logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTANLI KAZAK TÜRKLERİNE DE BASKI VE ZULMÜNÜ GİDEREK ARTTIRIYOR

Kazak Türklerine Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine karşı baskı,zulümlerini arttırarak sürdürdüğü  ve onlarca Kazak Türkü aydını sebepsiz ve haksız olarak hapsettiği açıklandı.
Sözde İli Kazak Özerk Vilayetinin Böritala(Kurtkapanı) İlçesinin de  Dalta pazarında(Kasabasında) oturan Kencibek Anarhan adlı bir Kazak Türkü genci tutukladığı ve yapılan gizli bir yargılamada 10 yıl hapis cezasına çarptırdığı bildirildi.
Özgür Asya Radyosunun verdiği habere göre,adı geçen radyo’nun Çiince bölümüne telefonla bilgi veren ve  adı açıklanmayan bir kişinin verdiği  bilgilere  dayandırdığı haberinde Kencibek Anarhan’ın Mahallesindeki    komşularına Kazakistan ile ilgili haberleri iletmek ve onların Kazakistan’a göç etmelerini teşvik ve yardım etmek ve bu suretle devlet sırlarını ifşa ederek vatana ihanet suçlaması ile tutuklandığı ve bu ayın başında yapılan gizli bir celsede yargılandığı, Kencibek’in avukat tutmasına izin verilmediği ve bu suçlarından dolayı 10 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldığını  bildirdi.
Haberde ayrıca, Kencibek ile birlikte yine Böretala ilçesinde oturan Cargınbek isimli bir Kazak Türkünün  de 2 oğlunu Kazakistan’a göz etmesi ve bu  ve ülke Vatandaşlığına geçmesi için Kazakistan’a göndererek  Bölücülük ve Milliyetçilik yapmak suçlaması ile 10 yıl hapse mahkum edildiği de belirtildi.
Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi olarak Uygur Türklerinin bastırılmasında en yakın müttefiki haline getirdiği bu ülkeyi bir kez daha kandırmak ve aldatmak için Doğu Türkistan’da yaşayan kazak Türklerine bu yılın başına kadar Uygurlara göre daha müsamahakar  davranıyor ve ayrıcalıklı bir uygulamalar yapıyordu.  Kazakistan’ı ürkütmemek ve Doğu Türkistan’daki baskı ve zulme bu ülkenin sessiz kalması  adına  Tazak Türklerini Çin baskı ve zulmünden onları vareste tutuyordu. Ancak, Çin işgal yönetimi, bu yılın başından itibaren bu sinsi  ve farklı ve kandırmaya yönelik uygulamalarına son verdi ve Kazak Türklerine  de Uygurlar ile aynı şekilde baskı ve zulmetmeye başladı.

Kazak Türklerine Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu
Çin Kazaklara Baskı ve Zulme Kazakistan Yeşil Kartı Alanlar  ile Bu Ülkeye Gidenleri  Tutuklayarak Başladı
Çin işgal yönetimi,şimdiye kadar Doğu Türkistanlı Kazakların Kazikistan’daki yakınlarını ziyaret etmelerine her hangi bir engel çıkarmıyor ve onlara nisbeten müsbet ve ayrıcalıklı bir  uygulama yapıyordu.Bu yıldan itibaren Kazakistan’ın uzun süreli ikamet belgesi sahibi 300 bin Kazak Türkü’nün bu yeşil kartları ile Kazakistan’a gidip gelmelerini engelledi.Kazak din adamaları ile Kazak Türkü aydınları sebepler,suçlamalar ve iftıialarla tutuklayarak  onları de  Kardeşleri Uygur gibi sindirmeye ve onlar gibi hepsetmeye başladı.Kazak Türklerin yaylakları ile hayvanlarına zorla el koyarak  ve gasbederek onları  Çin İşgal,talan ve Sömürge Ordusu olan Bingtüen’e peşkeş çekti. Kazakları geleneksel geçim kaynakları olan hayvancılıktan uzaklaştırdı.Onları evlerinden,mülklerinden yaylalarından ve hayvanlarından ayırarak Uygurlar gibi   Kazak Türklerini işsiz,aşsız ve açlığa mahkum ederek ekonomik soykırım yapmaya başladı.Çince öğrenimini Kazak çocuklarına da zorunlu hale getirdi. Kazak Türkçesi başta onların   örf adet gelenek ve göreneklerine karşı kısıtlama,sonra engelleme ve daha sonra ise.yasaklamalar  getirdi. uygulamaya Kazak Türklerine de etnik, dini ve kültürel soykırım uygulamaya başladı.

Çin’in Doğu Türkistanlı Kazaklara Karşı Baskı ve Zulümleri Dünya Kazak Kurultayında da Gündeme Getirilmişti
Çin’in  Doğu Türkistanlı Kazak Türklerine karşı uyguladığı baskı,zulümekonomik,kültürel ve dini soykırım uygulamaları 22-25 Haziran 2017 tarihleri arasında Kazakistan’in başkenti Astana’da yapılan  5.Dünya Kazakları Kurultayı’nda  Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in huzurunda Doğu Türkistanlı bir Kazak Türkü  olan tarafından gündeme getirildi.  1953 yılında Türkiye’ye iskanlı göçmen olarak getirilip Niğde’de Kazak Türkleri için kurulan Altay Köyüne yerleştirilen bir Kazak Türkü ailenin evladı olan Ömürhan Altun, yaşadığı Almanya’dan Kurultay delegesi olarak Astane’deki Kazak Kurultayı’na katıldı ve  söz alarak Çin’in Uygur Türklerinden sonra sonra Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine de baskı ve zulme başladığını belirterek Doğu Türkistan’daki Çin zulmünü bizzat Kurultayı yöneten Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nasarbayev’in huzurunda dile getirdi,  Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerinin pasaportlarına ve Kazakistan devletinin verdiği Yeşil Kartlarına el koyduklarını anlatan Ömürhan Altun,Devlet Başkanından bu konuda kazakistan devleti olarak Çin yönetimi nezedinde gerekli girişimlerde bulunulmasını istedi.

Nazarbayev : Bu Konuda Gerekli Girişimler yapılması için Talimat Vereceğim
Doğu Türkistan kökenli ve Dünya Kazak Kurultayı’nnın Almanya delegesi olan Kazak Türkü Ömürhan Altun’nun şikayetlerini sahnede Başkanlığını yaptığı Kurultayda dikkatle dinleyen Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev ise Ömürhan Altun’nun konuşmasını şöyle cevaplandırdı ; ” Kazakların Pasaportlarına ve Kazakistan’in verdiği yeşil kartalara el konulduğunu sizlerin şikayetleriniz üzerine yeni haberdar oluyorum.Dış İşleri Bakanlığı’na talimat vereceğim ve Çin yönetimi nezdinde bu olumsuzlukların giderilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız.” sözleri ile cevaplandırdı.
Uzmanlar, 5.Dünya Kazak Kurultayı delegesi Sayın Ömürhan Altun’un Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’da yaşayan Kazak Türklerine yaptığı baskı ve zulmü Devlet Başkanı Nazanbayev’in bizzat huzurunda gündeme getirmesinin çok önemli bir olay ve gelişme olduğu değerlendiriliyor.

Devlet Başkanı Nazarbayev’in  Çin Zulmünü Araştıracağını ifade Etmesi  Önemli 

Uzmanlar ; Kurultaya başkanlık eden Kazakistan devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’in Ömürhan Altun’un şikayetine cevaplandırırken, Çin’in iddia ettiği yönde yanı Doğu Türkistan’daki sözde  ” Aşırıcılar ve teröristler ”  tanımlamasını kullanarak  de olsa konuyu araştıracağını ifade etmesinin Çin’in Doğu Türkistan’daki Çin zulmünün tescilive kabul etmesi  yönünden çok önemli bir gelişme olduğunu ifade ediyorlar.

5.Dünya Kazak Kurultayı Resimleri ile ilgili görsel sonucu

Ayrıca, geçtiğimiz Haziran’da  Astana’da ağırladığı Çin’in Faşist kafalı Lideri Xi’nin söylemlerini tekrar ederek   bu söylemleri ile  Çin’i destekliyor olsa da Kazakistan’in stratejik müttefiği ve ŞİÖ.içindeti en önemli destekçisi ve üyesi olarak bu şikayeti araştıracağını söylemesinin bile çok önemli bir gelişme olduğu noktasında birleşiyorlar.

Kazak Türklerine Çin zulüm resimleri ile ilgili görsel sonucu

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ