logo

trugen jacn

AZERBAYCAN DA ,DOĞU TÜRKİSTAN YERİNE ” ÇİN’İN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ” DERDİNE DÜŞTÜ

 

Söz Konusu Para Olunca Aliyev Doğu Türkistan'ı Unuttu, Çin'in Toprak Bütünlüğünün Derdine Düştü

Hamit GÖKTÜRK (UYHAM)

Özgür ve bağımsız Azerbaycan devletimiz  insan ve Türk olarak toptan soykırımla yok edilmeye çalışan Doğu Türkistanlı soydaşlarının insani haklarını dile getirmek ve savunmak görevi varken, bu kez  hiç  vazifesi olmadığı halde ” Çin’in Toprak Bütünlüğünü  Savunmak gibi gülünç bir duruma  düştü. Azerbaycan yönetimi Azerbaycan Türklerinin  düşündüklerinin tam tersine Doğu Türkistan’ı  dillendirmek yerine  Çin’in Toprak Bütünlüğünün Derdine Düştü

 Tamga Türk. com sitesinin  bildirdiğine göre  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Çinli yetkiliyle gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Çin’in toprak bütünlüğünü desteklediğini  söylediğini  açıkladı.

Görüşmede Doğu Türkistan’da işgalci,sömürgeci.gaspçı  ve katliamcı bir yabancı güç olan ÇKP Faşist  Diktatörlüğünün başı ÇKP Lideri  ve devlet başkanı Xi’nin  Cumhurbaşkanı Aliyev’e ” İki ülke arasındaki  ilişkilerin yeni bir tarihi başlangıç noktasında olduğunu,   Çin’in geleneksel  dostluğun ileriye taşınması, karşılıklı yarar sağlayan iş birliğinin derinleştirilmesi ve karşılıklı desteğin artırılması” çağrısında bulundu.

ÇKP Lideri Xi, konuşmasında ayrıca  iki tarafın uluslararası taşımacılık ve lojistik iş birliğini derinleştirmesi, Asya-Avrupa ulaşım koridorlarının inşasını desteklemesi ve bölgesel bağlantıyı güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdiği de belirtildi.

Çin, Azerbaycan’in  Doğu Türkistan Konusundaki Duyarlılığını Çok İyi Bilmektedir.  

Azerbaycan Yönetiminin bu ifadeyi kullanırken, aslında Çin’in istediği ve dayattığı esas amaç,Çin’in zorla işgal ettiği  binlerce yıllık Türk toprağı olan Doğu Türkistan’ı   ” Çin’in Toprak Bütünlüğü İçinde Olduğunu Kabul ve İtiraf Ettirmek” olduğu açık ve net olarak görülmektedir. Çinli işgalciler  Azerbaycan Türkü Kardeşlerimizin Doğu Türkistanlı Soydaşları hakkındaki duyarlılığını  çok iyi bilmektedir.

Azerbaycan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Ebulfeyiz Elçibey’in  1992’de TBMM’de yaptığı tarihi konuşmasını Çinliler asla unutmamakta ve ÇKP Diktatörü Şi bu tarihi  konuşmayı KALBİNE SAPLANMIŞ BİR TÜRK HANÇERİ  olarak acısını hala hissetemektedir.  Bakü’deki Çinliler Azerbaycan kamu oyunun  Doğu Türkistan konusundaki  hassasiyetini  ve Doğu Türkistan Türklerinin  insani haklarına sahip olarak kendi topraklarında özgür olarak yaşamaları ve bağımsız devletlerini kurmaları fikrinin yanında ve  destekçisi  olduğu haberlerini  Pekin’deki  ellerine Türk kanı bulaşmış Patronlarına  ilettikleri anlaşılmaktadır.

Kincilik  ve intikam almayı milli politikalarının önemli bir aracı olarak ÇKP Faşist İşgal yönetimi 2019 yılında Çin’in Bakü Büyükelçiliği önünde Kök bayraklar ellerinde Türk soykırımını kınayarak soykırım yapan Çin’i   Cesurca kınayan ve  Çin Elçiliği kapısına siyah karanfiller bırakarak protesto eden İlimler Akademisi öğretim görevlisi Sayın Dr. Yasemen Karakoyunlu Hanım  Liderliğindeki Azerbaycan Türkü  analarımızın ve bacılarımızın Azerbaycan’da bir ilk olan bu şanlı mücadelesini  üslü  unutmamıştır.

Doğu Türkistan’ı Çin’in Toprak Bütünlüğünden Sayan Açıklamaya Tepki 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in  Çin ile olan Siyasi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi adına Doğu Türkistan’ı yok sayarak Çin ile iş birliği yaptığı alanları genişletmeye çalışmasını buna karşılık  Çinli işgalcıların  Doğu Türkistan’daki insanlık suçlarını,Türklere yapılan işkence ve zulmü görmemesi veya  Çin ile   ikili ilişkilerinde dikkate almaması Karabağ’ı düşman işgalindan kurtaran bir  Lider ve  Başkomutan olarak  kendisine hiç te uygun düşmemiş ve asla yakışmamıştır. Türklerin ebedi ve ezeli ana yurdu ile bir Türk toprağı olan Karabağ  arasında her hangi bir fark var midir?

Azerbaycan Doğu Türkistan Konusunda Türkiye’yi örnek Alıyor

Azerbaycan uluslararası ilişkiler ve  diploması başta bir çok konuda Türkiye’mizi örnek almaktadır. Cumhurbaşkanı  Sayın Aliyev’in bu söylemleri  de  Türkiye Dışişleri Bakanının  Çin konusundaki bu açıklamalarını çağrıştırmaktadır. Sayın  Dışişleri Bakanımız de  her fırsatta ısrarla Çin’in toprak bütünlüğünü savunmayı görev edinmiş gibi tekrarlıyor. Halbuki bir Türk devlet adamının birinci vazifesi Çin’in toprak bütünlüğünü savunmak değil, Türk Milletinin çıkarlarını ve esaret altındaki  Doğu Türkistan, Kırım,  Türk Kerkük, Türk Suriye ve diğer sorunlu bölgelerde yaşayan   soydaşlarının insani haklarını  Filistin,Gazze ve diğer Mazlum toplumları savunduğu gibi eşitlikçi ve adil şekilde korumaktır. Her iki Sayın devlet adamımız çok iyi biliyorlar  ki bu söylemde esas konu DOĞU TÜRKİSTAN’dir.

Türk devlet adamlarımız bu ifadeleri Çin için şu anlama gelmektedir : ” Ey ÇKP Diktatörlüğü, sen rahat ol. Bizim Doğu Türkistan diye bir derdimiz ve  Uygur Türkleri diye bir meselemiz yoktur. Doğu Türkistan sizin toprağınız. Orada yaşayan Türklere istediğiniz gibi baskı, zulüm ve soykırım yapabilirsiniz. Bizim bu cinayetlerinize bir diyeceğimiz ve itirazımız asla yoktur ve olamaz.”

Liderlerin bu talihsiz ve tarihe kötü bir iz bırakan bu söylemlerine karşılık : Türkiye ve Azerbaycan Türkleri asla bu liderler gibi düşünmüyorlar. Türk Milleti tarihten gelen insani,vicdanı geleneği ve yüce insanlık ve ahlaki değerlerine sadık kalacak, mazlum Soydaş.dindaş ve dildaşlarının ve diğer tüm mağdur insanların  yanında olmayı ve onların haklarını savunmaya  devam edecektir. 

ALLAH TÜRK MİLLETİNİ VE TÜRK DEVLETLERİMİZİ  DAİMA KORUSUN VE SONSUZA DEK PAYIDAN VE GÜÇLÜ KILSIN.AMİN…

Share
121 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ