logo

trugen jacn
28 Kasım 2014

AK PARTİ,DİYARBAKIR MİLLETVEKİLİ CUMA İÇTEN : MÜSLÜMAN UYGUR KARDEŞLERİMİZİ EN İYİ ANLAYAN BİZLERİZ..!

?çten'den Do?u Türkistan'daki Soyk?r?m Tepkisi

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Doğu Türkistan’da yaşanan soykırıma tepti göstererek, “Bir Kürt olarak onları en iyi anlayan bizleriz” dedi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türkleri katletmesine sert tepki gösterdi. Müslüman Türklere soykırım yapıldığını vurgulayan İçten, “Bu soykırıma dünya her zamanki gibi sustu. Doğu Türkistan’a bakınca Kürtlerin geçmişini görüyorum. Uygur Türkleri Kürtlerin AK Parti iktidarından önceki halleri gibiler. Bir Kürt olarak onları en iyi anlayan bizleriz” ifadelerini kullandı.

İçten, TBMM Genel Kurulu’nda ‘Doğu Türkistan’da, Suriye’de ve Filistin’de yaşanan insani olaylar’ başlıklı bir konuşmasında dünya genelinde zulüm altında yaşayan halklara selamlayarak başladı. İçten, “İnsanlığın onurunun 1949 yılından beri ayaklar altına alındığı yerlerden biri olan Doğu Türkistan’a selam olsun. Korkakların 1946 yılından beri işgal ettiği, zulmettiği, yürekli insanların ise bu zulme canlarını ortaya koyarak şehadete yürüyen mücadele veren ve ilk kıblemiz Selahaddin Eyyubi’nin fethettiği Filistin topraklarına selam olsun. 1982 yılında Hama Katliamı ile 2011 yılından beride Halep’te, Rojava’da, Şam’da, Guta’da, Kobani’de, Sincar’da Esed’e ve İŞID tarafından katledilen insanların hesabını soran özgürlük mücadelesi veren Kürtlere, Türkmenlere Araplara selam olsun. Mayamar’da Büdistler tarafından diri diri yakılarak şehit edilenlere selam olsun. Orta Afrika’da boyunlarına takılı haçlar ile La İlahe İllallah diyenler katlediliyor. Bu zalimlere boyun eğmeyenlere selam olsun” diye konuştu.

“BİR KÜRT OLARAK ONLARI EN İYİ ANLAYAN BİZLERİZ”

Doğu Türkistan’da Müslümanların nasıl katledildiğine dikkat çeken İçten, 1949 yılından beri 35 milyon insanın komünist Çinliler tarafından katledildiğini bildirdi. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere soykırım yapılmaya devam ettiğinin altını çizen İçten, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu soykırıma dünya her zamanki gibi sustu. Doğu Türkistan’a bakınca Kürtlerin geçmişini görüyorum. Uygur Türkleri Kürtlerin AK Parti iktidarından önceki halleri gibiler. Her gün soykırımlar, göç işkence, faili meçhul cinayetler, idamlar, zulümler. Bir Kürt olarak onları en iyi anlayan bizleriz. Sadece bu yıl 260 Uygur Türkü kurşuna dizilerek şehit edildi. Tayland’a 300 kişi tutuklu eğer bunlar iade edilirse bunlarda kurşuna dizilecek. Yakın zamanda Kaşgarlıda 3 bin kişi katledildi.” – DİYARBAKIR

http://www.sondakika.com/haber/haber-icten-den-dogu-turkistan-daki-soykirim-tepkisi-6728701/

Etiketler: » » » »
Share
1872 Kez Görüntülendi.