logo

trugen jacn

ÇİN, KAŞGARLI MAHMUT’UN HEYKELİNİ YIKARKEN,TÜRKİYE NEDEN KAYITSIZ VE SUSKUN ?

Kaşgarlı Mahmud'un Heykeli Çin Tarafından Sökülüp Atılırken, Neden Türkiye'de Haber bile Olmuyor?-71

Mehmet Emin HAZRET

Geçtiğimiz hafta içerisinde Büyük Türk Bilgini ilk Türk Sözlüğü ve Ansiklopedisi olan Dîvânu Lugâti’t-Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut’un Kaşgar’in Opal bölgesinde bulunan Külliye’nin içinde bulunan görkemli heykeli tahrip edilerek yok edildiği haberi medyaya yansıdı.Ancak, bütün Türkleri ve özellikle Türkiye’mizi çok yakından ilgilendirmesi gereken bu olay Türk medyasında yeterli derecede haber bile olamadı. STK.lar başta Üniversiteler,bilim insanlarımız Türk Dil Kurumu,Türk Tarih Kurumu gibi resmi kurumlarımız bu tahrip olayına yeterli tepkiyi gösteremedi.

Kâşgarlı Mahmud, İslam dinini devletin resmi dini olarak kabul eden,ilk müslüman Türk devleti Karahanlılar döneminde yetişen büyük alim ve ünlü ansiklopedist ve Türk dili bilginidir. Dîvânu Lugâti’t-Türk, 1072-1077 yıllarında yazılmış, Müslüman Araplara Türkçeyi tanıtmak ve onlara anlatmak amacı ile yazılan Türkçe- Arapça bir sözlüktür. Aynı zamanda, Türk dilinin bilinen ilk sözlüğü olan bu eser, 11. yüzyıl Türk dünyasının, Türk dili ve lehçelerini Türklerin efsane ve destanlarının, Türk âdet ve geleneklerinin, Türk kavram dünyasının ansiklopedik bir eseridir.

Büyük Türk Bilgini Kaşgarlı Mahmut yazdığı ölümsüz Dîvânu Lugâti’t-Türk adlı eşsiz eserinin giriş bölümünde şu çarpıcı ifadeler yer almaktadır ; “…Ben, Hüseyin oğlu Mahmud diyorum ki: Tanrı’nın devlet güneşini Türk burçlarında doğurmuş olduğunu ve onların uçsuz bucaksız mülkleri üzerinde güneşin hiç batmadığını gördüm. Onlara ‘Türk’ adını Tanrı’nın kendisi verdi. Tanrı dünya milletlerinin idare dizginlerini onlara verdi ve zamanımızın hükümdarlarını hep onlardan seçti. Onları üstün kıldı. İnsanların mutluluğu için onları sebep yarattı ve doğrulukta onlara her zaman yardımcı oldu…. ” sözleri ile başlamaktadır.

Bu konudaki düşüncelerimi aşağıdaki videoda sizlerle paylaşmak istedim.

Lütfen youtube kanalımıza abone olunuz.Katkı ve destekleriniz için teşekkürler.

Share
1494 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ