logo

trugen jacn

ÇİN, İSLAM DÜNYASINA MEYDAN OKUYOR : İSLAMI 5 YILDA ” ÇİNLİ’LEŞTİRECEĞİZ ” !

Uygurlara ve Hui Müslümanlarına İslam dinini yaşadıkları için her türlü baskı ve işkenceyi reva gören Çin yönetimi, nazi kampı uygulamasına ek olarak yeni bir adım attı. Çin destekli sözde İslami derneklerin katılımıyla ‘İslam’ın nasıl Çinlileştirileceği’ masaya yatırıldı. Müslümanlar, “Bu kültürel bir soykırımdır” diyerek tepki gösterdi.Pekin’den küstah hamle: Ä°slâm’ı dört yılda Çinlileştireceğiz
Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Özellikle Doğu Türkistan’da toplama kamplarına aldığı 3 milyona yakın Müslümanı tecrit altında tutarak büyük bir zulüm örneği sergileyen Çin hükümeti, skandal bir adım daha attı. Müslümanların dinî vecibelerini ifa etmesine yasak getirerek millî ve dinî kimliği yok etmeyi amaçlayan kızıl Çin’in, İslam’ı ‘Çinlileştirmeyi’ öngören bir taslağı hayata geçirme kararı aldığı ortaya çıktı. “İslam’ı yok etme” taslağının, geçtiğimiz hafta sonuPekin’de düzenlenen “Çin’de İslam’ın Oryantasyonu: 2018-2022” adlı konferansta masaya yatırıldığı, söz konusu konferansa Pekin, Şangay, Hunan, Yünnan ve Çinghay’ın da aralarında bulunduğu 8 bölgeden 8 Çin destekli sözde İslami derneğin temsilcilerinin de katıldığı ifade edildi.

Bu, kültürel bir soykırım
Pekin merkezli Çin İslami Enstitüsü’nün dekan yardımcısı Gao Zhanfu, taslağın İslam’ın Çinlileştirilmesi, Müslümanların inançlarının veya ideolojilerinin değiştirilmesiyle alakası olmadığını iddia ederken, bölgedeki Müslümanlar, söz konusu taslağın özellikle Hui Müslümanlarını hedef almak için hazırlandığını söyledi. Çin hükümetinin sinsi projesini “kültürel bir soykırım” olarak nitelendiren aktivist Süleyman Gu, “Terörizm veya ayrılıkçılık söylemleriyle Müslümanları sindiremeyeceğini anlayan Çin, böyle projelerle kültürel bir soykırım uyguluyor. Üstelik bu, yeni bir politika da değil. Çin, bu politikasını 60 yıldır devam ettiriyor” dedi.

Amaç, İslâm’ı kontrol etmek
Bölgede namaz, oruç, başörtüsü, sakal ve peçeye kısmen ya da tamamen yasaklar uygulayan, çocuklara İslami isimler verilmesine bile tahammül edemeyen Çin’in, söz konusu taslağı kanunlaştırarak İslam’ı kontrol altında tutmayı ve Çin Komünist Partisi’nin (CPC) politikalarıyla uyumlu hale getirmeyi planladığı belirtildi. 4 yıllık bir takvime bağlanan “Çin rejimine uygun İslam” projesini içeren planın ana hatlarının yakında kamuoyuna açıklanacağı öğrenildi.

Kaynak :-den-kustah-hamle–isl-m-i-dort-yilda-cinliles .- yeni akit

Etiketler: » » » » » » » »
Share
477 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ