logo

trugen jacn
29 Ekim 2014

ÇİN’DEN DOĞU TÜRKİSTAN’DA SİNSİ PROPAGANDA ..!

Çin, Doğu Türkistan’da sürekli “terör saldırıları” oluyormuş algısı oluşturmak için yürüttüğü çalışmalara bir yenisini ekledi. Halkı, “terör saldırılarına” karşı bilinçlendirme broşürleri dağıttırdı

Çin'den Doğu Türkistan'da sinsi propaganda

Kadir Ertuğrul / Dünya Bülteni/ Pekin
Çin kontrolü altındaki Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesinde son dönemde artan olaylar gerekçe gösterilerek bölgede ‘terör’ yaygınmış algısı oluşturulmaya çalışılıyor. Çin yönetimi, Uygur Müslümanlara uyguladığı baskı ve katliamları unutturmak için yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Çin yönetimi, halkı “terör saldırılarına karşı bilinçlendirme” amaçlı olduğu söylenen broşürler dağıttırıyor. Çin bu sayede, bölgede terör saldırıları varmış algısı oluşturarak, bölgedeki Müslüman halka uyguladığı zulüm ve katliamları meşrulaştırmaya çalışıyor.
Broşürler bölgedeki güvenlik güçleri tarafından hazırlanırken, basımı da yerel yayınevleri aracılığıyla yapılıyor.
Broşürlerde saldırılar sırasında nasıl davranılması gerektiği anlatılıyor. Bombalı, silahlı ve kesici aletli saldırılar karşısında halkın nasıl davranması gerektiği resimlerle anlatılıyor.
Bir hükümet yetkilisi yaptığı açıklamada broşürlerin halkı saldırılar konusunda bilinçlendirerek, can kayıplarını minimuma indirmeyi hedeflediğini belirtti.
Çin, Doğu Türkistan’da 2010’da saldırgan olarak nitelendirdiği grup sayısını 140’tan 200’e çıkardı.
Çin medyası, Doğu Türkistan’da meydana gelen en küçük olayı bile terör saldırısı olarak yansıtıyor ve bölgeye bu bahane ile uyguladığı baskıyı artırıyor. Yerel ve yabancı basın kuruluşları bölgede artan baskıcı yönetimin halkı kışkıttığına dikkat çekiyorlar.

Kaynak  :  http://www.dunyabulteni.net/haber/312941/cinden-dogu-turkistanda-sinsi-propaganda

Etiketler: » » »
Share
1780 Kez Görüntülendi.