logo

trugen jacn
21 Aralık 2014

İŞGALCİ ÇİN’DEN UYGURLARI İSRAİL USULU CEZALANDIRMA : EVLERİNİ BAŞLARINA YIKMAK…

zakir-yasin-tutush-buyruqi.jpg

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin İşgal Yönetiminin, Doğu Türkistan’da yakalayamadığı Uygur şüphelinin ailesini de yakınlarını da cezalandıran yeni bir uygulama başlattığı bildiriliyor.
Geçtiğimiz 19 Eylül’da Hoten merkez’e bağlı Langzu Kenti Halk Hükümeti , Usuy köyü 1.mahalle’de oturan Zakir Yasin adlı bir Uygur genci için Hizbut-Tahrir üyesi olduğu gerekçesiyle yakalama emri çıkarttı.Ancak,kendisini yakalayamadığı için Ailesine bir Taahhütname/ Sorumluluk Takibine Ait Tebligat çıkardı.
Yukarıda aslı görülen Tebligat’ın Çevirisi şöyle ;

             Sanığın Yakalanması ile ilgili Sorumluluk Tebligatı
Sanık Zakir Yasın yasadışı Hizbut- Tahrir örgütü üyesi, İlk okul mezunu. Kendisinin  20-22 Eylul 2014 tarihleri arasında Langzu Kenti Polis Merkezi’ne(Langzu Sakçıhanesi’ne) gelerek teslim olmanız için bu tebligat yapılmıştır.
Belirtilen süre içerisinde Polis Merkezi’ne gelerek teslim olmadığınız takdirde aşağıdaki resmi muamele ve sonuçlar ile karşılaşacağınızı,bunun tek sorumlusunun de siz olacağınızı ihtaren tebliğ ederiz ;
1. Senin kimliğin(Vatandaşlığın) iptal edilecektir.
2. Kendine ve ailene ait devletçe verilen ev ve diğer bilumum taşınmazlar geri alınacaktır.
3. Adına kayıtlı bütün gayrimenkullar müsadere edilecektir.
4. Senin ve Ailenin oturduğu ev ve müştemelatı tamamen yıktırılacaktır.
5. Ailen,Ana Bab,Kardeşlerin ve bütün yakınlarının yararlandıkları yasal devlet imkanları tamamen geri alınacak ve bu hakları tümden iptal edilecektir.

Tebligatı Teslim Alan                      Kent ÇKP.Sekreteri
Afiyet Abdullah Tulum                   Ömer Ata

Langzu Kenti Halk Hükümeti 19.9.2014 ( Resmi Mühür)

Bu olayı doğrulamak için Hoten Şehri Langzu Kenti Polis Merkezi’ne telefonla ulaşarak yetkililerle görüşen Hür Asya Radyosu Muhabiri, Zakir Yasin’in için kent polisinin birkaç kez operasyon yaptığını ancak yakalanamadığını,Hizbut-Tahrir Üyesi olan 10’dan fazla kişinin  de aranmakta olduğunu  belirtti.

Kent KP.Sekreteri Ömer ise,birkaç gün önce Kent Polis Merkezi Amiri Zulfikar’ın makamında Zakir Yasin’ı gördüğünü açıkıladı.
Polis Merkezi Amiri  Zulfikar ise, olaydan haberdar olduğunu belirtti ancak,ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.Hizbut-Tahrir üyesi olan şüphelilerin hala yakalanamadığını de iddia etti.
Uzmanlar,Çin işgal yönetiminin dini ve milli  hassasiyetleri dolayisiyle kendilerine direnen Hoten halkını dize getirmek için İsrail’in Kardeş Filistin halkına karşı icra ettiklerini,Çin’in de İsrail’i örnek alarak bu hukuk dışı ve insanlık dışı yöntemi uygulamakta olduğunu ve bu yolla  Uygurları sindirmek ve teslime zorlamak istediklerini  belirtiyorlar .

Kaynak : rfa.org.Uighur/Siyaset/Kutlan -18.12.2014

Etiketler: » » » »
Share
1761 Kez Görüntülendi.