logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA İBADETLER İLE RAMAZAN KÜLTÜRÜNÜ YASAKLAYARAK YOK EDİYOR

ÇKP Ramazan boyunca Sincan'daki zulmü artırdı.

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

 ÇKP yönetimi işgalı altındaki Doğu Türkistan’da Müslüman azınlıkların son zamanlarda dini doktrinlerini zorla ihlale mecbur bıraktıkları bildirildi. Ramazan ayına özel Oruç başta olmak üzere dini ibadetler ve kültürel ritüelleri yerine getirebilme konusunda ciddi kısıtlama ve yasaklamalar icra ettiği böylece Müslüman Uygur ve diğer dini azınlıkların dini ve kültürlerini yok ettikleri açıklandı.

Çin’deki dini özgürlüklere odaklanan bir İtalya merkezli bir dergi olan Bitter Winter’a göre , bazı Çin yerel hükümetleri polisten Ramazan başladıktan sonra özellikle Cuma ve Eid al-Fitr ( Bayram) namazlarını yasakladığını bildirdi. Çin’in Zheijiang eyaleti yetkililerinin kolluk kuvvetlerinin yerel Müslümanların adreslerini gerçek zamanlı olarak bildirmesi ve Uygur bölgesinden bu eyalete çeşitli sebeplerle gelen Uygur ların kimliklerini ve diğer kişisel eşyalarını (bagajlarını) sıkı ve ayrıntılı şekilde kontrol etmesini talimatlandırdığı bildirildi.

Uygur bölgesinin güney doğusundaki Çinghay eyaletinde yaşayan bir Müslüman, hükümetin camiye giden yol boyunca su yerleştirerek Müslümanların Cami’ye ibadet etmek için girmelerinden önce onların oruçlarını zarla su içirerek bozdurduklarını ve onların dini ibadetlerine zola müdahale ettikerini bildirdi.

Müslüman Uygur ve diğer öğrencilerin de kutsal Ramazan ayı boyunca oruç tutmalarını ve ve dini ibadetlerini yapmalarını yasakladığı bildirildi.  Shandong eyaletinde yaşayan bir lise öğretmeni, okulun tüm Uygur öğrencilerini Ramazan ayı boyunca Okulun etnik Han Çinlisi sınıf arkadaşlarıyla birlikte domuz eti yemeye zorladığını doğruladı.Çinli öğretmen Çin yönetiminin esas amacının ” Uygur gençlerini (Onları) Çinliye dönüştürmek için eğitimi bu uygulama için araç olarak kullanmaktadır.”şeklinde konştu.

Kazakistan’da başka Müslüman Kazak Özgür Asya(rfa.org) radyosuna şunları anlattı. ” Yerel otoriteler birilerinin oruçlu olduklarından şüpheleniyorsa onlara şeker veya pasta yemelerini zorlayarak oruçlarını bozduruyor. Oruçlu Müslüman bunu redderse onu derhal Eğitim Merkezi/Çin tipi Toplama Kampına hapsediyor.  Azınlık Müslüman gruplarının üyelerinin geleneksel ev düzenine uygun olarak sofalarda ve sert yer yataklarında yatmalarını ve geleneksel kısa bacaklı masaların etrafında yerde oturarak yemek yemeleri bile yasaklanmıştır.”dedi.

Geçen yıl, Uygur bölgesindeki bazı yerel makamlar, 2019’da Çinlilerin geleneksel Domuz Yılı kutlamaları çerçevesinde Müslüman Uygurların evlerinin ön kapılarında domuzları içeren ve Müslümanlar için haram olan bu hayvanları öven Çince şiir parçalarını asmaya zorlayarak Müslüman Uygurları aşağıladıkları ve onların dini inançları ile alay ettikleri biliniyor.Bunu reddenler ise Uygur eyaletindeki meşhur toplama kamplarından birine hapsedilerek cezalandırıldıkları de belirtildi.

Almanya merkezli Dünya Uygur Kongresi yaptığı bir açıklamada Çinli işgal yetkililerin “İslam inancının , ortadan kaldırılması gereken ideolojik bir hastalıktır.” iddiasında bulunduklarını açıkladı.

KAYNAK : https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3935831?fbclid= ( Haber : Chris Chang , Tayvan Haber Ajaansı muhabiri )

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
262 Kez Görüntülendi.