logo

trugen jacn
27 Kasım 2014

ÇİN’iN,BM. İNSAN HAKLARI FORMU’NDA UYGUR TEMSİLCİ SEYİTOF’UN KONUŞMASINI ENGELLEME GİRİŞİMİ BAŞARISIZLIĞA UĞRADI ..!

按此在新窗口浏览图片

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

        Çin, İsviçre’nin  Cenevre Kentinde 24 Kasım’da başlayan  BM.İnsan Hakları Konseyi Azınlıklar Forumunun 7. oturumu sırasında, Dünya Uygur Kongresi Sözcüsü ve   Uygur-Amerika Derneği Genel Başkanı Av.Alim Seyitof”un  konuşmamasını engellemeye çalıştı,ancak başarılı olamadı.

     BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen oturum sırasında Çin delegesi söz alarak Dnya Uygur Kurultayı delegesine söz verilmemesini talep etti.   Oturum başkanlığını yapan Prof. Patrick Thornberry, Çin delegesinin bu talebini reddetti  ve  bütün katılımcıların,  kendisinden başkalarının  görüşlerine saygı göstermek zorunda olduğunu ifade ederek,  Seyitof’u konuşmasını yapması  için kürsüye davet etti.

   Alim Seyitof konuşmasında, “Çin hükümetinin uluslararası insan hakları normlarına uymadığının altına çizdi ve ülkede Çin’in Uygurlara karşı gerçekleştirdiği keyfi  ve toplu tutuklamaların sürdüğünü dikkat çekti.

    Çin Yönetiminin etnik  ayrımcılık yaptığını   ifade eden DUK.Sözcüsü  Çin’in Uygur bölgesindeki güvenlik sorununa acil olarak çözüm bulması gerektiğini de  sözlerine ekledi.

    Oturum  sonrasında AA muhabirine konuşan Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir, “Bugün, BM İnsan Hakları Konseyi Azınlıklar Forumu oturumlarına katıldık. Çin’in  Uygur Türklerine karşı  yaptığı insan hakları ihlallerini BM.Kürsüsünden bütün delegelerin huzurunda   dünya’ya  duyurma imkanını elde ettik.  Bundan dolayı çok mutlu olduk.” ifadesini kullandı.

DUK. Başkanı Kadir, “Biz bugünkü oturumda   Uygur Delegesi    Alim  Seyitof’   Doğu Türkistan’daki insan haklarını gündeme getireceği sırada Çin delegesi  oturum başkanına itiraz ederek ‘Bunlar, Doğu Türkistan ismini kullanacaklar. Bunların, Doğu Türkistan ismini kullanması BM’nin yasaları ve ilkelerine   aykırıdır,diyerek itiraza kalktılar  ve   söz verilmemesini istedi. ve buna  Ancak,Başkan Çin’ delegesinin bu taleplerini BM.kurullarına aykırı bularak şiddetle reddetti.” şeklinde konuştu.

Çin yönetimi  her yıl  periyodik  olarak yapılmakta olan bu Toplantılarda sürekli olarak Uygur Delegelerinin oturumlara katılmalarını engellemeye,bunu başaramayınca de konuşturmamaya çalıştığını, ancak bu engelleme girişimlerinin  her seferinde başarısızlığa  uğradığını belirten Rabia Kadir  “Biz,  Çin yönetiminin bu  oturumlarda bizi  dışlama ve engelleme girişimlerinin nedenlerini çok iyi biliyoruz.” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler: » » »
Share
1611 Kez Görüntülendi.

BENZER HABERLER