logo

trugen jacn

ÇEÇEN BOKSÖR’DEN YİĞİTÇE TAVIR : ÇİN’İN UYGUR ZULMÜNE TEPKİ İÇİN MAÇ YAPMAYACAĞIM !

Vicdanlı,Onurlu ve İmanlı Dünya Şampiyonu Çeçen Boksör Artur Beterbiev, Çin’in Müslüman Türklere yönelik baskı ve zulmünü protesto için Çinli rakibi Meng Fenlong ile Çin’de yapacağı unvan koruma maçına çıkmama kararı aldı.

Müslüman Boksör Uygur Türkleri’ne destek için Çin’deki maça çıkmadı!

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (UYHAM)

Çeçen boksör Artur Beterbiev, Doğu Türkistan’da Çin zulmüne maruz kalan Müslüman Uygur Türkleri için Çin’deki kemeri savunma maçına çıkmama kararı aldı. IBF ve WBC hafif ağır sıklet dünya şampiyonu Müslüman Artur Beterbiev Çinli rakibi ile Meng Fenlong ile mecburi unvan koruma maçında karşı karşıya gelecekti.

Maçın ihalesi yapıldı ve Amerikan Top Rank firması maçın kendi çatıları altında yapılması için 1 milyon 350 bin dolarlık teklif vermişti. Çinli şirket ise 1 milyon 900 bin dolarlık teklif verince ihaleyi kazandı. Bu durumda maç Çinlilerin istediği yerde yani Çin’de yapılacak duruma geldi.

Çin’deki maça çıkmayacak

Haberi duyan Çeçen Müslüman boksör Beterbiev Çin’deki maçı reddetti. Uygur Türklerini katleden ve türlü türlü işkenceler yapan Çinliler’e tokat gibi bir protestoda bulunan Beterbiev, IBF dünya şampiyonluk unvanını bıraktığını ve Çin’in reklamını yapmayacağını duyurdu.

Artur Beterbiev kimdir?

Artur Beterbiev Çeçen profesyonel bir boksör. 21 Ocak 1985’te Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti Khasavyurt şehrinde doğdu. Güreşçileriyle ünlü olan ülkede Beterbiev spor hayatına güreşle başladı. Daha sonra boksa yönelerek bu spor dalında büyük başarılara imza attı. Sokaklardan uzak durmak için kardeşleriyle birlikte spor salonuna yazıldı. Daha sonra kardeşlerin iknasıyla boksa yöneldi.

Artur, çocukluğunda Muhammed Ali ve Mike Tyson hayranıydı. Çeçen boksör, agresif tarzı, yıkıcı sert yumruk darbeleri rakiplerini yerle bir etmesiyle Tyson lakabıyla anılmaya başlandı. Beterbiev, 20 yaşında büyük bir şampiyonluk kazanmasıyla, tartışmasız ağır siklet şampiyonu olarak anılan genç bir isim oldu.

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN DÜNYA ŞAMPIYONLUĞUNDAN VAZ GEÇTİ!! ÇİN' E RESTİ ÇEKTİ!!

DOĞU TÜRKİSTAN İÇİN DÜNYA ŞAMPIYONLUĞUNDAN VAZ GEÇTİ!! ÇİN' E RESTİ ÇEKTİ!!

Gepostet von Imparator am Montag, 6. Januar 2020

Kaynak : https://www.turkiyehavadis.com/cecen-boksorden-cin-i-soke-eden-karar/42133/?fbclid=

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
1248 Kez Görüntülendi.