logo

trugen jacn

BBP.GENEL BAŞKANI DESTİCİ : DOĞU TÜRKİSTAN’A SAHİP ÇIKAN TEK ARTİ MAALESEF BBP

تۈركىيە بۈيۈك بىرلىك پارتىيەسى رەئىسى مۇستافا دەستىچى ئەپەندى «تۈرك دۇنياسى ۋە بىرلىك» يىغىنىدا ئېچىلىش نۇتقى سۆزلەپ، ئۇيغۇر مەسىلىسى ھەققىدە توختالدى. 2017-يىلى 25-مارت، ئەنقەرە.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici günümüzde Doğu Türkistan’a sahip çıkan tek parti’nin   maalesef Büyük Birlik Partisi’ olduğu  ve Doğu Türkistan meselesini gündeme getiren başka bir siyasi oluşum veya hareketin  şu anda Türkiye’de  ortada görülmediğini  açıkladı ve Çin yönetiminin  bunu çok iyi bildiği için ” Ankara’daki Büyükelçisini ziyaret için sürekli  Partimize   gönderiyor.”  dedi.
BPP.Genel Başkanı Destici bu sözleri 25 Mart 2017 günü BPP.’nin kurucusu  ve ilk genel başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 8.yıl dönümü dolayisiyle “Muhsih Yazıcıoğlu Düşünce ve Strateji Akademisi” tarafından Ankara Ankara Ticaret Odası  salonlarında yapılan “Türk Dünyası’nda Birlik “ konulu bu toplantı’nın açılışında sarfettiği bildirildi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta
Özgür Asya radyosunun verdiği habere göre; BBP.Genel Başkanı Destici  toplantının açılışna yaptığı konuşmada şunları ifarde etti ; “ Biz bu toplantı’yı merhum genel Başkanımızın çok önem verdiği ve devamlı  bir düşünce olarak gündemde tutmaya çalıştığı Türk Dünyasına ithaf ettik ve adını de Türk Dünyası’nda Birlik olarak koyduk. Merhum Genel Başkanımız Türk Milletinin birliği  ve beraberliği için Partimizin adını de Büyük Birlik Partisi  olarak koymuştur. Türk Birliği’nin nasıl gerçekleştirilebileceği konusunda de kendine özgür fikir ve düşüncelere vardı.Biz bugün bu toplantı’da Merhum Reisimizin baskı ve zulüm altında yaşamak zorunda kalan  mazlum Türk Kardeşlerimizin özgürlüğü için şimdiye kadar yapılanlar ile bundan sonra yapacaklarımız konusunda   düşünce ve önerilerimizi ortaya koyacağız. ” dedi.
BBP.Genel Başkanı Destici açılış konuşmasında Türk dünyasının sorunları üzerinde görüşlerini açıklarken Doğu Türkistan meselesi hakkında özellikle durdu ve şöyle konuştu ; ” Genel Başkanımız Yazıcıoğlu Doğu Türkistan Meselesini TBMM.’de Gündeme  getirmiştir.
Biz BBP.olarak Doğu Türkistan’da  esaret altında hayatlarını idame ettirme  ve var olabilme mücadelesi vermekte olan Kardeşlerimizin dert ve istıraplarını ve sorunlarını çok iyi biliyoruz.Merhum Genel başkanımız Doğu Türkistan sorununu TBMM.’de sürekli gündeme getiriyordu. O, sadece Doğu Türkistan’ı değil, Kırım Tatar Türkleri, Irak’taki Musul ve Kerkük Türkleri ile AB.ülkelerinde yaşayan milyonlarca Türk Soydaşlarımızın meseleleri ile yakından ilgileniyor ve gündeme geteriyordu. Bizler de onun varisi olan BBP. olarak Doğu Türkistan sorunu ile bundan böyle de ilgilenmeye ve gündeme getirmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar
Günümüzde Doğu Türkistan Davası ile İlgilenen Tek Siyasi Hareket Maalesef BBP.dir
Günümüzde Türkiye’de Doğu Türkistan sorunu ile ilgilenen ve gündemde tutmaya çalışan tek parti veya siyasi oluşum olarak sadece Büyük Birlik Partisi kalmıştır. Çin yönetimi bunu çok iyi bildiği ve yakından takip ettiği için Ankara’daki Büyükelçisini sürekli BBP.Genel Merkezi’ne yanı bizlere yönlendiriyor. Yeri gelmişken,sizlerle çok önemli bir hususu paylaşmak istiyorum.Buna sayın İlker Yazıcıoğlu Başkanımız de bizzat şahittirler. Geçenlerde Çin Büyükelçisi bizi ziyaret etti ve bu ziyaret tam 5 saat sürdü.İşimizin olduğunu söylemesek Çin Büyükelçisi ziyaretini  bir kaç saat daha uzatacaktı. Kendileri de  bizi Çin Büyükelçiliğine davet ettik.Biz ziyaret öncesi Dünya Uygur Kurultayı yetkililerinden telefonla Çin Büyükelçisi ile Doğu Türkistan konusunda neleri ortaya koymamız ve  konuşmamız gerektiği konusunda danıştık ve bu konuda fikirlerini aldık. Ben Çin elçisi ile konuşurken, “ Bizim şu aşamada sizden Doğu Türkistan konusunda Bağımsızlık talebimiz yoktur.Ancak,Doğu Türkistan’da yaşayan ve bu ülkenin tarihi sakin ve sahipleri olan Türklere temel insani ve yasal haklarının verilmesi gerektiği talep ettim.Bu konuda Parti olarak elimizden gelen her şeyi yapabileceğimizi  de ifade ettim.Çin Büyükelçisi bana hitaben ; “ O zaman, Gökbayrağı nasıl İzah edeceksiniz ? diye sordu. Ben bu soruyu cevaplamaya ve izah etmeye çalıştım,Ancak Çin Büyükelçisi  benim izahatlarımdan tatmin olmadı .Çin Büyükelçisi’nin kafası Gökbayrak konusunda çok karışıktı ve bu meselede hiç te kafası almadı ve  basmadı.”şeklinde konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar
Daha sonra söz alan Prof.Dr.Orhan Kavuncu de hazırladığı “Muhsin Başkan ve Doğu Türkistan Meselesi ” konulu bildirisini takdim etti ve bildiri çok büyük bir ilgi ile karşılandı.
Doğu Türkistanlı Akademisyen ve Aktivist Doç.Dr. Erkin Emet  de  “ Doğu Türkistan’da Son Gelişmeler” konulu bildirisini  sundu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar
Daha sonra 10 yaşındaki Doğu Türkistanlı   Şiir Yorumcusu Mücahit Kaşgarlı ünlü Türk şairi Arif Nihat Asya’nın “Dua “ adlı şiirini seslendirdi ve dinleyicilerden büyük alkış aldı.

BBP.genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 8.yıl dönümü daliyisiyle Muhbin yazıcıoğlu Düşünce ve Strateji Akademisi tarafından düzenlenen “Türk Dünyası’nda Birlik” konulu bir günlük toplantı’da kalabalık bir dinleyici kitlesi  tarafından ilgi ile takip edildi.

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, oturan insanlar
Toplanatı’ya iştirak eden Türk Dünyası Temsilcileri Azerbaycanlı Bilim insanı ve Siyasetçi Prnof.Dr.Hanım Haliova.Kırım Emel Vakfı Başkanı Zafer Karatay,Irak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet tütüncü Avrupa Türk Birliği Federasyonu genel Başkanı ve merhum Muhsin Yazacıoğlu’nun kardeşi Erol Yazıcıoğlu söz alarak ülke ve bölgelerinin sorunlarını anlattılar ve Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmet ve şükran ile hatırlayacaklarını ifade ettiler.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar ve sakal

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
1192 Kez Görüntülendi.