logo

trugen jacn

BAFRA’DA-İHH.DERNEĞİ’NCE ÇİN’İN DOĞU TÜRKİSTAN’I İŞGALI VE ZULMÜ PROTESTO EDİLDİ

UYGUR HABER VE ARAŞTIRMA MERKEZİ(UYHAM)

Çin’in Doğu Türkistan’i işgalının 72.yıldönümü ve bu  ülkede  yaşayan Türklere yönelik baskı, zulüm ve soykırım uygulamaları  Samsun’un Bafra İlçesinde faaliyet gösteren  Bafra İnsani Yardım Derneği(BafraİHH-DER)  öncülüğünde bir dizi etkinlikle protesto edildi.

Doğu Türkistan’daki Çin toplama Kamplarındaki tutukluların Türkiye’de yaşayan aile ve yakınlarından oluşan Çin Toplama Kampları Mağdurları Platformu  üyeleri Anadolu ziyaretleri kapsamında Bafra İlçemizi de  ziyaret etti.  Bafra’da kurulu ve Doğu Türkistan davasına olan ilgisi ve faaliyetleri ile tanına Bafra İnsani Yardım Derneği başta bir çok STK.larını ziyaret eden Platform üyeleri ziyaret  ve sohbetleri esnasında Doğu Türkistan’ın güncel durumu hakkında bilgi verdiler.

Çin Doğu Türkistan’ı Dünyadan Koparmış ve İzole Etmiştir

Platform üyeleri Çin işgal yönetiminin 2017’den beri Doğu Türkistan’ı dünya’dan izole ederek kopardığını belirterek ” 5 yıldır yurt dışında yaşayan  hiç bir Doğu Türkistanlı ailesi ile haberleşemiyor.Telefon,internet ve sosyal medya sansürlenmiş durumda. Muhacerette yaşayan Uygur Türkleri  ve1fat eden aile ve yakınlarının ölüm haberleri aylar geçtikten sonra dolaylı yollardar ancak haberdar olabiliyorlar.Çin, bu ülkede yaşayan Müslüman Türklere tarihin kaydetmediği baskı,zulüm,işkence ve etnik soykırım suçları işliyor.Sansur uygulamasından amacı de bu insanlık dışı cinayetlerinin  duyulmaması ve öğrenilmemesi içindir.Ancak buna rağmen vicdanlı ve duyarlı  aktivistler ve insan hakları kurum ve kuruluşlar bu insanlık dramını bir şekilde uluslarrası topluma iletmeyi başarmıştır.8 batılı ülke Çin’in Doğu Türkistan Türklerine yönelik  baskı ve zulümlerini   SOYKIRIM olarak kabul ederek tüm dünyaya ilan etmiş bulunmaktadır.

Bafra -İnsani Yardım Derneği’nde  sohbet Toplantısı  

Bu kapsamda, Bafra İnsani Yardım Derneği(Bafra İHA-Der)  Başkanı Sayın İlyas Altuntaş’ın daveti ve  organizesiyle, Bafra İHH Derneğinde  Bafralı  aydınlar, duyarlı  Vatandaşlar ile bir araya gelerek ülkelerindeki dramatım durum hakkında bilgi verdiler. Platform üyeleri, hem ailelerinin,hem de Doğu Türkistan’daki kardeşlerinin yaşadığı ölümden beter işkence ve zulmü, Bafralı kardeşlerine anlattılar..

Platform üyelerinin hepsi de öncelikle ailelerinin, Çin ‘in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da toplama kamplarına götürülerek zulme tabi tutulduğunu, hiç bir suç işlemedikleri halde 15-20-25 yıl gibi uzun  süreli  ağır hapis cezalarına çarptırıldıklarını  ve ceza yediklerini ve hapishanelerde hayatlarının karartıldığını anlattılar.

Oradaki Uygur Türklerine yapılan zulüm, baskı ve soykırım uygulamalarının belgelenmiş olanlarının bir kısmı şöyle;

 • Camilerin bir kısmı yıkılıyor. İbadet yasaklanıyor.
 • Milli mimari yapılar yıkılarak ortadan kaldırılıyor.
 •  Tarihî mezarlar yok ediliyor.
 • Çocukların ve gençlerin organlarını çalarak helal canlı organ diye zengin Araplara satıyorlar.
 • Erkekleri toplama kampına alınmış olan kadınların hanelerine Çinli erkekler yerleştiriliyor.
 • Kadınların uzun eteklerini sokak ortasında kesiyorlar.
 • Çocuklar ailelerinden zorla alınıp çocuk kamplarında,”eğitim”adı altında Çin dili öğretilerin Çin kültürüyle yetiştiriliyor.
 • Kamlara alınan kadınlara sistematik olarak tecavüz ediliyor.
 • Kamplara alınan kadın ve erkekler köle işçiler gibi çalıştırılıyor.
 • Kısacası Uygur Türkleri asimile edilerek Çinlileştiriliyor.
 • Dünyanın bir çok ülkesi bu zulme karşı sesini yükseltirken, Türk ve İslam düzensiz ve suskun kör ve sağır kalıyor.

Bafra ya gelen Platform Üyeleri şu kişilerden oluşuyor.
Abdullah Kaşgarlı
Medine Nazimî
Mirzaahmet İlyasoğlu
Abdüsselam Oğuz
Cevlan Şirmehmet
Azimet Muhammed.

 

 

Kaynak : https://www.samsunhabermerkezi.net/dogu-turkistanin-feryadini-duyalim/

 

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ