logo

trugen jacn

ÇİN, MAĞDUR VE YOKSULLARA YARDIM EDEN OSMAN MEHMET’İ ÖMÜR BOYU HAPSE ÇARPTIRDI

گۇاڭجۇ شەھەرلىك تەپتىش مەھكىمىسىنىڭ ئوسمانجان مەمەت ئۇستىدىن چىقارغان 2008-يىلىدىكى ئەيىپنامىسى.

Müebbed Hapse Mahkum  edilen Hayırsever Osman Mehmet’in   Çince Yargı Kararı

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi kendisinin katliam yaparak ve  hapsederek mağdur duruma düşürdüğü  yoksul Uygur ailelere maddi yardımda bulunan ve onlara destek olan Uygur Tüccar Osman Mehmet’i ömür boyu hapse mahkum ettiği açıklandı.

Osman Mehmet Kimdir ?
Özgür Asya radyosunun bildirdiğine göre 1972 doğumlu Osman Mehmet Karamay kenti sakini bir Uygur ailenin 3.oğlu olup, öğreniminı tamamladıktan sonra Jandarma Özel Birliği’nde (Korallık Sakçı Kısmı’nda) 3 yıl kadar asker olarak görav yapmıştır.Daha sonra ise bu görevinden istifa ederek Petrol işçisi olarak çalışmıştır.1990’lı yılların başında Çin genelinde uygulanan Özelleştirme furyasında bu işinden da ayrılarak ticarete atılmıştır. Merkezi Çin’e giderek Doğu Türkistan’da götürdüğü meyva ve kuru yemiş ticareti yapmıştır.Kısa zamanda çok iyi paralar kazanmıştır.Bunun yanında dini ve milli duygularının güçlü ve hak ve adelet prensiplerine sıkı sıkıya bağlı vatanperver ve Milletini seven ve gözü pek kişisel özellikleri ile Uygur Türkleri arasında temayüz etmiştir.
Çin’in 05 Şubat 1997 Gulca katliamından sonra Çin işgal ordusu tarafından şehit edilen ve toplu şekilde tutuklanan ailelerin ortada kalan aile ve onların çocuklarına,çocukları hapisedilmiş ve kendileri ortada kalmış kimsesiz yaşlılara ve şehitlen ile  hapistekilerin çocuklarına sahip çıkmıştır. Meslekdaş ve arkadaşlarından topladığı zekat ve diğer yardımları bu mağudr ailelere yardım olarak dağıtmıştır. Kimsesiz ve İşsiz gençleri sahip çıkmış ve onları arkadaşlarının ve Meslekdaşlarının himayesine vererek ve iş bularak sahip çıkmıştır. Kimsesiz kalan Gulca katliamı mağdurların çocuklarını de  bizzat evlat edinmiş ve onları sahiplenmiştir.
Osman Mehmet’in Uygur toplumuna ve Milletine olan sevgisi ve yaptığı bu hayır ve hasenat  işleri Çin işgal yönetiminin dikkatinden kaçmaz ve kendisinin hal ve hareketleri devamlı takip edilir. 24 Kasım 1998 tarihinde Karamay Emniyet Müdürlüğüne bağlı Özel “Guyaw” Devlet Güvenliğini Koruma Birliği’ne bağlı Güvenlik elemanlarınca tutuklanır.  Bölücüleren ailelerine yardım ettiği ve onları himaye ettiği suçlaması ile 3 yıl hapse mahkum ediliyor.

Uygur Mahkumların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Osman Mehmet bu Kez Çin’de 2.Kez Tutuklanıyor
Osman Mehmet 3 yıllık hapis cezasını tamamlayarak özgürlüğüne tekrar kavuşur ve Çin’deki eski işine döner. Ancak,  kendisi gibi Uygur Türkü olan 11 arkadaşı ile birlikte 2.kez 25 Mart 2008’de ticari faaliyette bulunduğu güney Çin’in Liman kenti Guandong’nun Ciyangnen Toptan Meyva ve Sebze Hali’nede Çin polislerince tutuklanır.  Çin yargısının  kendisine yönelttiği suçlamalar şunlardır ;

  1. Doğu Türkistan İslam Partisi ” üyesi olmak ve yardım etmek
  2. Bu parti’nin üyelerine yardım .yataklık ve bazılarının kaçmasına yardımcı olmak
  3.  Bölücü güçlerin ailelerine yardımda bulunmak ve onları himaye etmek
  4. Yasa dışı dini içerikli yazılı,sesli ve görüntülü materyaller bulundurmak. onları okumak,dinlemek ve seyretmek.Bu malzemeleri başkarına dağıtmak
  5. Çin devletini parçalamaya yönelik  girişim ve eylemlerde bulunmak
  6. Vatandaşları Bölücü ve Terörist eylemler yapmaları için teşvik ve kışkırtmak
  7. Aşırı dinci radikal güçlere maddi yardım ve yataklık etmek.

Tutuklanan 11 kişiden Osman Mehmet’in  Guangdorg’li Çinli yardımcısı Lung Guvençian(Alung) bir süre sonra serbest bırakılır. Tutuklanan diğer Uygurlar, İlham Abdurrahim.Turgur Tursun,İmamcan Abdurrahim,Kuttalip Mehmet,Abdulahat Tohti,Mahmut Kurban Mollak,Abdullahcan HPüdberdi,Ali Mehmet, ve Hüseyir Gafur adalı arkadaşları 2- 8 yıl arasında çeşitli hapis cezalarına çarptırılır. Osman Mehmet İse,ömür boyu hapisle cezalandırılır.


Osman Mehmet Olayı İlk Kez Su Yüzüne Çıkıyor
Yaklaşık 10 yıl önce Çin’de tutuklanarak haksız ve hukuksuz ağır ve ömür boyu hapis cezalarına çarptırılan Osman Mehmet ve diğer Uygurların durumu şimdiye kadar hiçbir şekilde duyulmamış ve basına yansımamıştı. Onların aileleri de Çin işgal rejiminin çok katı ve sıkı gözetim ve  kontrölünde tutuldukları için başlarına gelen bu olayı kimseye söyleyememişlerdi. Ta ki, geçtiğimiz hafta Özgür Asya radyosu Ankara Temsilcisi Erkin Tarım’ın bu olayın tanığı bir Doğu Türkistanlı Uygur Türkü’nün açıklamalarının yer aldığı bir program yapana kadar.  10 yıl öncesi vuku bulmuş bu Olayın tanığı  bu kişinin  bu olayı duyurması  ile su yüzüne çıkıyor.Osman Mehmet ile Çin’de birlikte ticaret yapan ve bu olayı çok yakından bildiğini söyleyen ve halen İstanbul’da yaşadığını söyleyen Uygur Türkü  Ahmetcan isimli bir arkadaşı bu olayı şöyle açıklıyor ;  ” Ben Osman Mehmet ile çok yakın idim ve onunla epey süre  arkadaşlık yaptım ve bir süre ticarette birlikte oldum. Dini ve milli duyguları çok güçlü,iman ve ihlas sahibi vatansever ve aydın bir kardeşimiz idi. Hakkaniyet ve adalet duyguları çok güçlü idi.Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı.zulüm ve soykırımları ile yaptığı hak ve hukuk ihlallerine  çok tepkili  idi ve bundan son derece istirap duyuyordu. Ancak,onun eylem bazında hiç bir eylemi yoktu. Çin,Osman Mehmet ve arkadaşlarını haksız ve hukuksuz olarak bu şekilde ağır cezalara çarptırdı.Bu cezalandırma tamamen yasa dışıdır.Çin’in kendi yasalarına dahi aykırıdır.Ancak,  Çin bir hukuk  ve kanun devleti değildir.Her şey yerel ÇKP. Kodamanları ve çetelerinin keyfine göre uygulanır ve cereyan eder.Bu Kardeşlerimizin  aslında hiç bir suçu yoktur,hepsi masumdurlar. Bunlar maddi olarak güçlendikleri en önemlisi Çin’i görmüş ve gözleri ve bilinçli kişiler olması onların mahkum edilmeleri için bir sonuçtu. Mağdurlara ve yoksullara yardım etmek insanı bir davranıştır ve bu hareket bütün toplumlarca takdir edilir. ÇKP.Diktatörlüğünden ise,bu insanı ve şafkat temelli davranış suçtur.Bu insanı davranış gösteren Osman Mehmet gibiler böyle cezalandırılırlar.” şeklinde konuştu.

Uygur Mahkumların resimleri ile ilgili görsel sonucu

Özgür Asya radyosu Osman Mehmet’in ailesine telefon ile ulaşmaya  ve kendisi hakkında bilgi almaya çalıştıklarını ancak telefonların kesik olduğu için görüşmelerinin mümkün olmadığını açıkladı.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1138 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ