logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’İN İLİ BÖLGESİ’NDE YENİ BİR TUTUKLAMA DALGASI BAŞLATTI

مەھەللە كومىتېتى خادىمى كوچىدا گۇمانلىقلارنى كۆزىتىۋاتقان كۆرۈنۈشى. 2017-يىلى 2-نويابىر، كورلا.

Kendilerine güvenilmediği için silah  yerine sopa verilen Uygur Güvenlik Görevlisi Sokaktan geçen Uygurları Denetlerken 02 Kasım 2017  Korla( Resim rfa.org)

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHM)

Tibet’teki Çin İşgal yönetiminin başı iken, Pekin’in 2016 yılında , Urumçi’ye ÇKP.Bölge Sekreteri olarak özellikle atadığı ve Tibet’teki Çin faşizmi temelli vahşi  ve acımasız icraatları ile tanınan Çin Çüvenggou, Doğu Türkistan’da Tibet’teki ÇKP_- Faşist uygulamalarından daha  beter ve daha acımasız cinayetlerinin  şiddetini arttırarak devam ettiriyor.Han Irkçısı ve Çin Nazisi ÇKP Bölge sekreteri Çin, ülke genelinde sözde Kapalı Eğitim Merkezleri maskesi ile yaygınlaştırdığı Çin Nazi Kamlarına Müslüman Uygur ve Kazak Türkleri ile doldurmayı  sürdürüyor
Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın Kazakistan sınırındaki Gulca  merkezli İli vilayetinde 03 Mart’tan itibaren yeni bir tutuklama kampanyası başlattığı  bildiriliyor.
Özgür Asya radyosunun  verdiği bilgilere  göre Çin işgal yönetiminin Gulca’daki Çin Nazi Kamplarında yeni getirilen tutuklulara yer açmak amacı ile bazı yaşlı kişiler ile hamile kadınların serbest bırakıldığı açıklandı.

Xinjiang İli Kazak Oblastı haritası ile ilgili görsel sonucu

Sadece Bir Kent’te Tutuklananların Sayısı 254 Kişi
Radyo muhabirlerinin Gulca’ya bağlı Bayanday ilçesinin 2. Ve 3 kent ÇKP.Yönetim Birimi(Halk Komitesi)’ne telefon ederek bazı bilgilere ulaştığını bildirdi. Kent Güvenlik Müdürünün verdiği bilgilere göre 2.kent’te yaklaşık bin aile’de 4 bin 100 kişi yaşıyor. 2017 yılında kurulan Çin Nazi Kamplarına şimdiye kadar kapatılanların sayısı 254 kişi ve son bir hafta içinde (03 Marttan sonra ) tutuklananların sayısının 62 kişi olduğu bildirildi.
Bayanday İlçesine bağlı 3.kentin toplam nüfusu bin 73 aile ve toplam nüfusu  4 bin 131 kişi olup,Bu kentten tutuklanarak Nazi Kamplarına kapatılanların sayısı 242 kişi ve son bir hafta içinde tutuklananların sayısı ise 60 kişi.
Uzmanların tebsitlerine göre Bayanday ilçesi’ne bağlı 7 kent’te (Büyük ve Merkezi köy muadili yerleşim yeri ) 33 bin 130 kişi yaşamakta ve Uygurların  oranı  ise % 50 civarında. Bu ilçeye bağlı 2. Ve 3 kent ahalisinin % 60’tan fazlasını Uygurlar oluşturuyor.
Kent Güvenlik Müdürü Özgür Asya radyosunun son haftalarda tutuklama kampanyasının sebepleri hakkındaki soruları cevaplandırmayı reddettiğini,yalnız tutuklanan kişilerin Listesinin Sözde İli Kazak Özerk İl Yönetimi tarafından düzenlendiğini ve kendilerinin de bu listelere göre tutuklama yaptıklarını bildirdi.
Bayanday İlçesi’nde Her 2 Aileden Bir Kişi Çin Nazi Kamplarında
Bölge’den gelebilen veya bölge hakkında bilgi sahibi olanların bildirdiklerine göre bu ilçelerde ortalama 2 aileden bir kişi halen Çin Nazi Kamplarında tutuklu bulunuyor.Ancak,tutuklananların içinde  bir tek dahi olsa etnik Çinliler bulunmadığı ifade ediliyor. Tutuklananların tamamının Uygur ve Kazaklardan oluştuğu bilgisi yer alıyor. Buna göre Uygur ve Kazaklardan tutuklanan kişi her aileden birer kişi olduğu belirtiliyor.
Radyo’ya konuşan 3.kent 5.Mahalle Yönetimi Başkanı kendi sorumluluk bölgesinde 400 aile yaşadığını bunlardan 128 kişinin (tamamı Uygur) Nazi Kamplarında tutulduğunu ve son bir haftada tutuklananaların sayısının 30 kişi olduğunu bildirdi.

Gulja Kazak Avul Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Gulca Sakini : Tarlalarda Çalışacak İnsan Gücü Kalmadı
Radyo kendilerine bölgeden ulaşan bir muktupta yer alan bilgilere dayanarak verdiği haberde Çin işgal yönetiminin toplu tutuklamaları sebebiyle çalışacak insan gücü kalmadığı ve bu yıl ekin yapmalarının zor olabileceğini yazdığını bildirdi.Tutuklanacak Erkek kalamadığı için bu kez Kadınların tutuklanarak bu vahşet kamplarına kapatılmaya başlandığını de verilen haberler arasında.

İşgal Üst Yönetimi Gulca’da Yeterli Sayıda Tutuklama Olmadığından Şikayetçi
İli vilayetinin merkezi Gulca ve diğer bağlı bölgelerde 03 Mart’tan itibaren yeni bir tutuklama dalgası başlatılarak yeni tutuklamalar yapılmasının sebebinin Çin işgal Üst Birimlerinin bu vilayette güney bölgelerinde olduğu gibi tutuklamaların çok olmadığından şikayet ettikleri ve alt işgal birimlerini bu konuda eleştirdiklerini ve bu nedenle yeni tutuklama kampanyası başlatıldığı bildiriyorlar. İşgalci  Çin Üst Yönetiminin Şikayet ettiği konuların bir süre önce Gulca bölgesine gelen ÇKP.’ye bağlı bir Denetleme Gurubunun bölgedeki tutuklamaları incelediğini ve yeterli sayıda tutuklama yapılmadığını ileri sürerek üstlerine rapor ettiklerini bu tutuklama dalgasının da bunun için yapıldığını belirtiyorlar.

Etiketler: » » » » » »
Share
1393 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ