logo

trugen jacn

ÇİN İSTİHBARATI ORTA ASYA CUMHURİYETLERİNDE UYGUR VE KAZAKLARI KAÇIRIYOR !

Çin’in  gizli polisi(En Çuentung)  Orta Asya ülkelerinde yıllardan beri  Doğu Türkistanlılara karşı  operasyonlar düzenliyor ve Uygur Türklerini bu Ülke Polislerinin de yardımı ile tutuklayarak Çin’e kaçırıyor.Çin’de ise düzmece yargılamalarla onları idam ve uzun süreli hapis cezalarına çarptırıyorlar. 

Uygur Haber Ve Araştırma Merkezi  (UYHAM)

Çin, Doğu Türkistanlılara (Uygur, Kazak vb.) yurtdışında da baskı uyguluyor. Orta Asya’da Kazakistan ve Kırgızistan’da yaşayan Doğu Türkistanlıların iadesi için Çin’in hükümetlere baskı yaptığı öğrenildi.

Çin finansal gücünü kullanarak geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerin içişlerine karışmaya devam ediyor. Daha önce de Mısır’da Çin’in isteği doğrultusunda 250’ye yakın Uygur öğrenci gözaltına alınmış bunlardan bir çoğu Çin’e iade edilmişti.

Yeni bir iddiaya göre Kırgızistan’da yaşayan bir Uygur işadamının yasal pasaporta sahip olmasına rağmen sık sık Çin polisi tarafından tutuklandığı öğrenildi. Kırgızistan, Çin’e karşı finansal borç tehlikesi yüksek olan ülkelerden biri. Bu nedenle ülkede Çin’in son yıllarda politik meselelerde oldukça aktif olduğu biliniyor.

ÇİN GİZLİ POLİSİ DOĞU TÜRKİSTANLILARI KAÇIRIYOR
Bazı kaynaklara göre de Çin’in gizli polis servislerinin Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan’da örtülü operasyonlar düzenleyerek bölgedeki Doğu Türkistanlıları Çin’e kaçırdığı iddia edildi.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yer alan Medine Pazarı’nda Uygur işadamları ve tüccarlar daha önceki yıllarda Çin’den getirdikleri ucuz ürünleri satarak önemli bir ekonomik güce erişmişti. Ancak bugünlerde edinilen bilgilere göre pazardan her gün birinin kaçırıldığı öğreniliyor. Pazardaki dükkanların sayısında ise büyük bir düşüş gözleniyor.

Çin’in, Orta Asya’da finansman gücünü kullanarak bölge ülkelerinin içişlerine daha çok karışması bekleniyor.

http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/cin-istihbarati-orta-asya-da-dogu-turkistanlilar-kaciriliyor/173219/QHA

Etiketler: » » » » » »
Share
1002 Kez Görüntülendi.