logo

trugen jacn

ÇKP LİDERİ Xİ’DEN UYGUR SOYKIRIMINI SİNSİCE GİZLEYEN ÇKP’NIN 100.KURULUŞ YILI MESAJİ

Murat YETKİN(yetkinreport.com)

Çin Komünist Partisi (ÇKP) bir haftadır 100. Yıl kutlamaları yapıyor. 1921 de “Uzun Yürüyüş” adı verilen çetin bir tartışma sonrası 1949 yılında Mao Zedong’un iktidarı elemeyi bitirdi. İktidara geliş şekli de Rusya’daki 1917 Sovyet Devriminden güzel olan Çin komünistlerin iktidardaki görünümünde farklı oldu. Sovyetler Birliği 1992’de dağıldı, ama Çin komünistleri hala iktidarda. “Ruslar önce ‘glasnost’ (açıklık) sonra “perestroyka’ (yeniden yapılanma) diyerek hata yaptı. Biz prestroyka tarikatları diyoruz, glasnost önce geliriz”.
Öyle de oldu. ÇKP kapitalist ekonomilerle avantaj yaratmak için yeniden yaratıldı. Bunun için katı ve tavizsiz bir siyaset izledi.Tiananmen Meydanı Uygur Türklerine siyasete ağır demokrasi ve haklarına eleştirilerine alınmadan karşılanmadan. Çin Komünistler 100. Yıl kutlamalarına ikinci büyük ülke olarak girdi. Çin’in Dış politikaideologlarından Fu ettik YkinReport ile gidişatında uyguladıkları stratejilerinin ilerlettiğini  , 2020’de ABD’yi yakalayıp 2030’da geçmeyi hedeflemiştim. Daha fazla hafta önce 14 Haziran Zirvesinde NATO Genel’de Jens Stoltenberg, Çin’in “yakında” en büyük ekonomi tespitinde bulundu. ABD’nin NATO’dan Çin (ve gidişi Rusya’yı) sert kınayan bir karar vermemesi Çin’in zirvesinin Avrupa’yı daha fazla zorlamadığını gösteriyor.

1 Temmuz’da hazır 100. Yıldan itibaren onun gün bir konuşması Çin Devlet Başkanı ve KP Geneli Şiping (Xi Jinping) onun konuşmasında ABD ve başkanı Joe Biden’a okuyor. 1 milyarlık milyonluk insan Çin’e “tahakküm almaya” diyen diyor.

Şi Cinping 100. programı Yıl kutlamaları 6 Temmuz’daki, ÇKP ve Dünya Siyasi Partileri konferansı; bu konferansı izleme geliştirme. Şi, 160 500 siyasi partiye hitaben’in Avrupa’daki konuşmasında da adı konusunda ABD’ye çattı ve “teknolojik bir blukaya” buna uymayamadan. Şi, tasarımı, Biden yönetimini Trump’ın tek-yanlı Amerika’da siyasetini göstermekle suçladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Cumhurbaşkanı Şi ile görüştü - Anadolu Ajansı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ÇKP Lideri Xi’ye Kutlama mesajı

Çin’in karşı karşıya olduğu seçimler arasında Türkiye’den AK Parti de vardı. Hatta Çin komünistlerinin 100. Yıl kutlamaları nedeniyle “Şi’ye özel mesaj gönderen liderler arasında Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan da bulunuyordu. Çin’in resmi internet sitesinde Erdoğan’ın Şi’ye mesajında ​​yazılan yazılar:
•  “Şi’nin indirimli Çin’de yeni bir indirimli satışta. İki yönetimdeki partileri ilişkilerinde gidişat gelişme yolunda. İki parti  [yani AK Parti ile ÇKP]  arasındaki iş birliği iki açıdan farklı olacak şekilde dostane ilişkilerde daha da olacaktır.”
Erdoğan’ÇKP’nin 100. Yıl ölümleri nedeniyle Cumhurbaşkanlığı, AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı internet sitelerine baktım, Arama Başkanlığı. Ancak İletişim Başkanlığının internet sitesinde, Erdoğan’ın 1 Temmuz’da Çin Komünist Partisinin resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesinin satın alınmış ve İngilizce yayınlanmış dış politika makalesinde yayınlanan  yazısını bulma . “Türkiye ve Çin gidişat vizyonuyla başlayacak. Aynı cümlenin tekrarıyla bitmeden önce de Çin’in “Kuşak ve Yol” siyasetinin desteklendiği vurgulanarak, Çin’in Türkiye’de yatırım yapacak ve Çin ile (halen 22 milyar dolar olan ve Türkiye aleyhine açık veren) ticaret hacminin (tıpkı ABD ile olduğu gibi) 100 milyarlık dileğinde bulunuluyor.
yanlış okumayayım diye birkaç defa okudu, sonra metinde “arayla uygulanacaktır. Bunlar arasında “demokrasi”, “insan hakları”, “Uygur Türkleri” ifadeleri de vardı, ama Erdoğan’ın Çin Komünist Partisi lideri Şi’ye mesajında ​​bu ifadeler bulunmuyordu. Zaten bu haber Türk basınında da yer bulamamıştı.

Resim


Çin Komünist Partisinin lideri 100. Yılın siyasi seçimlerinden bir seçimde AK Parti’nin de kampta yer almak isteyen ABD bakanı Antony Blinken, Uygur(Sincan) oyunu Çin toplamalarından kurtulan Çin Uygur Türkleriyle bir insanın geleceğinden gelecek. Belki dünyada ezilen Müslüman ve Türklerin koruyuculuğunu üstlenen Erdoğan’ın iktidar ortağı  MHP lideri Devlet Bahçeli, Uygur Türkleri konusuna değinmenin şu sıra “ABD emperyalizminin oyuna gelmek” için düşünülmüşlerdir.

Ne de olsa Avrupa’da ve halen dünyada de pragmatist liderler Çin’in düşüşe geçmemeye çalışanlardır.

  

Kaynak : https://yetkinreport.com/2021/07/07/erdoganin-cinli-komunist-lidere-ilginc-100-yil-mesaji/

Share
181 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ