logo

trugen jacn

ÇİN, HOTEN’DE BOKS HEVESLİSİ UYGURU “TERÖRCÜ ” SUÇLAMASI İLE 20 YIL HAPSE ÇARPTIRDI

«تېررورچىلار» نى تۇتۇشتا تۆھپە قوشقانلارنى مۇكاپاتلاش يىغىنىدا ئامانلىقنى قوغداۋاتقان قوراللىق كۈچلەر. 2014-يىلى 3-ئاۋغۇست، خوتەن.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerini sudan bahene ve gerekçeler ile toptan tutuklama,hapsetme ve onların hayatlarını söndürerek yaşamlarından koparmaya yönelik insanlık dışı cinayetlerini hız kesmeden sürdürüyor.
Çin,Hoten şehri ile Kaşgar’ın  ilçesi Merkit’te spor heveslisi  bir kısım Uygur gençlerini  “Terörcü Eğitimi Yapmak” suçlaması ile tututkladıkları ve bazılarının ağır hapis  cezalara çarptırdıkları açıklandı.
Özgür Asya radyosu bir dinleyicisinin kendilerine ulaştırdığı konu ile bilgilere dayanarak verdiği habere göre Hoten merkeze bağlı İlçi kenti Yizaara(Köyarası)mahallesi sakini 21 yaşındaki Ablimit Metyasin(Abdulhamit Mehmet Yasin)’in Boks  antremanı  yaptığı  için tutuklandığı ve sözde Çin yargısı tarafından 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığı bildirildi. Annesi 44 yaşındaki Hacinisa Mehmet Emin’in ise,oğlunun Boks  antremanı yaptığını yönetime bildirmediği  için tutuklanarak “Terbiyeleş Merkezi”’ne konuluduğu de  belirtildi.
Radyo’ya ulaşan bilgilere göre Kaşgar ve Hoten ili genelinde Çin işgal Ordusunun evleri arama operasyonları sırasında Boks eldiveni, Kum Torbası, spor kıyafeti ve ebenezeri gibi  bu  sporlara ait bazı malzemelerin ele geçirildiği ve bu malzemelerin Spor sevgisinden başka bir amacı olmayan bu masum gençleri”Terörcü Olmak İçin Eğitim Yaptıkları” iftırası ile tutuklayarak mahkum ettikleri bildirildi.

İşgalcı Çin’in Uygur Gençlerine Yaptığı Bu Spor Zulmü Teyit Edildi
Radyo muihabirleri kendilerine ulaşan bu bilgileri teyit ve doğrulamak için Hoten ve Merkit’e telefon ederek  bilgi almaya çalıştığı, Hoten İlçi Yiza Ara Mahallesi ÇKP.yerel Sekreterinin  kendisine bağlı bu kentten 21 yaşındaki Uygur genci Abdulhamit Mehmet Yasin’in Boks öğrenmeye teşebbüs ettiği Annesinini ise  oğlunu ihbar etmediği için tutuklandığını  doğruladı. ÇKP.sekreteri Abdulhamit’in tutuklanması işlemlerine kendisinin de katılarak yardımcı olduğunu ancak onun suç dosyası ile ilgili bilgisinin  bulunmadığını  de ifade etti. Ayrıca 20 yıla mahkum edilen Abdulhamit’in yalnız olmadığını onun Kaşgar’in Feyizabat ilçesinde de “Ortaklarının Bulunduğunu” de iddia etti.
Kaşgar’a bağlı Merkit İlçesi Şehitdöng(Şehitler tepesi) kenti Polis Merkezi Nöbetçi Polisi kendisinin bu merkeze yeni atandığı ve bu konu hakkında bilgisinin bulunmadığını öne sürerek konuşmaktan kaçındı.
Radyo,kendilerine gelen bu konudaki ihbar mektubundaSporla ilgisi  olmadığı halde evinde Boks  eldiveni.kıyafeti ve boks eğitimi için Kum Torbası bulunan veya spor kıyafeti giyerek sabah sporu yapan   gençlerin de tutuklandıkları bilgisinin de yar aldığını bildirdi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
1249 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ