiliyor. Bu Çin Nazi Kamplarında tutulan “Kursiyer’lerden aradan bir yıl geçmesine ragmen,bu merkezlerdeki sözde eğitim Kursalırını  tamamlayıp evlerine dönen tek bir kişiye rastlanmadığı de bildiriliyor.Bu kamplarda tutulanların ailelerine bu Çin Nazi Kamplarındaki kötü yaşam  şartlarını “ Ettigende Şifen, Çüşte Mifen,85 kişi bir yatakta, su ve pakizlik Nöl = Yanı Bize yemek olarak sabah tuzsuz pirinç çorbası,Öğle yemeği olarak tuzsuz ve yağsız Çinlilerin yemeği olan Pirinç Lapası  veriliyor. 85 kişi aynı yatakhanede yatıyoruz. su ve temizlik Sıfır.” Sözleri ile  bu Çin Nazi Kamplarındaki insanlık dışı durumu özetliyor.
Bu Nazi Kamplarında Eğitime tabi tutulanların gündelik mesaisi sabahın erken saatlerinde Kasemyad(ÇKP. rejimine sadık kalacaklarına dair yüksek sesle yemin etmek) ile başlıyor.Daha sonra Çin işgal yönetimine karşı daima sadık olacaklarını yüksek sesle tekrarlayarak sürüyor.Daha sonra  Çin’in kurucusu  diktatörü Mao ve şimdiki Çin diktatörü Xi’nin nutuk ve yazılarını  öğrenmekle  ile devam ediyor. Çin’in bu Nazi Kamplarında kalanların tamamını Müslüman Uygur Türkleri oluşturuyor.

ئاقتۇ ناھىيە پىلال يېزا تازىلىق كەنتىدىكى «ئاممىنى ئاگاھلاندۇرۇش يىغىنى». 2017-يىل 3-ئىيۇل، ئاقتۇ پىلال يېزىسى.

Ülke Nüfusunun % 10 Çin Nazı kamplarında Tutuluyor
Çin işgal yönetiminin açıkladığı resmi istatistiki bilgilere göre ülke nüfusunun yaklaşık % 10’nun bu Çin Nazi Kamplarında  sebepsiz  ve hukuksuz olarak tutuldukları bildiriliyor.

2017  yılının Eylul  ayı başlarında bir Vatansever Uygur, Uygur Haber ve Araştırma Merkezimize Çin işgal idaresinde çalışan bir yüksek düzeyli bir Memurun Çin Nazi Kamplarındaki Tutuklular hakkında kendisine verdiği bir istitistiki bilgiyi ulaştırmıştı. Verilen bu bilgiye göre Eylul ayı itibariyle bir çoğu Sözde Özerk Bölge Bakanlıklarından  olmak üzere toplam 712 bin Müslüman Uygur’un bu Çin Nazi Kamplarında tutuluduğunu açıklamıştı. ( Kaynak : http://www.uyghurnet.org/52028-2/ )
Adının açıkılanmasını istemeyen bir Hür Asya rodyosu dinleyicisi başkent Urumçi’nin Midungçu bölgesindeki “Kapalı Terbiyeleş Merkezi”’nde en az 200 kişinin bir spor salonunda kaldığını bildirdi. Ayrıca Karakaş’in Aksaray Kentinnin CKP.Yerel Sekereteri de kendisinin yönetiminde olan bir Eğitim merkezi’nde 85 kişinin Yatakhaneye dönüştürülen bir Okulua ait sınıfta kaldığını  ifade etti. Aileler tutuklu yakınlarının yemek,barınma ve diğer günlük yaşantıları hakkında çok endişeli olduklarını de belirtiyor.

ئۇيغۇر رايونىدا، تېررورىزمغا قارشى قەسەمياد بەرگەن ساقچى ۋە ھەربىيلەردىن تەركىب تاپقان 10 مىڭ خىتاي قوراللىق كۈچلىرىنىڭ بىر قىسمى. 2017-يىلى 27-فېۋرال، خوتەن.
Çin Nazi Kamplarındaki Kötü Şaratlardan ,Tutuklular Hastalanıyor ve Hatta Ölüyor
Tibet Canisi ve Çin Nazisi Çenggou’nun Patronu Xi ile ortaklaşa icat ettiği bu Çin Nazi Kamplarının  kurulmasının geçmişi  geçtiğimi yılın Kasım ayına kadar uzanıyor. Çin Lideri Şi, bu yılın Nisan ayında ÇKP.merkez komitesi toplantısında “ Doğu Türkistan’ı Çelik Bir Korugan İçesine almamız ve bu şekilde korumamız gerekir.” Söyleminden sonra ülke genelinde bu Çin Nazi Kampları yaygınlaştırıldığı bildiriliyor.
Çin işgal yönetiminin ÇKP genel Sekereteri Çin’in Uygur Türklerini bu kamplara kapatmak için sebebler ve bahaneler icat ettiklerini,örneğin 10 yıl önce dini vaaz dinleyen veya 20 yıl önce Kur’an kerim öğrenen veya öğretenlerin  dahi tutuklanarak bu Çin Nazi Kamplarına kapatıldıklarını belirtiyorlar.
Gulca Merkez İlçesi’ndeki bir Nazi Kampında tutulan bir Uygu tutuklu kendisini en az üzen ve asgari acı veren durumun bu kamplardaki kötü yaşam şartları,beslenme ve barınma olmadığını   ifade ettiği  belirtiliyor.Tutuklu Uygur Kursiyer (!)  Ana babası ile eşi ve çocuklarının ne yiyip içtikleri ve nasıl yaşadıklarının kendisine çok  acı ve istirap  verdiğini söylediği bildiriliyor.

İşte Nazi Soykırımı!

Çin’in Amacı Faşist Almanyası İle Aynı : İnsanları aç ve kötü Şartlarda Tutarak Yavaş yavaş Öldürmek
Özgür Asya radyosuna konuşan Hoten’in Karakaş ilçesine bağlı Burçakçı kentiÇKP.’ye bağlı Kadınlan Bölümünün Müdürü Çin’in bu Terbiyeleş Merkezlerinde tutulan Kardeşlerinin durumu ile ilgili olarak şöyle konuştu ; “ Aylardan beri bir Eğitim Merkezi’nde tutulan ağabeyimin barsaklarında bir sorun çıktı ve tedavi için hastaneye yatırıldı.Ağabeyim ile Hastane’de görüştüm. Tutuldukları yerlerdeki hayat şartlarının çok kötü olduğunu bana anlattı. Çinlilere özgü tuzsuz ve yağsız pirinç çorbası ve öğle yemeği olarak tuzsuz ve yağsız Piriç lapası verildiği için burada tutulanların çoğu hastalanmış. Ayrıca bu kadın işbirlikci Müdür üstlerinin kendilerine bu merkezlerdeki durum hakkında haber ve bilgilerin çok gizli olduğunu ve bu konuda konuşulmamasını tembihlediklerini de belirtti.

Karakaş İlzesine bağlı Yava(Yaban) köyünden bir güvenlik görevlisinin söylediğine göre bu köyden tutuklu birinin kardeşi vefat ettiği için kendisine 2 gün izinli çıkmasına izin verilmiş.Bu tutuklu, “ Aylardan beri bir kez olsun doğru dürüst bir ve karnımız doyacak kadar yemek yiyemedik.Leğmen’e ( Uygurlara özgü Elde yapılan  makarna yemeği)  ise aylardan beri hasret kaldık.”dediğini aktardı.

İşte Nazi Soykırımı!

Bu Kamplarda  tutulan ve ileri yaşlardaki bazı tutukluların kötü beslenme ve yaşam şartlarından dolayı hastalandıklarını  içlerinden ise, bazılarının hayatını kaybettiklerini belirtiyorlar. Buna örnek olarak Kaşgar’in Yenihisar İlçesi Sağan Kenti’ndeki bir Çin Nazi Kampında tutulanlardan 4 kişinin son 3 ay içerisinde peş peşe hayatını kaybettiğini ifade ediyor.
Uzmanlar ve Uygur gözlemciler Çin’in bu Çin Nazı kamplarından esas amacının ayrı anda onbin ve hatta yüz binlerce kişiyi tutuklayarak şartları yetersiz olan bu Terbiyeleş Merkezi adını verdikleri bu kamplada uzun süre tutarak onların zaman içinde zayıf düşerek,sağlıklarını kaybederek ölmelerini sağlamak olduğunu belirtiyorlar, Ayrıca,Çin’in Doğu Türkistan’daki bu insanlık dışı uygulamalarında Hitler Almanyası’nın acımasız ve Vahşi SS ölüm Birliklerinin uygulamalarını örnek aldıkları noktasında birleşiyorlar.

Doğu Türkistan'daki Göçmen Çinli resimleri ile ilgili görsel sonucu

Eğitim Merkezleri Olarak Maskelenen Çin Nazi Kamplarına   Etnik Çinli  Göçmenler Alınmıyor

Aynı ülkenin  sözde eşit Vatandaşları olduğu iddia edilen  etnik göçmen Çinliler bu kamplara alınmıyorlar. ÇKP.’nin Doğu Türkistan’daki  işgal gücü,Hitler Almanyası’nıın sadece Yahudilere yaptıkları gibi bütün baskı, zulüm,kötü muamele ve işkenceleri sadece etnik Uygur Türklerine karşı  icra ediyor.Etnik göçmen Çinliler ise,bu Çin Nazi Kamplarına alınmayarak onlara ırkı yönden pozitif ayrımcılık yapılıyor.

Özgür Asya radyosuna konuşan  Aksu’nun Bay İlçesi Kancı  kenti’nde yaşayan bir etnik Han Çinilisi göçmen’in anlattıkları çok çarpıcı ve dikkat çekici.Çinli göçmen aynen şunları ifade ediyor ,” Biz Çin işgal yönetimi tarafından sürekli korunuyoruz.Bayrak merasimine de katılıma zorunluluğumuz yoktur.Uygurlara olduğu gibi bayrak törenleri bizim için zorunlu değil. Ayrıca,ülkede yaygınlaştırılarak sürdürülen Terbiyeleş merkez’lerine biz etnik han Çinlilerini almıyorlar.Biz daha serbest ve rahatız.Ancak,bütün bunlara rağmen sürekli korku ve endişe içerisindeyiz Mecbur kalmadıkca evlerimizden pek dışarı çıkmıyoruz.”dedi.

Dünya Uygur Kurultayı : BM.’den Çin’in Bu Uygulamalarını Yerinde İncelemesi için Uzman Göndermelerini talep ettik.
Diaspora’daki Doğu Türkistan milli hareketinin en üst ve merkez konumundaki Örgütü olan Almanya’da faaliyet gösteren  Dünya Uygur Kurultayı konu ile ilgili  bir açıklama yaptı. Açıklamada  Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan  Uygurlara karşı bu insanlık dışı uygulamalarının bir insanlık suçu olduğunu ve Birleşmiş Milletlere başvurduklarını ve bölgeye uzmanlardan oluşan bir ekibin gönderilmesini ve Çin  Irkçılığı  temelli bu uygulamaları yerinde incelenmesini talep ettiklerini  bildirildi.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1527 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ