logo

trugen jacn
11 Nisan 2015

ÇİN’DEN BİR FAŞİST UYGULAMA DAHA : UYGUR GÖRÜRSEN DERHAL İHBAR ET..!

201403142335china3

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

      İşgalcı Çin,Doğu Türkistan’dan sonra,  Müslüman Uygur Türklerine karşı Hitler Almanya’sının ırkçılık ve ayrımıcılığa dayalı insanlık dışı uygulamalarını, değişik amaçlarla   merkezi Çin ’de bulunan  Uygur Türklerine karşı yürürlüğe koyduğu bildiriliyor.

201504111130china1

            ABD’de  yaşayan ve  Çin aleyhtarı   muhaliflerinin yayın organı olan “BUXON” adlı internet sitesinde yer alan  bu duvar ilanı ve   bilgilere göre ,  Çin’in Guang Şi  Eyaleti şehir merkezinde sokaklarda yapıştırılan    duyurularda  Çin Vatandaşlarının “Etnik Uygurları gördüğün Anda,Onları   Derhal ihbar Et!”  başlığı ile büyük yazılı duvar  spotlarının yere aldığı ifade ediliyor. Duvarlarına yapıştırılan bu ilanın  Guang Şi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanisi’ne ait antentli kağıda yazıldığı ve tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bütün Çin vatandaşlarının “Çin yönetiminin Terörle Mücadelesi Kapsamında   Kamu Güvenliği Bakanlığının emirleri doğrultusunda ,şehir,kasaba ve töylerde ve diğer bölgelerde “Etnik Uygurlar veya Uygur olabileceklerinden şüphelendikleri şahısları en yakındaki Polis ,Jandarma ve Askeri Birliklere derhal ihbar etmeleri isteniyor. İlan’da Devletin ülke çapında yürüttüğü Terörle Savaş ve Sert darbeler Vurma  Operasyonlarına bütün Çin vatandaşlarının destek vermeleri ve kollamalarının bir vatandaşlık görevi olduğu de hatırlatılıyor.

           09 Nisan 2015 tarihli ilanda  Ethik Uygurları görenlerin ihbar edecekleri telefon numaraları de yer alıyor. Buna göre  ihbarların ;

  1. Hergün 08,oo – 17,30 saatleri arasında        2860524  – 580 2110 No.lu telefonlara
  2. Hergün 17,oo –  08,,oo saatleri arasında  ise,   2860666-5802268 numaralı telefonhlara ihbar yapılması isteniyor.

    İlan’da ayrıca Çin vatandaşlarının  sosyal etkinlikler ve  eğlencelere fazla  katılmamaları ve akşam saatlerinde  dışarıda fazla dolaşmamaları ve evde  kalmaları konusunda da  uyarılıyor.

 Çin yönetiminin bu   yeni ayırımcı ve faşist uygulamalarına tepki gösteren ve yorumlayan  ABD’nın New York kentinde yaşayan muhalif Çinli demokrat Aydınlar  söz konusu internet sitesinde yer alan yazılarında  şu ortak görüşü paylaştığı görülmektedir. “ ÇKP. Yönetiminin bu yeni uygulamaları şunu   açık ve net olarak ortaya koymuştur ;  ÇKP.rejimi Çin’de demokrasi ve insan haklarına tamamen aykırı 1930’lu yıllardaki köhnemiş ve tarihin karanlıklarına gömülmüş nazı usullerini kullanmaktadır. ÇKP.Yönetimi Uygur bölgesinde yaşayan ve Çin vatandaşları olduğunu iddia ettiği   etnik Uygur  sırf etnik kimliklerinden dolayı  kolektif olarak  “Terörist” olarak toptan mahkum etmesi  uluslar arası hukuka tamamen aykırı bir tutumdur.ÇKP.yönetiminin bu yeni  uygulaması   tamamen devlet terörü esaslıdır.Etnik Çin Vatandaşları ÇKP.yönetiminin bu insanlık dışı uygulamalarını itibara almamalı   Komünist  sloganının arkasına gizlenmiş ırkçı ve Faşist Çin  yönetimine karşı  direnmeli ve tepki göstermelidir.” Şeklinde görüşlerini dilek getirmişlerdir.

 Kaynak: BUXON Çince Haber Portalı

 ( 广西反恐文件问题严重:见“新疆人”就要举报 )
Etiketler: » » » » » » »
Share
1833 Kez Görüntülendi.