logo

trugen jacn
11 Eylül 2015

BENGLADEŞ : BANGKOK SALDIRISININ BAŞ ŞÜPHELİSİ ŞAHIS, UÇAKLA ÇİN’E KAÇTI

150909054418_bangkok_suspect_640x360_ap_nocredit

Bangladeş polisi: Bangkok Bombalı Saldırı Baş Şüpheli Dakka’dan Çine kaçtı

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi(UYHAM)

Bangladeş Polis yetkilileri geçen ay Tayland’ın başkenti Bangkok’taki bir Tapınakta gerçekleşen bambalı saladırının baş sorumlusu olduğu bildirilen bir kişinin 09 Eylul 2015 ( Perşembe) ‘de başkent Dakka’ya geldiği buradan  uçak ile Çin’e gittiğini açıkladı.

Bangladeş Polis sözcüsü “Biz  bu zzanlı hakkında Tayland polisini bilgilendirdik. Bangkong bombalı saldırının baş zanlısı  olduğu iddia edilen kişinin adının İzan (Çin pasaportundaki ismi  izan) olduğunu de ilettik.”dedi.

Bengladeş Qolis Sözcüsü şöyle devam etti, ” Çin pasaportu  taşıyan ve pasaportunda  isim olarak İz’an adını taşıyan  şahıs,  “Biman Bangladesh Airlines”  hava yollarının BG0089 nolu  sefer sayılı uçağı Uçağı ile 16 Ağustos Dakkaya gelmiş olup,  30 Ağustos’ta Dakka Uluslar arası Hava limanından  Jet Airways uçağı ile Pekine  doğru uçmuştur.. “

Ancak, Bengladeş Polis Sözcüsü, Çin pasaportu taşşıyan Bangkok Saldırısının baş sanığı İzan’ın  Dakka’da kaldığı adres ve kaldığı iki hafta içerisinide neler yaptığı konusunda her hangi bir açıklama yapmamıştır.

Ancak Uygur Türklerinde “İzan”  ismine pek rastlanmıyor ve böyle bir isim de çocuklara verilmiyor.

Daha önce uyghurnet.org Sitemizde yayınlanan  Mehmet Emin Hazret’in ” DAMGALANAN UYGUR TOPLUMU VE TOPLUMSAL TRAVMA” adli inceleme ve analiz yazısında belirtilen  ve Bangkok saldırısının İşgalcı Çin tarafından gerçekleştirilerek bunu Uygurların üzerine atabileceği ifade edilmişti. Bu son durum,bu görüş  ve yorumu   güçlenmiş ve hatta kanıtlanmış  olmaktadır.

      Sayın Mehmet Emin Hazret’in adı geçen yazısının ilgili bölümünü aşağıda bir kez daha bilgilerinize sunuyor ve hatırlatıyoruz ;

” 17 ağustos 2015’te  gece Tayland’ın başkenti Bankong’ta meydana gelen bombalı terör eyleminde 20 kişi öldü, yüzlercesi yaralandı. 21 Ağustos sabah, Tayland yetkilileri olayla ilgili basın toplantısı yaparken, Çinli   gazetecilerin  “ olay Tayaland’ın  30 haziran 2015’te Çine iade edilen 109 Uygurun intikamı için olabilir mi? “ diye sordu.Yetkili “sanmıyorum” diye cevapladı.Olaydan bir hafta sonra olayla ilgili ilk önce Çin medyasında, daha sonra ise, dünya medyasında Türk pasaportlu bir Uygur’un yakalandığı,iki hafta sonra terör eylemini gerçekleştiren Çin pasaportlu bir Uygur’un Tayland,Kambodja sınırında ele geçirildiği  açıklandı.Bu  saldırının Çin tarafından gerçekleştirilen bir komplo olduğu kesindir. Eğer uluslararası bir bağımsız araştırmavılar ve medya,  tarafından bu terör olayı araştırılmış olsaydı, bu terör saldırısında  Çin’in  parmağının olduğu kesin ortaya çıkacaktı. Olayın içinde Uygurların olması önemli değildir. Önemli olan olayı kimin organize ettiğidir.

Çin, Uygurları uluslararası teröre ne kadar fazla bulaştırabilirse, o kadar çok Uygur’u Doğu Türkistan’da rahatlıkla katledebiliyor ve bunu dünya kamuoyuna “terörizme karşı savaş” olarak yutturabiliyor. Çünkü, bugünkü küresel şartlarda “terör”le damgalanmış Uygurların kitlesel imhası ile dünyanın fazla ilgilenmeyeceğini Çin çok iyi biliyor.
Bir Etnik Toplumu damgalamaktaki amaç,  O toplumu Yok Etmek İçindir. Uygur toplumu karşı karşıya bulunduğu kitlesel soykırım girişimine karşı, hiç olmazsa  Anadolu  Türkü Kardeşleri  uyutulmamalı ve muhtemel yeni Uygur Katliamaları konusunda bilgilendirilmelidir.”

“Uygur Haber ve Araştırma Merkezi”nin iddia ettiği gibi , Bangkok Bombalı saldırısında deliller,  saldırının organizatörü,planlayısı olmakla suçlanan baş sanığın yerinin PEKİN  olduğunu    göstermektedir.

Kaynak: BBC Çince  (孟加拉警方:曼谷爆炸案主嫌抵达后飞中国)

Etiketler: » » » » »
Share
1378 Kez Görüntülendi.