logo

trugen jacn

ÇİN ESARETİNDEKİ DOĞU TÜRKİSTAN’IN KURTULUŞ MÜCADELESİNDE NELER YAPILABİLİR ?

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, takım elbise

Ahmet KURT (Başkent Edebiyat,Kültür,Sanat ve Eğitim Derneği Başkanı)

Doğu Türkistan’da Çin’in esareti ve zulmü altında dini kimlikleri ile milli varlıklarını koruma ve devam ettirme mücadelesi vermekte olan Doğu Türkistanlı Kardeşlerimi düşünürken bu Konuda Neler Yapılabilir noktasında aklıma gelenleri not etmeye çalıştım. Sıraladığım bu hususların ne kadar faydası olur bilemiyorum ama bir yararı olur düşüncesi ile sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.

Başkent Edebiyat derneği başkanı Ahmet Kurt fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

1.–Bu tür çalışmaların ne kadar zor olduğunu biliyorum. Öncelikle Doğu Türkistan davasında ben de varım ! diyen herkesten Allah razı olsun.Mecliste grubu bulunan (Bölücü parti hariç) siyasi partiler öncelikli olmak üzere partilerle iletişimi sağlayacak üç veya beşer kişilik ekipler oluşturulmalı, her siyasi partiye yakın bu davaya gönül vermiş insanların komisyonlarda bulunmalarına özen gösterilmelidir. 

2. Bu faaliyet gruplarının amacı Doğu Türkistan davasını anlatarak farkındalık oluşturmak, siyasetçilerin dikkatini bu noktaya çekmek olmalıdır.

3. Oluşturulacak bu Gruplar sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf, federasyon vb.) çalışma birimleri olarak lanse edilmelidir. (Ülke ve dünya genelinde belirli bir güç olduğu imajı mutlaka verilmelidir.)

4.- Grupların faaliyetlerini değerlendirmek ve planlamak üzere bir üst kurul oluşturulmalıdırÇin zulmünün anlatılması esnasında kullanılmak üzere ortak bir üslup geliştirilmelidir.  

5.- Özellikle Çin rejiminin tenkidini içeren üsluptan ziyade yapılan zulüm ve işkencelerle, insan hakları ihlalleri öne çıkarılmaya çalışılmalıdır. Eylemler rejim komünizm olsa bile Çin Devleti tarafından gerçekleştirilmektedir. Doğrudan Çin devleti hedef olarak alınmalıdır.  İdeolojinin öne çıkarılması bazı çevreler tarafından insan hakları ihlallerinden ziyade ideolojik çatışma olarak algılanmasına sebep olmaktadır.

6.- Gerektiğinde Türk dünyasının bütün unsurlarından sivil toplum kuruluşu olarak istifade ile ortak yasal eylemler, işbirliği, protokoller yapılması yolları araştırılmalıdır. Bunun en rahat sağlanabileceği unsurlar, Türkmeneli, Balkanlar, Kırım, Güney Azerbaycan olmak üzere bağımsız Türk devletlerinde yaşayan kardeşlerimizin kuruluşları olabilir.

7.- İşbirliği hususunda da özellikle Türk kimliği üzerinde durulmalı, mezhep unsurlarının çatışma veya ayrışma zemini olmasına fırsat verilmemelidir. Soy kardeşliği ifadesi daha etkili olacaktır.

8.- Aynı çalışmaları İslam ülkeleri için kurulacak komisyonlarla elçilikler nezdinde bilgilendirme maksatlı yürütmek mümkün olabilir. 

Bu vesile ile İbadetlerimizin makbul, dualarımızın kabulü temennisi ile gelecek Ramazan Bayramınızı da tebrik ediyor, Doğu Türkistanlı Kardeşlerim başta olmak üzere Türk-İslam dünyasına halkına selam ve saygılar sunuyorum.

Başkent Edebiyat derneği başkanı Ahmet Kurt fotoğrafları ile ilgili görsel sonucu

TEŞEKKÜR : Çok değerli dostumuz Kardeşimiz ve gönüldaşımız Ahmet Kurt Beg, şu mübarek Ramazan ayının gecesinde, bir Sahur vaktinde Mazlum Doğu Türkistanlı Kardeşleri için yüreğini ortaya koymuş ve onların dert ve istiraplarını kalbinin derinliklerinde hissederek bu konuda neler yapılabilir noktasındaki değerli görüş ve düşüncelerini satırlarına dökerek fakire gönderme lütfunda bulunmuştur. İnşaallah Doğu Türkistan STK.ları bu önemli görüş ve önerilerden yararlanarak davanın gündemini kendilerince belirleyenlerin güdümlü takipçisi değil, gündemi kendilerinin belirlemeleri noktasında yararlanırlar. Kendilerinin bir şair ve edip olmasının yanında aynı zamanda bir gönül ehli,önemli bir STK.nın başkanı ve Türk dünyası aşığı ve Doğu Türkistan sevdalısıdır.Zaman zaman satırlara ve dizelere döküğü Doğu Türkistan konusundaki duygu dolu düşüncelerini bizimle paylaşır, bize teselli, ilham ve güç verir.Allah kendisinden sonsuz razı olsun. Ahmet Kurt Beg ve benzerleri gibi fedakar gönül dostlarımız var oldukça kutsal Doğu Türkistan davası Allah’in lütfu, keremi ve inayeti ile inşaallah başarıya ulaşacaktır. Bir gün inşaalalah Şanlı gök bayrağın Doğu Türkistan semalarında dalgalandığını göreceğiz ve şukur secdesine kapanmamız nasip olur !

Çok şükürler olsun ki sizler gibi dost ve fedakar gönüldaşlarımız var ! İyi ki sizler ve Aziz Türk Milletimiz var ! Yüreğinize,dilinize ve ellerinize sağlık ! Size dua.selam,saygı ve en içten muhabbetlerimi sunuyorum. Allah’a emanet olunuz ! ” ALLAH BİZ BİLEN “

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1967 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ