logo

trugen jacn
05 Ağustos 2017

ÇAVUŞOĞLU : “ÇİN’E KARŞI HİÇ BİR FAALİYET VE HABERLERE İZİN VERMEYECİĞİZ !

Çavuşoğlu: “Çin’e karşı hiçbir faaliyete ve haberlere izin vermeyeceğiz”

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunduğu Çin’in başkenti Pekin’de mevkidaşı Wang Yi ile düzenlediği basın toplantısında, “Bölgemizde ve kendi ülkemizde Çin’e karşı oluşturulan hiçbir faaliyete izin vermeyeceğiz. Çin’i hedef alan haberleri de elimine edeceğiz” açıklamasında bulundu. Bu açıklamayla beraber bundan sonra müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’a ilişkin haberlere sansür uygulanacağı varsayılıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyarette bulunduğu Çin’in başkenti Pekin’de mevkidaşı Vang Yi ile bir araya geldi. Bu kapsamda Dışişleri Bakanları İstişare Mekanizması’nın ikinci toplantısı da düzenlendi. Diaoyütay Konukevi’nde Vang Yi ile yapılan heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

TÜRKİYE’YE “DOĞU TÜRKİSTAN” ÖVGÜSÜ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Türkiye ile ilişkilerin daha da gelişmesini istediklerini belirterek,  Türkiye’nin Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni terör listesine almasından övgüyle bahsetti.

“ÇİN’İN GÜVENLİĞİNİ KENDİ GÜVENLİĞİMİZ GİBİ GÖRÜYORUZ”

Turizm, enerji, ulaşım, güvenlik, uluslararası örgütlere ilişkin açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin Tek Çin Politikası’na en büyük destek veren ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, “Çin’in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde gerek bölgemizde Çin’e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz. Çin’i hedef alan medya raporlarını da elimine edeceğiz.” diye konuştu.

“DOĞU TÜRKİSTAN” DEMEK YASAKLANACAK MI?

Çavuşoğlu’nun bu açıklamalarının ardından gözler Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerine çevrildi. Türkiye’de uzun yıllardır yaşayan ve son zamanlarda iltica yoluyla ülkemize gelen Uygur Türkleri, burada diaspora faaliyetleri de yürütüyor. Çavuşoğlu’nun ifadelerinden, bu tür faaliyetlerde bulunan Türk vatandaşı olmayan kişileri sınır dışı edilmesinin veya doğrudan Çin’e teslim edilmesinin önü de açılmış oluyor.

Öte yandan Çin devletince “Sincan Özerk Bölgesi” olarak adlandırılan Müslüman Uygur Türklerinin yaşadığı bölgeye “Doğu Türkistan” ifadesinin kullanılırsa ne gibi bir sansüre uğrayacağı da merak konusu. Çavuşoğlu’nun açıklamalarına göre örneğin; Çin Büyükelçiliği “Doğu Türkistan” ifadesi geçen her hangi internet sayfasındaki bir habere suç duyurusunda bulunarak, idari tedbir yoluyla erişim engeli koydurabilecek ya da her Ramazan ayında Doğu Türkistan’da yaşayan Müslümanlara yönelik oruç tutma yasağı gibi benzeri haberler “Çin’e karşı faaliyet” olarak algılanabilecek.

Bu tür olayları haberleştiren gazetecilerin, “Sarı Basın Kartları” da “Milli Güvenlik Politikası” gereğince iptal edilebilecek.

Kaynak :  http://halktv.com.tr/cavusoglu-cine-karsi-hicbir-faaliyete-haberlere-izin-vermeyecegiz-210811

Etiketler: » » » » » » »
Share
524 Kez Görüntülendi.