logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA MÜSLÜMAN UYGURLARA ORUÇ YASAĞINI BU YIL DE SÜRDÜRÜYOR

başparmak

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin,  Müslüman Uygurların yaşadığı  Doğu Türkistan’da etnik  Uygur memurları, öğretmenleri ve öğrencilere yönelik olarak  Ramazan ayında oruç tutmamalarını yasaklayan uygulamasına  bu yılkı  Ramazan  ayında da sürdürüyor.

Uygur Özerk Bölgesinin merkezindeki Korla kentindeki bir hükümet web sitesinde yer alan bir haberde “Parti üyeleri, kadrolar, memurlar, öğrenciler ve  ve 18 yaşından küçüklerin  Ramazan  ayında oruç tutmaları  ve bu aya özel dini faaliyetlerde bulunmalarının yasaklandığı bilgisi yer alıyor. Ayrıca,bölge’deki tüm Restoran ve Lokantaların  Ramazan ayı boyunca açık bulundurulması yiyecek ve içecek maddelerinin normal aylardaki gibi satışının mecburi olduğu de belirtildi.

Çin yönetiminin Oruç yasağı ve  Ramazan  ayına özgü ibadetleri yasakalaması  nüfusunun yaklaşık %58’lik bir bölümü   Müslüman nüfusun  oluşturduğu bölge’de Müslüman halkın  itirazlarına yol açıyor ve geçtiğimiz yıllarda tepki amaçalı gösteriler ve ardından ölüm ve yaralanamalarla sonuçlanan şiddet olayalarının meydana geldiği biliniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ” Khaleej Times ” adlı bir gazeteye konuşan Sürgünde yaşayan müslüman Uygurların en üst milli örgütü olan , Dünya Uygur Kongresi sözcüsü  Dilşat Raşit  ” Pekin yönetimi  Uygurların İslam inancının gereği olan Oruç,namaz başta olmak üzere diğer ibadetlerinin yapılmasını engelliyor ve yasaklamalar getiriyor.Bu durum ise, Pekin liderliğinin  Müslüman Uygurların kutsal inançlarına  açık bir   tehdit ve saldırıdır. ” açıklamasında bulundu.

Bağımsız insan hakları gruplarının bölgenin 10 milyonluk Uygur Müslüman azınlığı ile  Çin devlet güvenlik güçleri arasında dini ve kültürel kısıtlamalar konusunda  büyük anlaşmazlıklar bulunduğu ve bu anlaşmazlıkların zaman zaman etnik çatışmalara dönüştüğünü belirtiyorlar.  suçladığını bildirdi.

Kaynak : http://turkistantimes.com/en/news-1601.html  

  ( Oneindia Haber analiz  :  Vicky Nanjappa  – 31.05.2017 )

NOT :  Hindistan merkezli  İngilizce Oneindia haber sitesinde Vicky Nanjappa tarafından kaleme alınarak yayınılanan  bu haber-analiz  TİLMAÇ tarafından Türkçeye çevrilmiştir.

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1163 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ