logo

trugen jacn

ÇİN, TÜRKLERİNE YÖNELİK SOYKIRIM CİNAYETLERİNİ”EĞİTİM ” ÜZERİNDEN SÜRDÜRÜYOR

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çin son 30 yıldır adım adım eski Müslüman Türk yurdu olan Doğu Türkistan’a Çinli nüfusu buraya yönlendirerek Çinlileştirme ve Türkleri azınlıkta bırakma siyasetine devam ediyor. Çin’in iç kısmındaki öğretmenler, bölge sakinlerine sözde “yardım” sağlamak için Doğu Türkistan’a (Sincan Uygur Özerk Bölgesi)  taşınmaya ve yerleşmeye teşvik ediliyor. Ancak Uygur sürgün topluluğunun üyeleri, programın anavatanlarını kolonileştirmeyi amaçlayan yeni bir taktik olduğunu savunuyorlar.

“Tibet ve Sincan’a 10.000 Öğretmenle Yardım Planı” Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Merkez Parti Komitesi tarafından tasarlandı. İki bölgenin “istikrar için uzun vadeli bir çözüm” olduğunu iddia ediyorlar ve yerel nüfusun yaşamlarını iyileştirmek için bir tür yoksulluğun azaltılması olarak destekleniyorlar. 2018’deki program açılışında Sincan’a Çin’in iç kısmından 4.000 öğretmen gönderilirken, 2019’da 3.180 daha öğretmen bu batı bölgesine sevk edildi. Öğretmenler için sözleşmelerin genellikle 18 ay ile iki yıl arasında olduğunu, ancak sözleşmeler bittikten sonra öğretmenleri bölgede kalıcı olarak kalmaya ikna etmenin de plan dahilinde olduğu bildiriliyor.

Sürgündeki Uygurlar, geleneksel Uygur eğitiminin bozulmasının, Pekin’in Sincan’daki kültürel asimilasyon politikasının önemli bir parçası olduğunu söylüyorlar. Komünist parti yetkilileri etnik grubun üyelerini kendilerine daha sadık kılacağına ve merkezi hükümetin bölge kontrolünü sağlamlaştıracağına inanıyor. “Sincan Yardım” programı, Çin’in diğer bölgelerindeki Han Çinli ırkından sakinleri Doğu Türkistan’a taşınmak için sübvanse ediyor. Onlara cömert vergi indirimleri ile evler ve arsalar sunuyor. Bu arada, Nisan 2017’den bu yana geniş bir toplama kampları politikasıyla “güçlü dini görüşler” ve “politik olarak yanlış” fikirler barındıran 1.8 milyon Uygur ve diğer Müslüman azınlık gözaltına alınıyor ve suçlanıyor. Dünya Uygur Kongresi’ne göre yetkililerin bu programı bölgede Uygur halkını asimilasyon yoluyla Han’a çevirmek için kullanıyor. Çinliler daha önce Mançuryalıları dillerini unutturarak tamamen Çinlileştirdi ve İç Moğolistanlıları da benzer bir politikayla büyük ölçüde kentlerde Çinlileştirdi. Geriye kalan yabancı gruplar olan Uygurlar ve Tibetlilerin de asimile olmasını hedefliyorlar.

KAYNAK : https://www.mirathaber.com/cinin-dogu-turkistan-isgali-ogretmenlerle-devam/?fbclid

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
551 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ