logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA TÜRKLERİ GÖZETİM İÇİN CAMİLERE YÜZ TANIMA SİSTEMİ KURDU

Çin yönetimi, işgali altından bulundurduğu Doğu Türkistan’daki Uygur Türklerine karşı baskı ve gözaltı zulmünü sürdürüyor. Çin yönetimi şimdi de camiye giden Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştirmeye başladı.
Görüntünün olası içeriği: gökyüzü ve açık hava

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetiminin Doğu Türkistan’da camiye giden Müslümanları fişlemek için, cami girişlerine yüz tanıma cihazları yerleştirmeye başladığı belirtildi.

Fransa’nın France 24 haber kanalının aktardığına göre, kaydedilen görüntülere göre, Çin’in işgali altında bulundurduğu Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesinin Urumçi şehrinde yetkililerinin, şehir camii girişine yüz tanıma tarayıcıları yerleştirdiğini gösteriyor.

Temmuz ayında Çin’in Doğu Türkistan eyaletine giden Ürdünlü serbest gazeteci Nehad Ceriri, ilk defa Urumçi camilerine giren Uygur Müslümanlarının videolarını çekip yayınlamıştı.

Çekilen videoda Urumçi’deki Nogay Camii’ne girmek isteyenler, yüzlerinin, yüz tanıma yazılımı bulunan bir cihaz tarafından taranmasına izin vermesi gerekiyor. Videoda, check-in kioskuna benzeyen bir odadan geçtikten sonra camiye girmek için sıraya giren insanların görüntüleri yer alıyor.

Uzmanlar, tarayıcıları yerleştirmenin Çin hükümetinin Uygur Türkleri üzerindeki baskılarını ve camiye gitmelerini engellemenin bir başka yolu olduğunu söylüyorlar.

Bu cihazlar bir kişinin düzenli olarak camiye gitmesi halinde Çinli yetkililerin bu şahsı gözaltı merkezlerine göndermelerinin mümkün olduğunu gösteriyor.

Doğu Türkistan'daki camilere yüz tanıma sistemi yerleştirildi


Kaynak : https://www.gunboyugazetesi.com.tr/dogu-turkistandaki-camilere-yuz-tanima-sistemi-yerlestirildi-26112h.htm

Share
470 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ