logo

trugen jacn

ÇİN, İNTERNET KULLANICISI 11 KİŞİ’Yİ “YASADIŞI HABERLER YAYMAK”’TAN MAHKUM ETTİ

 

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Çin işgal yönetimi Urumçi’de  bir açıklama yaparak  28 Mart’ta toplam 11 kişi’nin “Yasalara Aykırı  Yalan Haberler Yaymak” suçlaması ile çeşitli hapis cezalarına çarptırdıklarını bildirdi.
Özgür Asya radyosunun Çin’in resmi Tengritag sitesine dayanarak bildirdiğine göre : mahkum edilenlerden 6’si Uygur,biri Kazak ve diğerlerinin( 4 kişinin)  ise, etnik Han Çinlisi olduğu bildirildi.Bu kişilerin tamamı “Radikal dini düşüncelere Sahip olmak-Terör içerikli ve yasaklı dini vaazlar seyretmek ve bu video  görüntüleri başkalarına dağıtmak ve yaymak ” suçlarından mahkum edildikleri de  öne sürüldü. Adı geçen kişilerden Uygur ve Kazak Türkü 7 kişinin Çin Halk Cumhuriyeti’nin Terörle Mücadele – Suçlularla Savaş ve sesli ve görüntülü terör içerikli materyalleri yayarak halkı tehdit ve toplumsal barış ve istikrarı bozmak ”  suçlarından,
Etnik Han Çinlisi göçmenlerin ise, ” Yalan haberler yaymak,vatandaşlar arasında korku salmak ve bölgenin istikrar ve güvenliğine yönelik saldırılarda bulunmak”  suçlarından çeşitli hapis cezalarına çarptırıldıkları açıklandı. Çin yönetimi mahkum ettikleri kişilerin kimlikleri ve memleketleri hakkında her hangi bir açıklama yapmadıkları de belirtildi.

Dosya:Hrwlogo.jpg

İnsan Hakları Örgütü : Çin,Terörle Mücadeleyi Kendi Politik Amaçları İçin Kullanıyor

ABD.merkezli İnsan Haklarını İzleme Örgütü geçtiğimiz günlerde Çin’in yönetimindeki Uygur bölgesi’ndeki insan hakları ve hukuk ihlalleri ile ilgili yayınladığı bir bildiride “Çin’in Terörle Mücadele Yasası”’nı ileri sürerek cezalandırdığı kişilerin sadece Çin anayasası ile güvence altına alınan düşünce özgürlüğü çerçevesinde barışçıl ve yasal yollarla yönetimin uygulamalarını eleştirdikleri için “Terörle Bağlantılı Oldukları” iddiası ile mahkum edildiklerini belirtmişti.Teşkilat ayrıca,Çin’in Uygur bölgesinde Terörle Mücadele yasasını kendi politik amaçları için kullanmaktadır.” İfadesini kullanmıştı.

Dünya Uygur Kurultayı :  Çin,Hak ve Hukuk İhlalleri Sürekli Hale Getirmiştir

Dünya Uygur Kurultayı,Çin’in son  haksız ve hukuksuz mahkum etme  uygulamalarına tepki göstermiş ve bu yasa dışı ve  adil olmayan cezalandırmalarını en güçlü şekilde kınadıklarını açıklamıştır. DUK.,  konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “Çin yönetimi Doğu Türkistan’da yaşayanların düşünce ve haberleşme özgürlükleri ile dini ve  özgürce  ve yasal ibadet etme  haklarını ağır derecede ihlal etmektedir.” Şeklinde değerlendirmiş ve  protesto etmiştir.

 

Etiketler: » » » » » » » »
Share
1128 Kez Görüntülendi.