logo

trugen jacn

ÇİN, 86 YAŞINDAKİ UYGUR DİN ALİMİ ABDULAHAT MAHDUM’U DA HAPİSHANEDE ŞEHİT ETTİ.

Görüntünün olası içeriği: Ilyas Artux, gülümsüyor, ayakta ve sakal

Hamit Göktürk (UYHAM)

Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’ın önemli merkezlerinden Hoten’in önde gelen din bilgini ve Eğitimci 86 yaşındaki Abdulahat Mahdum Hacım’ı 2016 yılından beri hapsettiği bir Çin Zindanında  7 ay önce şehit ettiği açıklandı.
Çin işgal yönetimi Merhum Mahdum Hacım’ı en son 2016 yılında yaşlı,hasta ve yürüme ve konuşma engelli olmasına rağmen tutuklamış ve Hoten’de bir Çin Zindannına hapsetmişti.Daha sonraları ise,merhumun eşi,çocukları, gelinleri, damatları ve 18 yaşından büyük bütün torunlarını de gözaltına alarak  ( yaklaşık 30-40 kişi civarında olduğu söyleniyor) Çin Nazi Kamplarına kapattıkları de bildirildi. Mahdum Hacım ile ilgilenecek veya ziyaret edecek  serbest duruumda olan hiçbir akraba veya yakınının olmadığı ve  Ölüm haberini  ise, vefatından 7 ay sonra önceki gün bir komşusu tarafından “Mahdum Hacım Öldü.” Şeklindeki tek cümlelik bir şom haberle Türkiye’de bulunan yakınlarına iletilebilmiştir.
Merhumun nasıl vefat ettiği ve ne zaman nereye defnedildiği yolundaki bilgi ve haberler hala meçhuldur. Abdulahat Mahdum Hacımın kendisi gibi bir din adamı olan büyük oğlu Abdurrauf Mahdum da birkaç yıl önce tutuklanarak 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Abdulahat Mahdum Hacım Kimdir ?
Abdulahat Mahdum Hacım Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin kurucularından ve Liderimiz merhum Mehmet Emin Buğra’nın yeğeni olarak 1932 yılında Hoten’de dünya’ya gelmiştir.Babası kendisi çok küçük yaşlarda iken, Çinliler tarafından şehit edilmiştir.Annesi ve tarafından yetiştilmiştir.Hoten’in önde gelen din bilginlerinden İslami ilimler tahsil etmiştir.Daha sonra Kaşgar’a giderek Hanlık Medrese’de tahsiline devam etmiştir. Medreselerin kapatılması üzerine memleketi Hoten’e dönmüş ve gençlere evinde kurduğu Medrese’de dini bilimler öğretmiştir. Merhum bir çok dini kitapları tercüme etmiş ancak bastırmaya muvaffak olamamıştır. Bunlardan sadece “Kırk Hadis” adlı bir önemli kitabı Ankara’da yakını Dr.Mehmet Yakup Buğra tarafından binlerc adet  bastırılmış Suudi Arbasitan’a gelen Uygur hacılar başta Türkiye’e gelip gidenler tarafından Doğu Türkistan’a ulaştırılması sağlanmıştır.

Görüntünün olası içeriği: Ilyas Artux, sakal ve iç mekan
Hayatı Gizli ve Karanlık Medrese Odaları ile Çin Zindanlarında Geçmiştir.
Merhum Abdulahat Mahdum Hacım hayatını İslam dinini öğrenmek ve gelecek  nesillere aktarılarak Doğu Türkistan halkının dini ve milli kimliklerinin korunabilmesi için sarf etmiştir. Ayrıca Babasının işgalcılara karşı Cihada katıldığı  için işgalcılerce  katledilen bir Şehit-Mücahidin oğlu olması ve özellikle 1933 yılındaki Milli Bağımsızlık Hareketinin önderi ve Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinin Kurucularından ve bu ülke Türklerinin Liderlerinden Mehmet Emin Buğra’nin Yeğeni olması İşgal rejiminin onu hayatı boyunca sürekli gözetmesine ve kontrol  altında bulundurmasına  sebep olmuştur. Hoten’de dini eğitim sahasında verdiği unutulmaz hizmetler ve yüreği din,Vatan ve Milleti için çarpan  bir din adamı olduğundan hayatı sürekli tutuklamalarla ve yıllarca süren hapishaneler ile Çin  zindanlarında  çile ile geçmiştir.1950’lı 1960’lı ve en son 2000’lı yıllarda olmak üzere toplam 20 yıl Çin zindanlarında zulüm ve işkence görmüştür.En son 2016 yılında eşi.bütün çocukları,damat ve gelinleri ve yaşça büyük olan torunları ile birlikte tutuklanarak hapse atılmıştır. Çin zindanlarında kendisine yapılan enveiçeşit Çin işkencelerine ve insanlık dışı muamele ve çok kötü şartlardaki hapishane şartlarına nahif ve zayıf olan vucüdu dayanamamış ve kısmen felç olmuştur. Dafalarca çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve kısmen konuşma ve yürüme yeteneğini kaybetmiştir.  2016 yılının sonlarında bu engelli ve hasta halı ile tekrar tutuklanmış ve bilinmeyen bir hapishaneye kapatılmıştır.
İslam İşbirliği Teşkilatı Kendisine Sahip Çıkmıştır.
2000’yı yılların başında tekrar tutuklanması ve bu tutuklanma olayının medya’da yer alması üzerine Cidde merkezli İslam İşbirliği Teşkilatı’nın dikkatini çekmiştir. Sayın Prof.Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İİT Genel Sekreteri olduğu tarihlerde teşkilat çalışanı Ali Demirci’ye talimat vererek kendisinin durumu ve tutuklanması ile ilgili bir dosya hazırlanmasını istemiştir.Bu satırların yazarı Ali Demin bey ile birlikte yakınlarının da yardımı ile bir dosya hazırlanmıştır. İİT.diplomatik kanallar ile Çin yönetimi nezdinde girişimlerde bulunmuş ancak,müsbet bir sonuç alınamamıştır .Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, sakal

Merhum Mahdum : Ben Ülkeme döneceğim ve Orada Hizmetlerimi Sürdüreceğim
Merhum Abdulahat Mahdum 1985 yılının başlarında Türkiye’ye gelmiş ve Ankara’daki  Yakın Akrabası Dr.M.Yakup Buğra’nın evinde kalmıştı.Ben o tarihlerde kendisini Çankaya Yıldız Mahallesi’nde kaldığı evde ziyaret ettim. Küçük yaştaki kızı ile birlikte idi ve kızına Hüsnühat(güzel yazı) yazmayı öğretiyordu. Kendisi ile bir süre sohbet etme imkanım olmuştu.Kayseri’ye davet ettim.Davetime çok teşekkür etti ve mutlu olduğunu söyledi.Ama gelmesi kısmet olmadı. Sohbet  sonunda bana şu çok çarpıcı ifadelerle  geleceğe dönük planını açıklamıştır.; “ Ben Doğu Türkistan için Türkiye’de bir şeyler yapabilmek amacı ile gelmiştim.Ama, hizmetin her türlüsünün Doğu Türkistan’da yapılması gerektiği ve öyle olduğu kanaatini  edindim.Doğu Türkistan’a döneceğim ve ülkeme ve Milletime orada hizmet edeceğim.”demişti. Daha sonra Ülkesine döndüğü haberini aldım.Merhum ülkesine döndükten sonra o zamanki daha müsait şartlarda eğitim ve öğretim işlerine büyük bir iman ve iştiyak ile devam ettirmiştir.Merhum Mahdum Hacımı’ın  yetiştirdiği   onlarca din adamı Doğu Türkistan’ın çeşitli kentlerinde,Türkiye’de,Mısır’da ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bir çok ülkede dini ve milli hizmetlerine kendisinden aldığı feziyle devam etmektedirler.

Görüntünün olası içeriği: Ilyas Artux, ayakta ve yürüyor
DOĞU TÜRKİSTAN’DAN BİR İLİM VE İRFAN YILDIZI DAHA KAYMIŞTIR.
Çin İşgal yönetimi 2017’den beri Abdulahat Mahdum Hacım ile birlikte 3 önde gelen Doğu Türkistanlı din bilgini ve kanaat önderini katletmiştir.Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Kaşgar’ın önde gelen eğitimci ve dini alim 80 yaşındaki Abdulhamit Damollamı hapsettiği Çin zindanlarında katletmiştir.Yine bir değer din Bilginimiz 82 yaşındaki Muhammed Salih Damollam’ı Urumçi’de kapattıkları ölüm kampında zulüm ve işkence ile öldürmüştür.

Abdulahat Mahdum Hacım ise    2017 yılının Kasım ayında şehit etmiştir. Ölüm haberi de  komşusunun haber vermesi ile   7 ay sonra da yeni açığa çıkmıştır.

Çinli işgalcılar 86 yaşındaki hasta ve engelli Mahdum’u tutuklamaktan ve şehit etmekten hiç bir insani kaygı duymamış ve acımasız ve vahşi bir şekilde şehit etmiştir. Çin  Ülkemizi  aydınlatan ve Milletimize yol göstererek önderlik eden din adamlarını bir biri ardı sıra  şehit ederek aklınca Müslüman Doğu TÜrkistan Türklerini başsız,ilimsiz ve irfansız bırakarak onları toptan yok etmeyi amaçlamaktadıır.Çin’in bilmediği  çok önemli bir şey daha vardır ;  Allah Taala Kur’ani Kerimide şöyle buyuruyor ; ” İslam dininin sahibi biziz ve dolayisiyle  onu ancak biz koruruz.” buyurmaktadır.   Doğu Türkistan mutlaka hür ve Bağımsız olacak ve Allah’ın kelamı tekrar bu topraklar üzerinde şerefle ve gururla yankılanacaktır.

Bu vesile ile bir kez daha başta Abdulahat Mahdum Hacım başta olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmet ve minnet ile bir kez daha anıyor ve Merhumlara  Allah’tan rahmet ve mağfiret,Kaderli aileleri ve Tüm Doğu Türkistanlılıra ve Türk-İslam alemine başsağlığı diliyoruz. Kabirleri Nun,Mekanları  Cennette Olsun.Amin.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2437 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ