logo

trugen jacn
28 Mart 2014

ÇİN İŞGAL POLİSİ TARTIŞTIĞI UYGUR GENCİ BABASININ GÖZÜ ÖNÜNDE DÖVEREK AĞIR YARALADI.

                 tutqun-xitay-saqchi-kochida-305.jpg

          Hamit Göktürk

          Doğu Türkistan’in Kaşgar İline bağlı Artuş Kırgiz Özerk İlçesinde Çin İşgal güçlerine bağlı Özel Polis  kendisi ile tartıştığı iddiası ile 21 yaşındaki Uygur genci Nejat Samet’ı Babasının gözü önünde öldüresiye döverek ağır yaraladığı bildirildi. Olay,23 Mart  Pazar günü  akşam saatlerinde Artuş şehrinin İşlemçiler Pazarı mevkiinde  meydana geldi. Devlet Memuru olan  ve İlçe Belediyesinde çalışan Nejat  Samet ile Özel Polisler arasında  bilinmeyen nedenle tartışma çıktı, Araya girenler kavgayı ayırarak Nejat Samet’ı Suntağ Mahallesindeki evine gönderdi.Daha sonra evine telefon açılarak Nejat’ın Polis  Merkezine gelmesi  istendi. Babası Samet Hacım  oğlunun yanına alarak Polis Merkezine girer girmez,tetikte bekleyen  bir gurup Çin Özel Polisi Nejat’i kelepçeleyerek yere yatırdığı,babasının gözü önünde döverek Polis Otosuna bindirerek bilinmeyen bir yere götürdükleri  bildirildi.

        Tutuklanma olayından 4 saat sonra Nejat’ın babası oğlunun Oblast 1 No.lu Hastanenin acil bölümüne bırakıldığı bilgisi aldı. Ancak, Hastanenin Ambulans için  200 yen, tedavi  için 1500 yen(toplam 1700 yen = 300 $) para yatırılmadığı için an acil müdahelede bulunmadıkları görüldü.  Baba Samet Hacım’ın istenilen parayı yatırdıktan sonra tıbbı müdahaleye  başlandğı bildiriliyor.Aradan bir hafta geçmesine rağmen,Polisin bu konuda hiçbir açıklama yapmadığı  dikkati çekiyor.

         Washington merkezli rfa.Radyosunun haberine göre, olayın duyulması üzerine  Nejat’ın yakınları ve komşularından 60-70 kişilik  bir gurup Hastaneden İlçe Hükümet binasına kadar gösteriler yaparak bu haksızlığı ve polisin  vahşetini  protesto ettikleri  bildiriliyor.

          Anılan Radyo muhabirine açıklama yapan mağdur Nejat Samet’in babası Samet Hacım, ben oğlumu kendim Polis merkezine götürdüm ve onu yasaların koruyacağını ve   Oğlum suçlu ise,nezarete konur,mahkemeye  adalet tecelli eder diye düşündüm.Özel Polisinin  Nejat’ı gözümün önünde kelepçeleyerek tekmeler saldırmalarını  ve ölesiye dövmelerini tahmin edemedim.Aradan 4 gün geçti hiçbir yetkeli oğlumun suçunu ve niçin öldüresiye dövüldüğünü bana  açıklamadı. Toplum’da bazı insanlar  “bunlar Hükümet değil,çapulcu,Bunlar Polis değil, Karakçı(Çeteci-Zorbalar   )” demelerini şimdi iyi anlıyorum.Ben  çok safmışım.Öğlum  dövülerek yarı ölü  hale getirilinceye kadar bunlardan adalet ummuşum” şeklinde konuştu.

          Doğu Türkistan’daki işgalcı Çin yönetiminin etnik ayrımcılık, ırkı aşağılama ve devlet terörü politikası yürüttüğü Uluslar arası insan hakları kuruluşlarının ve  bağımsız gözlemcilerin raporlarında dafalarca dile getirilmiş olup,bu son olay bunun tipik bir kanıtı olarak kabul edilmekte.

Etiketler: »

Share
1356 Kez Görüntülendi.