logo

trugen jacn

DOĞU TÜRKİSTAN’DA HAPİSHANELER DOLDU,TUTUKLAMALARA DEVAM, AKİBETLERİ MEÇHUL

ئىككى نەپەر خىتاي ساقچىسىنىڭ «تەربىيەلەش مەركىزى» نىڭ ئالدىدا تۇرغان كۆرۈنۈشى. 2017-يىلى 2-نويابىر، كورلا.Korla’daki  Bir Çin Nazi Kampı- 02 Kasım 2017 (Resim, rfa.org’dan alınmıştır.)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Pekin’in Doğu Türkistan Türklerine daha çok baskı,zulüm ve soykırım uygulaması ve bu ülkenin tarihi sahip ve sakinleri Türklerin  bu topraklardan bir an önce  toptan yok edilerek temizlenmesi amacı ile geçtiğimiz yılın Ağostos ayında Urumçi’ye atadığı Çin faşisti ve  kanlı  diktatör Çin Çuvengo,  Doğu Türkistan’daki soykırımlarını  Alman Nazilerinin uygulamalarından daha beter bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Han Faşisti Çin, Türkleri toplu yok etme amacına yönelik icraatlarını  günden güne şiddetini arttırarak sürdürüyor. Çin Komünist Partisi’nin Tibet’teki insanlık dışı uygulamaları nedeniyle Tibet Canisi olarak ünlenen Han Nazisi Çin,geçtiğimiz yılın Kasım ayında başlattığı ve günümüzde  günden güne sayılarını arttırarak yaygınlaştırdığı sözde “Terbiyeleş Merkezleri ” ile ülkeyi adeta arak üstü açık Çin Nazi Kampları ile Çin Hapishanelerine dönüştürdüğü görülüyor. Hapishanelerin  ağzına kadar dolduğu, dalgalar halinde yapılan tutuklamaların devam ettiği  ve tutuklanan bir çok masum Müslüman Türk’ün   akibetlerinin bilinmediği  bildiriliyor.
Özgür Asya Radyosunda yer alan haberlere göre Çin işgal yönetimi “Kapalı Eğitim Merkezi- İdeolojik ve siyasi eğitim Merkezleri ”  gibi değişik adlarla isimlendirdikleri bu merkezlere kapatılanların ÇKP.19 .Kurultayı öncesi önleyieyici bir güvenlik tedbiri olarak  tutuklandıklarını  Kurultay çalışmalarının bitiminde tutuklanarak bu Terbiyeleş Merkezelerine kapatılan “Kursiyer”lerin salı verileceklerini  resmi olarak açıklamalarına rağmen kurultayın  bitmesine  2 ay geçmiş olmasına rağmen, hala kimsenin serbest bırakılmadığı aksine tutuklamalarının daha da yaygınlaştırılarak dalgalar halinde devam ettirildiği haber veriliyor.


Özgür Asya Radyosu Muhaberlerinin Çin Nazi Kampları ile ilgili Telefonla ulaştığı bilgiler şöyle ;
Kaşgar’ın Poskam İlçesi Aktam Kenti  Polis Memuru : bize verilen tutuklama talimatına göre İlçemiz sakinlerinden Seyli Köyünde ikamet eden Abdulsamet Mehmet Kerim’i yakalamak için harekete geçmiş bulunuyoruz.
Hoten Karakaş İlçe Aksaray Kenti Nöbetçi Polisi : Tutuklamaları sürdürüyoruz. Bugün en az 30 kişiyi tutukladık ve “Terbiyeleş Merkez”lerine teslim ettik.
Adını açıklamayan bir Uygur  : Geçtiğimiz Mayıs ayında Mısır’da öğrenci iken, Hükümetin talebi ile Korla’ya geri dönen 23 yaşındaki  kız öğrenci Gülcennet Tuniyaz Pekin hava alanında tutuklanmış ve bilinmeyen bir yere götürülmüştür. Aradan 7 ay geçmiş olmasına rağmen,ailesine bilgi verilmemiştir.Ailesi çok perişan durumdadır.
Korla Karayulgun’da görevli bir Kent Güvenlik Müdürü : Korla’da 13 Uygur Kadın “Yasadışı Dini Vaaz dinledikleri için” tutuklandı.Onların Korla’da bizce bilenen hiçbir Terbiyeleş Merkez”lerine  götürülmedikleri kesin.Nerede oldukları bilinmiyor. Bu 13 Karayulgunlu Uygur Kadınların nerede oldukları hakkında biz de bilgi sahibi değiliz.

Tibet Canisi Çin ve Yalakası ve İşbirlikçisi Şevket Urumçi’de bir Denetimde

Görgü Şahidi Uygur : Okullar ve Resmi Daireler “Terbiyeleş Merkez”lerine Dönüştürüldü
Doğu Türkistan’dan son günlerde yurt dışına çıkabilen bir Uygur kişinin anlattığına göre Çin yönetiminin bir yıl önce uygulamaya koyduğu “Kapalı Terbiye Merkezleri” için yerleşim yerlerindeki okulların ve bazı resmi dairelerin Çin’in 21.yüzyıldaki Han Nazı Kampları olan bu sözde Terbiyeleş Merkezlerine dönüştürüldüğünü bildiriyor.
Kamplar Ve Hapishaneler Doldu.Boş Yer Yok. Tutuklamalara devam ve  Tutuklular Bilinmeyen Yerlere Naklediliyor
Radoyunun en son ve yeni bir  bilgiler olarak aktardığına göre; bu Kamplarda tutulan sözde Kursiyerlerin  yer ve yatak  sıkıntısı sebebiyle Hapishanelere naklediklerini belirtiyor. Bazı bölgelerde Hapishaneler da dolup taştığı için Yerel ÇKP.yönetimi ile bölge Güvenlik Yetkililerinin de bilgi sahibi olmadıkları bilinmeyen ve adı da açıklanmayan meçhul   Kamp ve Hapishanelere  nakledikleri ifade ediliyor.

Çin,Doğu Türkistan’daki Soykırımlarını Gizliyor ve Buna  Ait Bilgileri de Karartıyor
Uzmanlar Çin işgal yönetiminin Çin’in  batı’ya taşma, yayılma.hegemonya kurma ve istila etme milli emelleri olan “Çin Rüyası- Yeni İpek Yolu – Bir Kuşak-Yol “ vebenzeri emperyalist planlarının merkezi ve düğüm noktası olan Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türkleri bir an önce assimile ederek,dönüştürerek  ve soykırım yaparak yok etmek için Tibet’teki soykırım, ve yok etme uygulamalarında deneyimli olduğunu iddia ettikleri Tibet Canisı ve Han Nazisi Çin’i özellikle Doğu Türkistan’a ÇKP Genel Sekreteri olarak atadığını ifade ediyorlar. Çin’de iktidardaki hakimimutlak  ÇKP’nin resmi propaganda medyası olan Uluslar arası Çin Radyosunun bir şubesini Türkiye’de CIR-TÜRK adı ile ticari  bir medya Şirketi  olarak kurduklarını belirterek ; “ Çin bu ÇKP.radyosunu ve Tv.kanalını kullanarak Doğu Türkistan’daki Çin faşizminin bu insanlık dışı vahşetini gizlemek ve bu cinayetlerine ait haber ve bilgileri karatmak istemektedir.

Azledilmiş ve Bavulcu olarak ünlenen eski Avrupa Birliği Bakanı Bağış,ÇKP.’nın Türkiye’den yayın yapan radyosunaki konuşmasında  Doğu Türkistan’da dini yasakların olmadığını öne sürmüş ve Yasak Saray’da  Cami olduğunu dahi  iddia etmişti. Kendisine  bu yalanları ile ilgili Cevabi açık mektubumuza  da cevap veremeyerek susmuştur.Çünkü,yalanın cevabı olmaz.

Ayrıca, Çin’in son günlerde   Çin’in propagandasını Türkiye’de yapmaya yönelik bir çok  kültürel, sosyal ve siyasi atak ve girişimlere  başladığı  gözlemleniyor. İşgalci Çin’in bütün bu girişimlerini satın aldıkları sözde bazı Türk medya kuruluşları   de yanına alarak yapmaya çalışmaları tamamen bu amaca yöneliktir. Ancak, güneşi balçıkla sıvayarak karatmak asla mümkün  olmadığı gibi,Çin’in Doğu Türkistan’daki cinayetlerini gizlemesi ve buna ait bilgi ve haberleri karartması asla mümkün değildir.Uluslar arası toplum ve insan hakları kuruluşları Tibet Canisi ve Uygurların Kasabı ÇKP  Sekreteri  Çin’in bu insanlık dışı cinayetleri için uluslar arası insan hakları mahkemesinde yargılanmasını istemişlerdir.” Şeklinde görüşlerini ifade ediyorlar.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1772 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ