logo

trugen jacn
18 Şubat 2015

ÇİN, DÜN DE HOTEN / KARAKAŞ’TA BİR UYGUR GENCİNİ ÖLDÜRDÜ..!

Hamit Göktürk / Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)
Doğu Türkistan’ın yakın bağımsızlık tarihinde silinmez izler bırakan ve Şehidane(Şehitler diyarı) Hoten adı ile anılan bu önemli Şehrimizde dün öğleden sonra yine ölümle sonuçlanan bir şiddet olayı meydana geldiği ve bir Uygur Gencinin Çin İşgal güçlerince vurularak öldürüldüğü sosyal medya’ya yansımıştır.
ABD.merkezli Hür Asya Radyosunun Haber Sitesinde yer alan bilgiler göre olay Hoten’in Karakaş İlçesinin Burçakçı Kenti Başkuduk (Başkuyu) mevkiinde meydana gelmiştir.Yolda arama ve yol kontrolu yapmakta olan Çin işgal polis ve askerleri yolda rastladıkları bir Uygur bir genci tutuklayarak kendisine şiddet uygulamıştır. Kendini savunmak isteyen genç,yanında taşıdığı bıçağı ile işgal Polis ve askerlerine karşı koymaya çalışmıştır.Bunun üzerine Polisler gencin üzerine ateş etmiş ve yargısız infaz yaparak öldürmüştür.


Hür Asya Radyosu muhabiri Burçakçı Kenti Polis Merekezi yetkililerine telefon ederek olay hakkında bilgi almaya çalışmıştır.Görüştüğü Emniyet yetkilileri yargısız infaz haberini doğrulamıştır.
Muhabir ile Burçakçı Polis Yetkilileri arasındaki telefon görüşmeleri şöyle ;
Purçakçı Polis Merkezi Nobetçisi : Olay hakkında bize bilgi verilmedi.Haberimiz yok. Şu anda Merkez’de 20 Polis Nöbetçi olarak hazır bekliyoruz. Amirimiz(Socang) bilir.Onu arayın.
Purçakçı Polis Kerkezi Amiri (Socang) : Burada her hangi bir olay meydana gelmemiştir.Bilmiyorum.Müdür’ün telefonunu vereyim.Ondan bilgi alın.(Telefon Numarasını Çince olarak veriyor.)
Müdür Yardımcısı : Bu konuda konuşamam ve bilgi veremem.Haberim yok. Müdür’den bilgi alın.
Kent KP. Sekreteri Hamit Abdurreşit : Biz olay anında bir toplantı’da idik.Haberimiz olmadı.Biz şu anda Evleri kontrol ediyoruz,aramalar yapıyoruz.Ama böyle bir olayın olduğunu duydum.Olay saat 16,oo sıralarında meydana gelmiş.

Kent Güvenlik Müdürü (Amanlık Saklaş) Mehmut Nur : olayı geç haber aldım. Ve duydum. Ölen kişi kentimizdeki Noktalık (Gözetilen= Dikkat edilen ) Aile’den idi.Ölen gencin adını bilmiyorum.Elinide bıcak varmış.Askerlerle aralarında her hangi bir tartışma olmamış.Askerlerle arası 5-6 m. iken,vurulmuş. Olay May yol(Asfalt Yol)’da meydana gelmiş.

    Hoten,  İlçesi  Karakaş  ve civarı bölgeler, Doğu Türkistan’da  bağımsızlık savaşlarının meydana geldiği önemli ve tarihi yerlerden biri olarak biliniyor.Geçen ramazan ayında buradaki bir Cami’de Teravih namazının basılması ve caamatın gözaklına alınması üzerine de olaylar çıkmış ve teravihi basan kent Sekretirinin Karıs evinde bıçaklanarak öldürülmüştü.

Daha sonra bir Baraka’da toplanan ve Fedai adı verilen 9 Uygur genci kuşatılmış ve çıkan çatışmalarda hepsi katledilimişti.

Etiketler: » »
Share
1360 Kez Görüntülendi.