logo

trugen jacn

BM.LERDE TÜRKİYE BAŞTA 43 ÜYE ÜLKEDEN ÇİN’E DOĞU TÜRKİSTAN’I İNCELEME ÇAĞRISI

Bir bir veya daha fazla kişi, ayakta duran insanlar ve anıt görseli olabilir

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler  üyesi 43 ülke,Çin’in işgalindeki  Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara  yönelik  baskı ve şiddet uygulamakla suçlanan  Çin yönetimine  “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve bağımsız gözlemcilerin bölgeye derhal ve engelsiz ziyaretine izin vermesi” çağrısı yaptı.

BM Genel Kurulunun insan hakları konularını ele alan 3. Komitesi’nde, 43 ülke ortak açıklama yaparak Sincan’daki insan hakları ihlallerinden endişe duyduğunu bildirdi.

Güvenilir raporlara göre Çin’in Uygur bölgesi genelindeki onlarca Çin tipi toplama kamplarında  en az  1 milyondan fazla kişinin keyfi gözaltına alındığı  ve tutuklulara “siyasi eğitim”  adı altında baskı, zulüm ve işkence  uyguladığına dair  dikkat çekilen açıklamada; işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele, zorla kısırlaştırma, cinsel şiddet, çocukların zorla ailelerinden ayrıldığını belgeleyen raporların sayısının da arttığı ifade edildi.

Uygurların ve diğer azınlıkların orantısız şekilde gözetlenmeye devam ettiği kaydedilen açıklamada, Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türklerine ve diğer Müslüman azınlıklara baskı ve şiddet uygulamakla suçlanan Çin’e “BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve bağımsız gözlemcilerin bölgeye derhal ve engelsiz ziyarete izin vermesi” çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, Çin’e uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve insan haklarına saygı göstermesi çağrısı da yapıldı.

BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin hükûmeti söz konusu suçlamaları reddediyor ve BM yetkililerinin doğrudan bilgi almak amacıyla bölgede serbestçe inceleme yapma talebine müsaade etmiyor.

Kaynaklar : 1-)  Anadolu Ajansı(AA) 2-)Karar.com.tr

Share
148 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ