logo

trugen jacn

CESUR EYLEMCİ GHENİ’NİN ÇİN BAŞKONSOLOSLUĞU ÖNÜNDEKİ EYLEMİ DÜNYA’DA YANKI BULDU

Resim

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

3 yıldır aralıksız olarak Hollanda’nin başkenti Amsterdam’ın Dam meydanında İşgalci Çin’in Doğu Türkistandaki baskı,zulüm etnik soykırım cinayetlerini protesto etmek ve anlatan Tek kişilik Cesur Eylemci Abdurehim Gheni’nin 12-14 Ağustob 2020 tarihlerinde Çin Başkonsolosluğu önündeki eylemi dünya’da yankı buldu ve Doğu Türkistan bir kez daha gündeme geldi.

Daha önce Hollanda Dışişleri Bakanlığı kanalı ile 3 yıldır haber alamadığı anne-babası ve 19 yakınının durumu hakkında bilgi almak için Çin Büyükelçiliğine başvuran Abdurehim Gheni bu konuda olumsuz cevap alınca Der Had’daki Çin Başkonsolosluğu önünde 3 gün süren bir barışçıl eylem gerçekleştirdi.Çin Başkonsolosluğunün önünde Ailesi ve yakınlarının resimlerinin bulunduğu yelek ile bekleme eylemi yaptı ve hazırladığı mektubu de vermek istedi.Ancak Başkonsolosluk mektubu almayı reddetti.Bunun üzerine Çin Başkonsolosluğu kendisine cevap vermeyince Başkonsolos’un aracının önünde durarak ana-babası ve yakınlarının durumu hakkında bilgi vermesini yüksek sesle talep etti. Bunun üzerine Başkonsolos’un şikayeti üzerine Hollanda Polisi kendisini ellerini kelepçeleyerek gözaltına aldı ve saat sonra serbest bırakatı.Polis,ayrıca kendisine bin Euvro ceza kesti.

This image has an empty alt attribute; its file name is 21883_5f393a5e70cab.jpeg

Abdurehim Gheni’nin Çin Başkonsolosluğuna yazdığı mektup şöyle ;

Hollanda’daki Çin Konsolosluğuna:

 Benim adım Abdurehim Gheni, 
Hollanda vatandaşıyım.  Ben sizin hükümetinizin işgal ettiği Doğu Türkistanlıyım.
 Üç yıldır Doğu Türkistan’ın Uçturpan İlçesindeki 19 akrabamdan hiçbir şey duymadığım için size yazıyorum.  
Canlı mı ölü mü, kamplarda mı yoksa hapishanelerde mi bilmiyorum.
 Aile üyelerimle iletişim kurmak için her yolu denemiş olsam da, bugüne kadar ailemin ve akrabalarımın nerede olduğunu bulamadım.  Kral Willem-Alexander, Başbakan Mark Rutte ve Dışişleri Bakanı Stef Blok’a konsolosluğunuzun ailemin nerede olduğu hakkında bilgi vermesini talep eden çok sayıda mektup yazdım, ancak aradığım cevapları henüz alamadım .

 9 Temmuz 2019’da Hollanda Dışişleri Bakanlığı Asya İşleri Dairesi Başkanı Arjen van den Berg’den bir mektup aldım.  Mektupta, konsolosluğunuzdan talep edildiği üzere, kimlik numaraları, adresler ve Den Haag’daki büyükelçiliğinize isimler dahil olmak üzere aile üyelerimin gerekli tüm bilgilerini vermiş olmalarına rağmen, sizden daha fazla yanıt almadıklarını bildirdiler.  bugüne kadar.

 19 akrabam Çin vatandaşı.  Bu nedenle, hükümetiniz, yasalarınıza göre onlara temel insan haklarını ve tüm haklarını sağlamakla sorumlu olmalıdır ve bana nerede olduklarını ve yaşam koşullarını sağlamak sizin yükümlülüğünüzdür.
 Konsolosluğunuz onlar hakkında bilgi vermeyi neden reddediyor?

 Neredeler?  Toplama kamplarında veya hapishanelerde iseler, suçları nelerdir?  Köle işçi olarak başka illere nakledildilerse, hangi fabrikalardalar?  Çin Anayasasında belirtildiği gibi, Çin’in her vatandaşının çoğunluk Han halkı ile aynı anayasal haklara sahip olduğu ve yasalar önünde eşit olduğu, neden akrabalarım bu haklardan mahrum?
 Bu vesileyle konsolosluğunuzdan aile üyelerimle normal iletişimimi tekrar sağlamasını şiddetle talep ediyorum.  Toplama kamplarında veya hapishanelerde iseler, hükümetinizden onları derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmasını talep ediyorum.
 Konsolosluğunuz talebimi görmezden gelmeye devam ederse, aile üyelerime yönelik keyfi tutuklamalarınız ve hükümetinizin yürüttüğü soykırım nedeniyle hükümetinizi uluslararası insan hakları kuruluşlarına, uluslararası topluluklara ve uluslararası mahkemelere suçlayacağım.  Hükümetin tüm sonuçları üstlenecek.


 Abdurehim Gheni

Medya ilgi göstermesi sayesinde Eylem Yankı Buldu

Abdurehim Gheni’nin bu eylemini dünya medyası haber yaparak yayınladı ve Çin işgal yönetiminin Doğu Türkistan’daki baskı ve zulmü bir kez gündeme geldi.Katar merkezli El Cezire Tv.nu kendisi ile canlı raportaj yaparak eylemin sebe ve amacını izleyicilerine duyurdu.Ayrıca,El-Cezire Ana Akım Gurubuna bağlı diğer platformlarda da bu eylem haberine yer verildi.

Today, when I went inside China’s Embassy during my protest to demand them giving me information of 19 my family members, them didn’t let me enter. Later, Dutch police came and took me in custody.بۈگۈن مەن خىتاي ئەلچىخانىسىنىڭ ئىچىگە كىرىپ ، جۇڭگو باش ئەلچىسىدىن 19 تۇغقانلىرىمنىڭ ئىز-دېرىكىنى سورىغىنىمدا ، ئۇلار مېنى كىرگۈزمىدى ، ساقچىلار كېلىپ مېنى قولغا ئالدى.

Abdurehim Gheni Uyghur paylaştı: 14 Ağustos 2020 Cuma

Türkiye’den ise, bir çok yayın organı El-Cezire mahreçli olarak Abdurehim Gheni’in bu tek kişilik ve cesur faaliyetini sayfalarında haber olarak yer verdiği görülmüştür.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, mizahi görüntü ve açık hava, şunu diyen bir yazı 'POLITIE:: னி TEK KİŞİLİK DEV ORDU ABDUREHİM TÜM DÜNYADA SES GETİRDİ'

Çin Başkonsolosluğu önündeki tek kişilik eyleminden dolayı tutuklanan ve daha sonra serbest bırakılan Abdurehim Gheni sosyal medya hesabından bu açıklamayı paylaştı ; Çin Başkonsolosluğu önünde gerçekleştirdiğim ve sonrası kelepçelenerek gözaltına alınmam,hayatımdaki en önemli bir olay olarak her zaman gururla hatırlayacağım. Çünkü benim ülkeme saldıran ve işgal eden ve halkımı soykırım ile bu topraklardan ebedi olarak yok etmek isteyen bu ÇKP İşgalcılarının Den Hag’daki Başkonsolusunun arabasının önünde Milletime yakışır bir şekilde dik durdum ve onlara açıktan ve alenen yüksek sesle onlara sesimi duyurabildim. Ey Tecavüzcü ve İşgalci Çin ; Benim Milletimi neden katlediyorsun ? Benim ana babam ve 19 yakınım nerede ? Bunlar hakkında neden bilgi vermiyorsun ? sözlerini yüksek sesle dile getirdim.İşgalci Çin’in Başkonsolosu cevap verecek yerde hemen konutundan çıkarak kaçtı.Çin Başkonsolosu kaçmakla İşgalci Çin’in haksız ve hukuksuz olduğunu böylece kabullenmiş oldu.” dedi.

Share
348 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ