logo

trugen jacn

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN’DA BU KEZ KAZAKLARIN PASAPORTLARINA EL KOYMAYA BAŞLADI

Doğu Türkistanlı Kazakların pasaportlarına el konuldu

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Baskıcı Çin rejimi, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinden sonra bu kez Kazak Türklerine de baskı ve zulmetmeye başladığı bildirildi.

Çin işgalindeki Doğu Türkistan’da yüz yıllardan beri Uygur Türkleri ile kardeşçe ve birlikte yaşayan   Kazakların, Kazakistan’daki akrabaları ile görüşmelerine engel konulmasına ve pasaportlarının toplatılmasına, Kazakistan’daki birçok akademisyen ve aktivist  sert tepki gösterdi.
20 Haziran 2017’de  Alma-Ata’daÇin’in Doğu Türkistan’daki baskı zulümleri ile Kazakların Pabapontlarına el konulmasını  dile getirmek için bir basın toplantısı düzenlendi.  Kazakistan’da yaşayan  Doğu Türkistanlı Kazaklardan bazı Aktivist ve akademisyenler Çin’in Uygurlardan sonra  Kazaklara da baskı ve zulme başlamasına sert  dille eleştirildi.Konuşmacılar “Çin’in Kazaklara yaptığı zulümleri protesto ediyoruz” diyen akademisyenler Astana’yı, Pekin’e baskı yapması için göreve çağırdı. Özellikle, Doğu Türkistan’da yaşayan Kazakların, Kazakistan’daki akrabalarıyla görüşmelerine ve eğitim görmelerine karşı koyulan engellerin kalkması talebinde bulunuldu.

Doğu Türkistan’ın kuzey bölgesindeki Altay ve Gulca bölgelerinde yaşayan Kazakların tarihi olarak burayı yurt edinmelerinin yanı sıra, bir kısmının Stalin’in kolhozlaştırma katliamından kaçanlar olduğu biliniyor. Edinilen bilgilere göre özellikle Ramazan ayı sırasında Kazakistan’daki akrabalarını ziyaret etmek isteyen Kazakların pasaportlarına el konuldu. Ayrıca Çin polisinin Kazakistan’da öğrenim görmek isteyen Kazaklara büyük tehdit ve yıldırma politikası uyguladığı da öğrenildi.

Son dönemlerde Çin ve Kazakistan arasında toplumsal bir gerilim yaşanıyor. Özellikle Çin’in Kazakistan’dan bağımsızlık sonrası toprak talepleri ve son yıllarda toprak satın alması halk nezninde büyük tepkiyle karşılandı. Edinilen haberlere göre Kazak sitelerine düşen bir Çin propaganda videosu Çin’in Kazakistan’dan toprak talebini içeriyor, Balkaş gölünün de Çin sınırları içerisinde olması gerektiğini iddia ediyor.

Bahsi geçen video büyük bir infiale yol açarak protesto ile karşılandı. Astana yönetiminin ise Çin ile ilişkilerini bu havanın aksine geliştirme peşinde olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bilindiği gibi Şangay İşbirliği Örgütü’nün Astana’daki son toplantısında birçok anlaşma imzalayan hükümetler İpek Yolu projesini sürdürmek peşinde.

Kaynak :  http://qha.com.ua/tr/turk-dunyasi/dogu-turkistanli-kazaklarin-pasaportlarina-el-konuldu/156871/

Etiketler: » » » » » » » »
Share
515 Kez Görüntülendi.