logo

trugen jacn

ÇİN İŞGALİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR ?

 Şaban Öztürk

Şaban ÖZTÜRK

Çin hükümetinin sistematik bir şekilde Uygur Türklerinin nüfusunu azaltmaya yönelik giriştiği faaliyetler “soykırım” boyutlarına ulaşıyor..

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaklaşık 2 milyona yakın Uygur ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutuluyor..

Bu kişilerin çoğunun ucuz iş gücü olarak çalıştırıldığı ve Çin Komünist Partisi’ne ait doktrinlerle beyinlerinin yıkandığına dair sağlam deliller bulunuyor..

Komünizm Kurbanları Anma Vakfı 

Komünizm Kurbanları Anma Vakfı kıdemli üyesi Alman araştırmacı Adrian Zenz’in resmi Çin belgelerine dayandırdığı raporu ise söz konusu iddiaları daha farklı bir boyuta taşıyor..

Zenz’in hazırladığı verilerde 2018 yılında kısırlaştırılan Uygurlu kadınların sayısının, 2016 rakamlarına kıyaslandığında 5 kat arttığı belirtiliyor..

Pekin hükümetine ait resmi belgelerde Doğu Türkistan’da 2016’da her 100 binde 50 kadın kısırlaştırılırken, 2018’de bu rakamın 250’ye çıktığı yazılı..

Birleşmiş Milletler’in tanımlamasına göre Pekin hükümetinin belli azınlıkları hedef alan doğum oranını azaltmaya yönelik bu hareketinin “soykırım” olarak nitelendirildiğini ifade ediyor..

Doğum kontrolü yapan Uygur kadınların sayısı 1 senede 17 kat arttı..

Çin’in iddiasına göre Uygur kadınları Pekin hükümetinin nüfus planlamasına gönüllü olarak katıldı.. 

Ancak Alman araştırmacı Zenz hazırladığı raporda sadece bir senede gönüllü kadın sayısının 17 kat artmasının inandırıcı olmadığı görüşünde..

Her sene 1.3 milyon Uygur’a ‘mesleki eğitim’ veriliyor..

Birleşmiş Milletler ve dünyanın önde gelen sivil toplum örgütlerinin verilerine göre şu anda Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde 1 milyona yakın Uygur Türkü, Kazak ve diğer Müslüman etnik azınlıklar Pekin yönetimi tarafından toplama kamplarında zorla çalıştırılarak ucuz işgücü olarak kullanılıyor..

****

Çin’in 1949 yılından bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’ın kırsal kesimlerinde etrafı yüksek duvarlarla çevrili inşaatlar devam ediyor..

Uydu görüntüleri, Doğu Türkistan çöllerinde inşa edilen ve içinde yüz binlerce Uygur Türkü’nün tutulduğu toplama kamplarının son bir yılda tam 3 katı büyüdüğünü ortaya koyuyor..

Uygur Türklerine uygulanan bu sistematik zulüm ve işkence bizim çözmemiz gereken en büyük problem olarak karşımızda durmaya devam ediyor.

Kaynak : www.afyonkenthaber.com/yazarlar/saban-ozturk/turkistan-da-neler-oluyor/336/

Share
197 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ