logo

trugen jacn

ÇİN İŞGAL POLİSİ : YOPURGA İLÇESİ’NDE 10-20 BİN ARASINDA KİŞİ TUTUKLU VEYA HAPİSTE !

Yukarıdaki Yazıların aktarımı şöyle ; Demokrasi,Hukuk devleti  ( Kanunculuk) ,Birlik ve İlerleme (!) Bu sloganların hepsinin için boş ve en büyük Çin yalanlarındandır.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yörekiminin Doğu Türkistan genelinde  giderek yaygınlaştırdığı Çin Nazi kamplarına kapatılanların sayılarının günden güne artmakta olduğu ve her aileden en az bir kişinin bu Çin Nazı Kamplarında tutukduğu açıklandı.
Özgür Asya radyosu kendilerine  dinleyicilerinden birisinin   iletilen bir mektuba  dayanarak verdiği bilgilere göre Kaşgar’ın güneyindeki Yopurga ilçesine bağlı Siyek kenti’nde an az bin 500 kişinin Terbiyeleş Merkezi adı verilen bu Çin Nazi Kamplarında tutulduklarını  yaklaşık bir yıldır burada Terbiye edilen  “Kursiyer”lerin ne zaman serbest bırakılacaklarınıın bilinmediğini   bildirildi.Mektupta  tutuklulara  veya ailelerine  kendilerinin   ne zaman serbest bırakılacaklarına  hiçbir bilgi verilmediği bilgisi de yer alıyor.
Radyoya iletilen mektuipta 18.bin rüfusa sahip siyek kenti’nden toplam bin  500 kişinin “Fukaralar Mektebi = Vatndaşlar Okulu olarak adlandırılan  bu Kamplarda tutuldukları  ve ayrıca bu  Çin Nazı Kamplarının isimlerinin sürekli değiştirildiğini  ve en son  ise, bu kampın  adının ise,Vatandaşlar Okulu olarak tanımlandığı  bildirildi. Siyek Yizasında ( Pazar kurulan  ve bölgenin en büyük ve merkezi köyü)  toplam 18 bin kişinin yaşadığı de belirtildi.

Çin İşgal Polisi Mektuptaki bilgileri Doğruladı.
Radyo muhabirleri mektuptaki bilgilerinin doğruluğunu teyit etmek üzere Yopurga İlçesine bağlı Merkez, Yekeşembebazar (Pazar Pazarı), Ayabat, ve Tirim(Tarım) Polis merkezlerine telefonla ulaştı.Ancak,bu Çin Polis merkezlerinin yetkilileri bu konuda kendilerine bilgi vermeyi reddettiklerini  bildirdi.Bunlardan Siyek Kenti Polis Merkezi Nöbetçisi mektupta yer alan bilgileri doğruladı.Onun anlattıklarına göre Yopurga ilçesinde şimdiye kadar 4 adet “Tirbiyeleş Merkezi” kurulmuş olup,  18,1 bin nüfuslu Siyek Yizasında en az bin 500,Yopunga ilçesini genelinde en az 10-20 bin arasında kişinin bu Eğitim Merkezlerinde tutulduğunu tahmin ettiğini de belirtti. İşgalcı Çin Polisi bu konuda daha fazla konuşmayı ise reddettiği açıklandı.

Xinjiang Kaşgar İl Haritası ile ilgili görsel sonucu

Kaşgar’ın 3 İlçesinde  en az 25 Bin Uygur Tutuklu veya Hapiste
Çin’in resmi istatistiki bilgilerine göre Kaşgar’ın Yopurga İlçesi 4 merkezi köy , 4 pazar kurular büyük köy ve 4 adet de Çin sömürge yönetimine ait Tarım ve Hayvancılık işletmesinden oluşuyor ve bu ilçe’de toplam 170 bin kişi yaşıyor.Çin işgal polisinin ifadesine göre bu ilçe’de yaşayanların en az % 10’u bu Çin Nazi Kamplarında tutuluyor (10-20 bin kişi arasında)
Kaşgar’ın yine en büyük ve tarihi ilçelerinden Yenihisar’ın 13 bin nüfuslu Topluk kentin’de 2 bin ve yine Kaşgar’ın Pamir eteklerindeki Bulaksu kenti’nde 3 bin 300 kişinin bu Çin Nazi Kampları ile Hapishanelere kapatıldığı daha önceki haberlerimizde yer almıştı. Buna göre Kaşgar’ın Yenihisar,Tokkuazak ve Yopurga ilçelerinde yaşayanlardan toplam  en az 25 bin  Müslüman Uygur’un bu Çin Nazi Kampları ile Çin zindanlarında tutuklu ve hükümlü  olarak tutuluyor.

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
1296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ