logo

trugen jacn

BANGLADEŞ’TE DOĞU TÜRKİSTAN CUMHURİYETLERİ GÜNÜ KUTLANDI- ÇİN PROTESTO EDİLDİ

 Güneydoğu Asya bölgesinin en kalabalık Müslüman ülkelerinden Bengladeş’te  12 Kasım Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin kuruluş(Bağımsızlık) günü yapılan bir dizi etkinliklerle katlandı.  Bengladeşli Din Kardeşlerimiz  Çin’in Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere baskı, zulüm uyguladığını bu acımasız vahşetin bir an önce durdurulması gerektiği vugulandı. 

Bangladeş, Çin vahşetini vurgulamak için “Doğu Türkistan Bağımsızlık Günü”nü kutladı

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Bangladeş’in başkent Dakka başta olmak üzere bir çok kentte  12 Kasım 2021 Cumartesi günü “Doğu Türkistan Bağımsızlık Günü”nü kutlandı  Kutlamalarda  konuşmacılar  Çin’in idaresindeki Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türklere yönelik baskı zulüm ve acımasız vahşeti dile getirerek bu vahşetin bir an önce durdurulmasını talep ettiler. Etkinliklere katılanlar İşgalci Çin’in   Uygur,Kazak ve diğen Türk  Müslümanlarına karşı uyguladığı vahşeti vurgulayan ve buna son verilmesini isteyen sloganlar attılar ve pankartlar taşıyarak Çin’in sert şekilde protesto ederek kınadılar.

12 Kasım 2021 Önemli Bir Gün

Ülkede faaliyet gösteren İnsan Hakları grupları, STK’lar ve diğer kuruluşlar ülke genelinde düzenledikleri çeşitli etkinlerle  12 Kasım Doğu Türkistan Bağımsızlık günün kutladılar   Çin’in Müslümanlara yönelik acımasız baskı ve zulmünü protesto ettiler.

Konuşmalarda Doğu Türkistan’da 1933-1934 yılları arasında Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti ile   1944-49 yılları Doğu Türkistan Cumhuriyetinin var olduğu hatırlatıldı  ve Müslüman  Uygur halkının ruhunun, özgürlük ve demokrasi özleminin sembolü olan ve  kısa ömürlü de olsa bu 2  devletin 77. ve 88. yıldönümünü kutlamak için toplanıldığı hatırlatıldı ve bu günün önemli bir gün olduğu belirtildi.

Doğu Türkistan bağımsızlık günü münasebetiyle Ulemalar ve İmamlar, Çin’in Uygurlara yönelik zulmünü vurgulamak için Bangladeş Sosyal Aktivist Forumu bayrağı altında Dakka Ulusal Basın Kulübü’nün seminer salonunda bir toplantı yaptılar. Konuşmacılar Doğu Türkistan’da dramatik durumdan dolayı büyük  endişeler duyduklarını  dile getirdiler.

Dakka Üniversitesi yakınlarındaki Şahbağ’da  ise göstericiler çarpıcı ve  benzersiz bir protestoya imza attılar. Uygur yüz maskeleri ve  bayraklarının kullanıldığı bir sokak oyunu ile Çin’i Müslümanlara yönelik zulmünü  protesto ederek  Çin’i kınadı. Ayrıca  göstericiler  uzun  insan zinciri oluşturarak   ettkinliklerin düzenlendiği  Dakka  Ulusal Müze önüne  kadar yürüdüler.Ellerinde    pankartlar ve Çin zulmünü aksettiren  posterler taşıyarak   Çin işgal ve zulmünü protesto ettiler.

Ayrıca,  Çin Köyü yakınlarındaki Khulna’da gösteriler insan zinciri oluşturdular ve  yüzlerce Bisikletin katıldığı bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler ve  miting düzenlediler.  Ayrıca  Şahbağ’da Çin’in Müslümanlara yönelik  acımasız zulüm ve vahşetini   canlı bir şekilde tasvir eden bir kısa tiyatro oyunu de sergilendi ve  Uygur soykırımı hakkında ayrı bir fotoğraf sergisi düzenledi.

Dakka Üniversitesi kampüsünde  ise, Resim  Sanatçılar de  duvarlara Uygur zulmünü  yansıtan   duvar resimleri çizdiler.

Etkinlikler ve Sergileri çok sayıda Dakka Üniversitesi öğrencileri ve halk tarafından   yoldan geçenler ilgiyle izledi. 

Başkent Dakka’nın Rajshahi, Sylhet ve Chittagong ilçelerinde ise Müslüman  Halk, Çin yönetiminin  Dindaşları olan azınlıklara yönelik zulmü vurgulayan afişler ve el ilanları bastırarak halka dağıttılar.  Yüzlerce  ifade eden kalabalık  halk Uygur bölgesinde  Çin tarafından  sürekli işkenceye maruz bırakılan  Uygur kardeşlerle dayanışma göstermek için  bir yürüyüş düzenledi ve sloganlarla Çin zulmünü protesto ettiler.

Ülkenin Swadhinata Sangram Parishad ve Beytulmukarrem  bölgelerinde   Müslümanlar Cuma namazından sonra  Doğu Türkistanlı kardeşleri için dua ettiler  ve Camilerde Çin zulmüne dikkat çeken  el ilanları dağıttılar.

Bengladeşli Müslümanlar  Çin’in  Uygur  eyaletindeki Uygur Müslümanları ile dayanışma göstermek ve onlara  yönelik   baskı,zulüm soykırım  uygulamalarını dile getiren  sloganlarla Çin’e olan  öfkelerini dile getirdiler.

Başka bir örgüt, Uygur Müslüman Samarthak Odhikar Samrakhan Parishad ayrı ayrı büyük bir insan zinciri organize etti ve Brahmanbaria bölgelerinde Çin’in Uygurlara karşı şiddet ve baskılarını  protesto etti ve  Çin işkencesini vurgulayan  el ilanları dağıttı.

Kaynak : https://www.indiablooms.com/world-details/SA/32121/bangladesh-observes-east-turkistan-independence-day-to-highlight-c?fbclid=
Share
676 Kez Görüntülendi.